Zaskakujące dane wraz z USA nie zmieniły nurcie na GPW

Zaskakujące dane wraz z USA nie zmieniły nurcie na GPW
Category: gielda
Author:
27 lipca, 2020

Paweł Zawadzki, godzina 17: jedenascie

Najistotniejsze od pięciu lat informacje z USA nie zachęciły do nabywania akcji po początkowej fazie notowań dzieki Wall Street. Nie zmieniły zatem także kierunku na GPW, w którym miejscu od startu sesji przeważali inwestorzy pozbywający się dzialaniu.

Zestawienie największych spółek notowanych dzieki giełdzie na warszawskim rynku wystartował morzem kreską. Troche ponad godzinę później WIG20 przebił warsztaty wczorajszego zamknięcia, a następnie sukcesywnie pogłębiał spadki. Calkowicie stracił niespełna 1 %.

Sporo swietnie od wskaźnika blue chipów radziły osobiscie dzisiaj cos znacznie wiecej anizeli tylko indeksy spółek średnich i małych, ale także najważniejsze benchmarki giełd w Frankfurcie, czy Londynie. Podobnie sluzace do WIG20 zachowywał się z kolei główny zestawienie paryskiego parkietu.

Zobacz tok dzisiejszej sesji na GPW Dodaj wykresy do Twej strony internetowej

Inwestorów do nabywania akcji giełdowych spółek nie zaakceptowac zachęciły najlepsze od pięciu lat (323 tysiące), lecz także wyraźnie lepsze od prognoz analityków (333 tysiące) dane o nowych bezrobotnych w Ameryce.

Kolejny dobry odczyt z amerykańskiej gospodarki zwiększa albowiem ryzyko zredukowania lub nawet wcześniejszego wygaszenia programu luzowania ilościowego (QE3). Obecnie Fed na skup aktywów wydaje miesięcznie kwotę 85 mld dolarów.

Akcje aż trzech spółek z grona blue chipów – PGE (-2, 17 proc. ), PKO BP (-2, 37 proc. ) i Pekao SA (-2, 74 proc. ) – zostały przecenione na temat ponad dwóch procent. Taką barierę w sytuacji spółek wzrostowych sforsowały natomiast papiery TP SA (+2, 03 proc. ) i BRE Agencji bankowej (2, piec proc. ).

Wiadomosci z USA najlepsze od momentu pięciu czasów. Jak zareagowała GPW?

Paweł Zawadzki, godzina kolejny: 21

*Indeks największych spółek notowanych na GPW od początku sesji sukcesywnie tracił w wartości. Aktualnie – dzięki najlepszym od pięciu lat danym w branzy pracy w USA – spadki lekko wyhamowały. *

Utrata WIG20 wciąż przekracza jednak 0, 5 procent. Po dalszym ciągu lepiej niż blue chipy radzą osobiscie indeksy grupujące spółki średnie i małe.

Zobacz przebieg dzisiejszej sesji na GPW Dodaj wykresy do Twej strony internetowej

Niespełna godzinę wstecz inwestorzy poznali pierwsze dziś, ale także pierwsze w niniejszym tygodniu wazne wiadomości wraz z amerykańskiej gospodarki. Informacja na temat liczbie oryginalnych bezrobotnych była tym bardziej spodziewana, że przed tygodniem informacje były najlepsze od pięciu lat. Nie zaakceptowac inaczej było również teraz.

Liczba złożonych w ubiegłym tygodniu wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 323 tysiące i była nadal niższa niż przed tygodniem (ta została zrewidowana z 324 do 327 tysięcy). Z _ punktu widzenia _ produkcji dane są dobre, z punktu widzenia inwestorów już niekoniecznie. Mogą bowiem rodzić obawy o szybsze _ ograniczanie _ programu QE3.

GPW: Lepsze wieści z Uk. Będzie wyprzedaż?

Łukasz Pałka, godz. 12. 55

Brak istotnych albumów tematycznych makroekonomicznych stymuluje dzisiaj uspokojeniu sytuacji w warszawskim parkiecie.

Wśród informacji, które przed południem napłynęły na rynki, warto odnotować najlepsze wyniki produkcji przemysłowej przy Wielkiej Brytanii. Do niej spadek o 1, czterech procent r/r okazał się nieco dogodniejszy od prognoz rynkowych, które zakładały spadek o dwóch procent.

Indeks WIG20 wedlug porannym wzroście na razie traci, zachowując się nieco marniej od głównych wskaźników w europejskich parkietach. Utrzymuje się jednak powyżej poziomu dwa. 360 punktów.

Indeks WIG20 na tle europejskich wskaźników Dolacz wykresy sluzace do Twojej witryny www

GPW: Ważne rezultaty spółek. Reakcja inwestorów?

Łukasz Pałka, godz. dziesiec. 00

Trwa dobra passa inwestorów na warszawskiej giełdzie. WIG20 wspierają wyniki za glówny kwartał, którymi pochwaliły się spółki.

Wskaźnik blue chipów znalazł się na poziomie ponad dwóch. 370 punktów i na godzinie gospodarki zyskuje około 0, 2 procent.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20 Dodaj wykresy do Twej strony internetowej

Dzieki początku sesji notowania spółek są wspierane przez zamieszczone dzisiaj efekty. Pochwalił się nimi między innymi koncern energetyczny Tauron, który pokazał rezultaty solidniejsze od prognoz, zachęcając skutkiem tego inwestorów sluzace do kupna akcji. Notowania spółki zyskują w tym momencie ponad dwóch procent.

W giełdach europejskich panuje porzadna atmosfera, główne indeksy zyskują w porównaniu do wczorajszego zamknięcia. Nastrojów nie popsuły dane o spadającej produkowaniu przemysłowej przy Hiszpanii.

Sezon wyników finansowych w pełni. Popsują nastroje?

Damian Słomski, 8. 05, godz. 22. 45

W środę emocjonowaliśmy się decyzją RPP w sprawie stóp procentowych. Czwartkowa sesja najprawdopodobniej będzie równie ciekawa. Na nudę nie powinni narzekać przede wszystkim wspólnicy grający pod wyniki finansowe. Karty wykryje około trzydziestu spółek, w niniejszym te największe takie jak JSW, Bogdanka, Tauron i Komercyjny. Warto zwrócić uwagę także na kilka publikacji danych empirycznych makroekonomicznych.

Tematem miesiaca w środę była obniżka stóp poprzez RPP. Duże wrażenie wywarła na rynku dzialaniu, bo była zaskoczeniem dla większości analityków. W pierwszej części gospodarki nie widać było zdecydowania. W troche ponad godzinę WIG20 dobił do 2366 punktów, po czym równie szybko oddał całą wypracowaną przewagę. W okolicy 2355 punktów oscylował do czasu ogłoszenia woli Rady. Po ukonczeniu terapii kurs wystrzelił i na zamknięciu, będącym jednocześnie sesyjnym maksimum, wyniósł 2367 punktów (+0, 86 procent).

Kupujący mają więc całkiem dobrą passę. Na 10 niedawnych sesji, tylko dwie okazały się spadkowe. Tym samym zbliżamy się az do poziomu 2400 punktów. Swoim pokonanie wraz z technicznego miejsca widzenia potwierdziłoby dominację witryny popytowej. Do tego czasu jednak należy zachować szczególną ostrożność. Wciąż w średnim terminie trend jest poniewaz spadkowy. Ponadto część inwestorów może już czuć pokusę realizowania zysków.

Od początku roku WIG20 znajduje się w trendzie spadkowym Zglos wykresy sluzace do Twojej witryny internetowej

Powodów do takiego twierdzenia jest pare i dotyczą one głównie samych spółek z WIG20. Po sesji na rynku pojawiła się informacja o rekomendowaniu przez zarząd KGHM dywidendy w wysokości 1, 6 mld zł, co oznacza 8 zł w jedną akcję. Potwierdzają się więc wcześniejsze zapowiedzi prezesa Herberta Wirtha. Oczywiście decydujący głos będzie należał sluzace do skarbu państwa, który zdaje się mieć zupełnie rózne plany w stosunku do podziału profitu za 2012 rok. Pomimo tego porównując propozycję z wypłatami w ostatnich latach (2012: 28, 34 zł; 2011: 14, 80 zł) może to odstraszać potencjalnych inwestorów.

To nie był wlasciwy kwartał gwoli większości spółekCzwartek będzie bardzo bogaty przy raporty pieniezne. Wśród największych spółek wraz z GPW rezultaty za I kwartał 2013 roku opublikuje Bogdanka, Handlowy, JSW i Tauron. Analitycy ankietowani poprzez agencję Reutera są dosyć sceptyczni. W wzrost zysków (rok sluzace do roku) liczą jedynie w przypadku energetycznej spółki. Szacunki mówią o zysku na poziomie 414 mln zł wobec 387 mln zł przed rokiem.

Przed bardzo dużym spadkiem zysków ostrzegają akcjonariuszy JSW. Węglowa spółka w glównych trzech miesiącach tego roku zarobiła najprawdopodobniej około 123 mln zł. Oznaczałoby to 75-procentowy spadek w wielkosci roku. Pogorszenie wyników dotknie także głównego konkurenta przy branży, czyli Bogdanki. Według prognoz spółka zarobiła 61 mln zł (poprzednio: 99 mln zł).

Procentowe zmiany kursów niektórych spółek od czasu początku 2013 roku Dolacz wykresy az do Twojej witryny www

Środowa postanowienie RPP będzie miała znaczący wpływ przede wszystkich dzieki banki. Przeslanie całego cyklu obniżek z przełomu 2012/2013 roku zobaczymy zapewne w raporcie Handlowego. Szacowany w blisko 14 procent spadek zysku przy dużej mierze tłumaczyć można właśnie obniżką stóp oraz dużym zaangażowaniem na rynku długu (rekordowo male rentowności rodzimych obligacji).

Glówna weryfikacja informacji z rynku pracyWśród wydarzeń o charakterze globalnym, nie można zapominać o kilku ważnych publikacjach makroekonomicznych. Oczy inwestorów zwrócone będą przede wszystkim w stronę wysepek brytyjskich. Tamtejszy urząd typowy o dziesieciu: 30 opublikuje wyniki produkcji przemysłowej. Ekonomiści prognozują, że w styczniu przemysł skurczył się na temat 1, szesc procent przy skali roku kalendarzowego. Niewielkim pocieszeniem może być szacowany 0, 2-procentowy rozwój w porównaniu do 02.

Kilka dni później uwaga przeniesie się w stronę Banku Srodkowego Anglii. Na ostatnich cięciach stóp procentowych w Zonie Euro i w Polsce ukazuje się zapytanie czy w obecny styl cięć nie wpisze się kolejny pula. Stopy w Wielkiej Brytanii utrzymują się od czasu dłuższego periodu na poziomie 0, 5 %. Rynek nie spodziewa się zmian także na majowym posiedzeniu.

Wśród danych z Europy warto pamiętać też o Francji. Dane sposród tamtejszego przemysłu mogą wpłynąć na początek notowań, albowiem publikacja planowana jest dokładnie na godzinę 9: 00. Ich wymowa powinna być raczej negatywna. W zeszłym miesiącu wytwórczosc przemysłowa zanotowała aż szesc, 5-procentowy spadek w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku.

Druga część miesiaca to wiadomosci z AMERYCE. Najciekawiej anonsuje się cotygodniowa informacja sposród amerykańskiego departamentu pracy, który ogłosi liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Będzie to bardzo ważny odczyt, szczególnie dlatego że przed tygodniem ilość wniosków spadła do 324 tysięcy – najniższego poziomu od 5 latek.

Porównaj w wykresach spółki i indeksy Dodaj diagramy do Twej strony internetowej