Zaskakujące przyczyny rosnącej ceny Bitcoina

17.02.2021
Category: Swój Raport

Cena Bitcoina wzrosła o ponad 210% w ciągu ostatniego roku, handlując z około 450 USD w połowie 2016 r. Do rekordowych poziomów 1400 USD w maju 2017 r. W ciągu ośmiu lat od założenia Bitcoin stawił czoła sceptycyzmowi, odrzuceniu i doświadczył zmienności, aż do dnia dzisiejszego, kiedy powoli jest rozpoznawany przez rządy, a nawet nazywany wschodzącą klasą aktywów. Oto spojrzenie na dynamikę rosnącej ceny Bitcoina.

Bitcoin powstał w następstwie światowego kryzysu finansowego z 2008 roku, aby działać poza rządami centralnymi, bankami i instytucjami finansowymi. Przez te lata platforma Bitcoin stanowiła wyzwanie dla organów regulacyjnych, ponieważ większość z nich walczyła, aby znaleźć sposoby na opanowanie go. Doprowadziło to do tego, że niektóre kraje zakazały jej lub uczyniły ją nielegalną, podczas gdy inne pozostały posłuszne, a pozostałe opracowały sposoby opodatkowania i regulowania jej działalności. Jednak kąt „niepewności pozostał widoczny. Chociaż w wielu krajach wciąż nie ma jasnego stanowiska, wiele krajów popiera kryptowalutę.

Japonia niedawno uznała Bitcoin za legalną metodę płatności, chociaż nadal jest on traktowany jako aktywa, a nie jako waluta. W Indiach Departament Spraw Gospodarczych Ministerstwa Finansów powołał komisję do zbadania istniejących ram dotyczących wirtualnych walut (VC). Komisja zbada nie tylko obecny status wirtualnych walut w Indiach i na całym świecie, ale także zaproponuje środki dotyczące ochrony konsumentów i prania pieniędzy. Komisja przedstawi swój raport do lipca.

W tym samym czasie Rosja, zagorzały przeciwnik kryptowalut, dokonała zwrotu. W wywiadzie dla Bloomberga rosyjski wiceminister finansów Aleksiej Moisejew powiedział, że chcąc walczyć z praniem brudnych pieniędzy, rosyjskie władze mają nadzieję zalegalizować bitcoin i inne kryptowaluty jako instrument finansowy w 2018 roku. Ponadto stwierdził: „Państwo musi wiedzieć, kto w każdym momencie stoi po obu stronach łańcucha finansowego. Jeśli jest transakcja, ludzie, którzy ją ułatwiają, powinni wiedzieć, od kogo kupili i komu sprzedawali, tak jak w przypadku operacji bankowych. Podczas gdy Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP), bank centralny Republiki Filipin, wydał wytyczne uznające Bitcoin za legalną metodę płatności.

Legalność istnienia Bitcoina nie przychodzi po prostu w bezpośredni sposób; zatwierdzenia produktów inwestycyjnych opartych na Bitcoin wskazują, co myślą regulatorzy – powód, dla którego ceny bitcoinów spadły do ​​poziomu około 900 USD z 1300 USD, kiedy SEC odrzuciła ETF Bitcoin przez Camerona i Tylera Winklevossów. Niemniej jednak SEC pozytywnie odnosi się do przyszłości, jak czytamy w dokumencie: „Komisja zauważa, że ​​bitcoin jest wciąż na stosunkowo wczesnym etapie rozwoju i że z czasem mogą się rozwinąć regulowane rynki powiązane z bitcoinami o znacznej wielkości. Gdyby takie rynki rozwinęły się, Komisja mogłaby rozważyć, czy bitcoin ETP byłby, w oparciu o przedstawione wówczas fakty i okoliczności, zgodny z wymogami ustawy o giełdach . Co ciekawe, SEC teraz przychyliła się do wniosku o rewizję swojej decyzji o odrzuceniu.

Wysiłki mające na celu wprowadzenie produktów powiązanych z Bitcoinem są bezpośrednim wynikiem jego rosnącego popytu, ponieważ coraz więcej osób chce inwestować w kryptowaluty. Chociaż istnieją produkty takie jak Grayscale Bitcoin Investment Trust (GBTC), który jest przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym (zgłoszony w SEC do notowania na NYSE) i fundusze giełdowe z ARK Investment Management, oferują one ograniczoną ekspozycję i możliwość inwestowania w Bitcoiny. Podczas gdy ten pierwszy jest przeznaczony tylko dla akredytowanych inwestorów, ci drudzy mają bardzo mały udział w bitcoinach.

Istnieje jednak opcja długoterminowego inwestowania w Bitcoiny na emeryturę poprzez otwarcie samodzielnego konta Bitcoin IRA, zatwierdzonego przez Internal Revenue Service (IRS). Program został ciepło przyjęty i do chwili obecnej zgromadził około 10 milionów dolarów, co odzwierciedla zaufanie inwestorów.

Start-upy Bitcoin przyciągnęły ogromne inwestycje w firmy Bitcoin i blockchain z łącznym finansowaniem w wysokości 550 milionów dolarów w 2016 roku, zgodnie z raportem. Ponadto wielu wybitnych inwestorów podnosi bezpośrednie stawki w Bitcoinie, sugerując w ten sposób optymistyczną przyszłość dla kryptowalut. Miliarder Mike Novogratz niedawno ujawnił, że posiada 10% swojej wartości netto w kryptowalutach, takich jak Bitcoin i Ethereum. Obecnie przewiduje, że Bitcoin przekroczy 2000 USD. (Powiązane artykuły, zobacz: Więcej miliarderów kupuje kryptowaluty)

„Dziś Bitcoiny mają kapitalizację rynkową na poziomie 23 miliardów dolarów, gdyby za dwa lata ta liczba wyniosła 100 miliardów dolarów, nie zdziwiłbym się – mówi Amith Nirgunarthy, dyrektor generalny BlockStreet.

Podsumowanie

Chociaż powyższe wydają się najbardziej oczywistymi przyczynami, za nimi kryje się wiele powodów geopolitycznych i ekonomicznych, w tym prezydentura Trumpa, rosnące poziomy zadłużenia w niektórych czołowych gospodarkach na świecie, podwyżka stóp przez Rezerwę Federalną oraz, do pewnego stopnia, wyczerpanie opcje polityki pieniężnej dostępne w bankach centralnych. Raport Saxo Bank przewiduje, że Bitcoin może przekroczyć granicę 2000 USD: „Jeśli system bankowy, a także państwa, takie jak Rosja i Chiny, zaakceptują Bitcoin jako częściową alternatywę dla USD i tradycyjnego systemu bankowego i płatniczego. Perspektywa wygląda jasno, biorąc pod uwagę wiele czynników. Powiedziawszy to, jako inwestor, nie skaczcie, aby złapać go na szczycie. Bitcoin nadal reaguje na wiadomości i da możliwość kupna lub inwestowania na bardziej rozsądnych poziomach.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy