Złoty wciąż pod presją słabego regionu

Category: waluty
27 lipca, 2020

Dziś w nocy złoty osłabił się bardzo mocno w stosunku do głównych walut. Kurs EUR/PLN przebił poziom 3, 7000, a USD/PLN doszedł do psychologicznej bariery 2, 9000.

Częściowo ruch ten był związany z silnym spadkiem eurodolara. Oprócz tego wciąż dysponujemy do czynienia sposród rosnąca awersją do ryzyka, która uderza w waluty rynków wschodzących. Ostatnie zmartwienia Węgier oraz Ukrainy, dały silnie sluzace do zrozumienia wspólnikom, iż panstwa Europy Środkowo-Wschodniej nie uciekną przed efektami kryzysu finansowego, a wszelkie niedociągnięcia jak i równiez problemy po gospodarkach odbiją się bardzo negatywnie na walutach poszczególnych krajów.

Węgry borykające się z duzy poziomem deficytu obrotów bieżących oraz Ukraina, której problemem jest najwyższa w Europie inflacja, odczuły rezultaty kryzysu w charakterze pierwsze. Na nieszczescie wraz z forintem i hrywną tracą pozostałe waluty regionu, także złoty, choć wydawałoby się, iż problemy Węgier oraz Ukrainy dalekie są polskiej gospodarce.

Inwestorzy nie postrzegają aczkolwiek naszego kraju jako dobrze prosperującej gospodarki o stosunkowo wielkich fundamentach i zdrowym systemie finansowym, jednak jako część regionu borykającego się sposród poważnymi klopotami gospodarczymi. Najlepszym dowodem na to jest wysoka dodatnia zwiazek pomiędzy kursem złotego jak i równiez kursami pozostałych walut regionu.

Postępujące nadal osłabienie jest wynikiem oczekiwań inwestorów nastepnych problemów gospodarek regionu a mianowicie tak zwane Panstwa Bałtyckie borykają się albowiem, podobnie jak Węgry, z klopotem wysokiego deficytu obrotów bieżących i znaczącego zadłużenia zagranicznego krajowych banków. Dziś również pojawiły się na rynku spekulacje o możliwej interwencji walutowej Banku Węgier.

Na nowoczesnej sesji azjatyckiej kontynuowany był wczorajszy niepohamowany spadek kursu EUR/USD. Wartość euro wyrażana w dolarze przez chwileczke znalazła się nawet poniżej poziomu 1, 2800. Tak niska nie była ona od nieopodal dwóch czasów. Co interesujace tak pokazna zniżka nie miała intensywnych podstaw zasadniczych. Choć na rynku wzrosły przewidywania na obniżkę stóp procentowych w zonie euro, to jednak ich zmiana nie zaakceptowac była faktycznie drastyczna, by można było nią tłumaczyć wydarzenia które to dokonały się w notowaniach EUR/USD.

Potencjalne cięcia kosztu pieniądza przy strefie euro, które według aktualnych przewidywań w najbliższych miesiącach mogą osiągnąć skalę 75 pb, będą miały na celu niedopuszczenie az do wejścia strefy euro przy fazę głębszej recesji. Jakim sposobem wynika wraz z opublikowanego wczoraj przez Międzynarodowy Fundusz Monetarny raportu, naprawa sytuacji przy gospodarce Eurolandu nastąpi wówczas pod koniec 2009 r. Do tego czasu będzie ona przeżywać poważne problemy.

Wspólnicy dyskontujący przy kursach walut przyszłość, oczekują, że sposród kryzysu pospieszniej wydźwigną się Stany Zjednoczone. Jednak i tutaj najbliższe miesiące będą wyjątkowo trudne. W opinii jednego wraz z członków Fed, obecne spowolnienie w NA JUKATAN może okazać się poważniejsze niż recesja z czasów 1990-91. Twierdzi on, że wzrost owego kraju może być znizony nawet przez najbliższe trzech lata.

Dzieki początku nowoczesnej sesji europejskiej kurs EUR/USD znalazł się powyżej wyzej wymienionego poziomu 1, 2800. W kolejnych godzinach bariera ta może powstrzymywać wartość euro wyrażaną przy dolarze od momentu dalszych spadków.
Podobnie jak euro, intensywne osłabienie względem dolara odnotował brytyjski funt. Kurs GBP/USD zszedł az do poziomu 1-wsza, 6200, natomiast jeszcze wczoraj kształtował się ponad 1-wsza, 7000.

Siłę zniżki naszej pary wsparły słowa szefa Banku Wielkiej brytanii, M. Kinga, który stwierdził, że największy od czasu I Wojny Światowej brytyjski recesja bankowy pewnie wprowadzi gospodarkę Wielkiej Brytanii przy recesję. Według opinii konkretnego z tamtejszych instytutów, PKB odnotuje tam po jednego razu pierwszy od 1991 r. całoroczny spadek.

Nastroje w światowych rynkach ponownie uległy pogorszeniu. Oprócz przytoczonych słów przedstawicieli największych banków centralnych psuły gryzie również wiadomosci o problemach Argentyny. Na rynku pojawiły się pogłoski, że w związku z kiepską sytuacją przy tamtejszej gospodarce krajowej rząd planuje przejąć kontrolę nad dziesięcioma prywatnymi funduszami emerytalnymi. Wspólnicy na świecie ponownie odwrócili się od czasu ryzykowniejszych aktywów.

Ograniczano sprawy oparte na temat carry trade co przełożyło się dzieki silne utrwalenie japońskiego jena. Kurs USD/JPY powrócił poniżej poziomu 100, 00, natomiast EUR/JPY spadł do 127, 00.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy