Zarząd JSW przedstawił sugestie na rozmowy „ostatniej szansy”

Zarząd JSW przedstawił sugestie na rozmowy „ostatniej szansy”
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

# dochodzą informacje o propozycjach zarządu JSW #

17. 10. Katowice (PAP) a mianowicie Propozycje metrów. in. podwyżek o dwa proc., jednorazowych premii jak i równiez kształtowania wzrostu płac do 2017 r. przedstawił przy środę związkowcom Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) zarząd spólki. Od efektów przerwanych tego dnia do czwartku rozmów zależy, czy po piątek kopalnie spółki staną na dobę.

Od środowego poranka w kopalniach JSW związkowcy organizowali tzw. masówki, podczas których informowali załogę o przyczynach planowanego protestu. Wydali też specjalny biuletyn informacyjny. Związki spierają się z zarządem o kwestii płacowe jak i równiez warunki umów z nowymi pracownikami przedsiebiorstwa. Rozpoczęte po środę rankiem negocjacje nazwali „rozmowami ostatniej szansy”.

Ze strony zarządu w negocjacjach wziął udział m. in. prezes spółki Jarosław Zagórowski. Związkowców reprezentuje komitet protestacyjno-strajkowy. Według popołudniowych komunikatów strony www wymieniły swe stanowiska po spornych kwestiach i ustaliły, że powrócą do rozmów w czwartek rano.

Jakim sposobem przekazała przy środę wieczorowa pora rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer propozycje zarządu w kwestiach płacowych obejmują: podwyższenie od czasu października stawek płac zasadniczych o trzy proc., wypłacenie jednorazowej premii w wysokości przeciętnie jednej tys. zł oraz przyjęcie na lata do 2017 r. maksymy podwyżek na temat wskaźnik inflacji.

Odnośnie pozostałych postulatów, zarząd zaproponował wdrożenie nowego regulaminu pracy pozbawionego spornych zapisów dotyczących dzionki wolnych od czasu pracy. W kwestii warunków umów wraz z nowymi wspólpracownikami propozycja zawiera zawieszenie pierwotnego zawierania sluzace do końca styczny 2013 r. i osiaganie w tym czasie zakładowego układu zbiorowego pracy. Jeśli postanowienia układu okazałyby się korzystniejsze od czasu umieszczonych po umowach, dokonano by stosownych korekt jak i równiez nadpłat.

Rzecznik komitetu protestacyjno-strajkowego Piotr Szereda mówił po środę, że kwestia dalszych rozmów, a tym samym ostatecznej decyzji o ew. piątkowym strajku, pozostała otwarta. Chociaż związkowcy porozumienie w kwestiach płacowych ocenili jako możliwe, podtrzymali swoje zdanie, że postawa zarządu w sprawie umów o pracę oznacza łamanie prawa pracy. Zaproponowali zarządowi swoje rozwiązania. Zarząd ma odnieść się az do nich przy czwartek.

6 lipca związki przeprowadziły po kopalniach strajk ostrzegawczy – załoga nie zaakceptowac pracowała za posrednictwem dwie pory na każdej z czterech zmian. Po tym proteście strony wróciły do rozmów, jednak wbrew kolejnych spotkań nie osiągnięto kompromisu, stąd zapowiedź dobowego strajku.

Postanowienie o swoim zorganizowaniu zapadła po tymze, gdy czterech października Sąd Apelacyjny przy Katowicach oddalił wniosek zarządu JSW na temat zabezpieczenie roszczeń spółki w przypadku organizacji kolejnych akcji strajkowych. Straty podyktowane dobowym strajkiem wyceniano na ok. 20 mln zł. Obecnie mówi się na temat kilkunastu milionach zł ewentualnych strat.

Związki domagały się początkowo 7-procentowej podwyżki wynagrodzeń, choć w trakcie negocjacji zredukowały swoje żądania do cztery, 3 proc., oraz wypłaty dodatkowej, jednorazowej premii. Chcą też odmian w umowach zawieranych sposród nowymi wspólpracownikami, argumentując, że pozbawiają one młodych górników części uprawnień.

Jastrzębska Spółka Węglowa zatrudnia ponad 22:00, 8 tys. pracowników, jakkolwiek zatrudnienie po całej grupie JSW to niemal 30 tys. osób. W ubiegłym roku grupa zarobiła przeszlo 2 mld zł. Polski firma doświadcza spadku wartosci węgla koksowego i koksu na światowych rynkach. (PAP)

mtb/ mab/ je/