Złoty czeka w dane na temat polskim PKB

Złoty czeka w dane na temat polskim PKB
Category: gielda
Author:
27 lipca, 2020

Stolica polski, 16. 08. 2017 (ISBnews/ FxCuffs) a mianowicie Wydarzeniem środy na krajowym rynku walutowym będzie publikacja wstępnych szacunków polskiego Towaru Krajowego Brutto (PKB) zbyt II kwartał br. To one, wespół z nastrojami na rynkach globalnych jak i równiez wieczorną publikacją protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC, zdecydują dziś o losach złotego.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikuje informacje o PKB o godzinie 10: 00. Należy oczekiwać, że gospodarka wyhamowała w czasie kwiecień-czerwiec az do 3, 7-3, 8 proc. w relacji rocznej z stopnia 4 proc. w Jak i równiez kwartale roku kalendarzowego. Tym samym rezultat byłby troche poniżej rynkowego konsensusu na poziomie 3, jedenastu proc. Tenze słabszy postep to wspólny efekt odrobine mniejszej konsumpcji, niedostatecznego odbicia inwestycji, a także niepozadanego układu dzionki kalendarzowych (z uwagi w święta wielkanocne dni roboczych w II kwartale było o dwa mniej niż w II kwartale 2016 roku i o trzech mniej niż w glównych 3. miesiącach tego roku).

Ewentualne bardziej wartosciowe od prognoz dane na temat PKB byłyby sporą niespodzianką, stając się silnym popytowym impulsem do kupna złotego, który przy ostatnich dniach znalazł się pod presją sprzedających.

Gorsze dane wywołają odwrotną reakcję. Będzie ona jednakże statystycznie mniejsza niż w przypadku potencjalnie słabszych informacji. Wynika to z argumentu, że negatywną ich interpretację będzie ograniczało oczekiwane przy III i IV kwartale przyspieszenie wzrostu gospodarczego na terytorium polski, co jakim sposobem się zakłada, będzie mieć swe źródła w rozpędzających się lokatach.

O losach złotego decydować będą też czynniki ogólne. Dziś ten wpływ będzie raczej pozytywny. Napięcie geopolityczne na miarki USA – Korea Północno nieco zmalało, co poprawia klimat inwestycyjny i blokuje awersję do ryzyka, stanowiąc tym samym impuls do nabycia złotego. Zwłaszcza w relacji sluzace do szwajcarskiego franka. Jednocześnie pozostaly już przy jednym spotkaniu realizacja zysków na EUR/USD została powstrzymana na poziomie 1, 17 dolara, a mozliwy powrót tejze pary sluzace do wzrostów, może wspierać notowania polskiej waluty.

Finalnie jednakze, jeżeli idzie o rynki globalne, o wszystkim zdecyduje publikowany o godzinie 20: 00 protokół z ostatniego posiedzenia FOMC. Będzie mezczyzna analizowany przy kontekście przyszłych decyzji Fed. Zarówno woli o obnizeniu sumy bilansowej banku centralnego, jak i kolejnych podwyżek stóp procentowych. Protokół ten ponownie zaczął się liczyć po serii wczorajszych danych wraz z USA, które m. in. pokazały solidny skok lipcowej sprzedaży detalicznej i najlepszą od nieomal 8 lat koniunkturę po sektorze przemysłowym wokół Nieznanego Jorku.

Jesli w przypadku EUR/PLN, USD/PLN jak i równiez CHF/PLN wpływ na notowania będzie miał mix krajowych danych jak i równiez nastrojów w rynkach globalnych, o tyle w sytuacji GBP/PLN istotnym elementem będą też wydawane o godzinie 10: trzydziestu dane z brytyjskiego sektora zatrudnienia. Inwestorzy wówczas dowiedzą się, jak po czerwcu kształtowały się wynagrodzenia i bezrobocie, a przy lipcu zasiłki dla bezrobotnych. Gorsze od czasu prognoz papiery dodatkowo odsuną oczekiwania dzieki podwyżki stóp procentowych przez Bank Anglii, zwiększając trwogi przed brexitem i tym samym przecenią funta. Lepsze dane spotkają się sposród odwrotną reakcją.

W środę rano zbytnio euro trzeba było zapłacić niespełna czterech, 29 zł, dolar kosztował 3, 6530 zł, szwajcarski frank trzy, 7550 zł, a funt 4, 70 zł. Minione dni to okres słabszego zachowania złotego do ó i dolara, korygowania swoim słabości sposród początku miesiąca wobec franka i wahań GBP/PLN w przedziale 4, 68-4, 74 zł. Zwraca też uwagę, że w tym okresie złoty zachowuje się dużo słabiej niż np. węgierski forint, który az do złotego wydaje sie byc najmocniejszy od 7. miesięcy. To proponuje, że polska waluta bardzo potrzebuje dobrych danych o PKB żeby odzyskać wigor.

Marcin Kiepas

główny analityk Fundacji FxCuffs