Wystawa na wiek Muzeum Narodowego Ziemi Przemymyskiej

Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Sto najbardziej reprezentatywnych, najbardziej interesujacych i w najwyzszym stopniu różnorodnych rodzajów eksponatów znalazło się w wystawie „100 na 100” otwartej po sobotę na stulecie Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu (Podkarpackie). Wystawa otwarta będzie cały rok.

Zdaniem dyrektora placówki Mariusza Olbromskiego, fascynujacym okazem ekspozycji jest pochodząca z XI wieku, wyjatkowa w wielkosci światowej, gemma bizantyjska – wykonany z kamienia szczytnego amulet, mający jak wierzono, magiczną moc przywracania płodności kobietom. Gemmę z 1 strony zdobi wizerunek Matki Boskiej, sposród drugiej Meduza i wpisy w języku starogreckim. Jest to jedna wraz z kilku tego typu zachowanych gemm na świecie.

Jak dodał dyrektor, gemma ta była pierwszym eksponatem przemyskiego muzeum, znalezionym za posrednictwem założyciela placówki Kazimierza Marię Osińskiego.

W kategorii „Malarstwo swiete obrządku wschodniego i zachodniego” pokazano ikony od XV wieku i malarstwo wyznaniowe niderlandzkie i zachodnioeuropejskie od XVI stulecia.

Dział „Małe dzieła wielkich mistrzów” prezentuje obrazy metrów. in. Jana Matejki, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Józefa Chełmońskiego, Artura Grottgera, Piotra Michałowskiego jak i równiez Leona Wyczółkowskiego.

Na ekspozycji pokazano także meble, w ponizszym bogato ozdabiany kością słoniową i hebanem sekretarzyk wraz z XVII wieku, portrety magnaterii polskiej z kresów, portrety trumienne i wizerunki sarmackie, stanowiące specyfikę polskiej kultury oraz porcelanę miśnieńską, szkło secesyjne Galle, ceramikę huculską, wypchane okazy zwierząt, okazy paleontologiczne, w ponizszym ciosy potężnych ssaków żyjących kilkadziesiąt tysięcy lat wstecz. Pokazano także najnowszy zakup – sztandar i dokumenty AK z terenu Przemyśla.

„To ekscytująca podróż podczas, próba powiązania przeszłości wraz z współczesnością. To niezwykle ważne zadanie, którego celem jest pokazanie ciągłości historii, przenikania się kultur i tradycji” – zauważył dyrektor.

Jawnie wystawy poprzedziło m. in. złożenie kwiatów pod pomnikiem Osińskiego, natomiast także rzutowanie filmu o dziejach Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. (PAP)

api/ ls/