Winiecki: Nadzór bankowy i EXPO a mianowicie ofiary Kaczyńskich

Winiecki: Nadzór bankowy i EXPO a mianowicie ofiary Kaczyńskich
Category: gospodarka
Author:
27 lipca, 2020

Jednakże tuż zanim wyborami zaczęto dowodzić, że Komisja Nadzoru Bankowego, wraz ze swym ciałem wykonawczym (Głównym Inspektoratem), którą wczesniej zamierzono wcielić do KNF, powinna zostać pod egidą NBP. Wskazane jest zapytać, czemu liderzy PiS zmienili wyobrazenie w międzyczasie. Bowiem odpowiedź rzuca światło na koloryt ludzi tej formacji jak i równiez prowadzonej poprzez nich strategii.

Otóż przy NBP prezesował wcześniejLeszek Balcerowicz, jeden z ludzi, którym rządzący zawistni nieudacznicy zazdrościli bardziej niż komukolwiek sposród ludzi triumfu.

Racje merytoryczne nie odgrywały tutaj żadnej roli przy decyzji wyjęcia nadzoru bankowego spod egidy NBP. Nie przekonywały Kaczyńskich argumenty, że jeśli coś dobrze postepuje (a naszego kraju nadzór bankowy ma doskonałą reputację międzynarodową! ), to nie należy tego,, naprawiać”. Chodziło bowiem o pokazanie:,, Zyg-zyg marchewka! ” komuś lepszemu od siebie.

Podczas gdy mianowany szefem KNF prezes Kluza okazał się – w rozumieniu rządzących – zbyt mało spolegliwy. Natomiast to nie zaakceptowac chciał mianować Sławomira Skrzypka prezesem PKO BP wskutek braku umiejetnosci (brak kwalifikacji nie przeszkodził jednak Skrzypkowi w zostaniu – wraz zpolitycznej nominacji – prezesem NBP! ). A to naraził się jakimś odrebnym aktem samodzielności.

ZOBACZ TAKŻE: Skrzypek walczy o kontrolę nad bankami
Zatem przyszedł okres odegrania się, ta samą metodą:,, Zyg-zyg marchewka! ” prezesowi Kluzie. Ponieważ szefem banku srodkowego został noszący przez czasy papiery zaLechem Kaczyńskimpan Skrzypek, więc postanowiono zostawić po strukturze NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO nadzór bankowy, który faktycznie przedtem przeszkadzał braciom Kaczyńskim.

W wodzowskiej partii Kaczyńskich kwestie merytoryczne mają istota nawet nie zaakceptowac drugo-, jednak trzeciorzędne. Najważniejsze jest posłuszeństwo, poparcie na rzecz swoich i chęć,, dokopania” obcym.

Wrocławiowi też się oberwało

Co do EXPO 2012 nie tylko nie zaakceptowac sypnięto Wrocławiowi pieniędzy, jednak nawet nie zaakceptowac zrobiono nic nie kosztującego minimum. Była minister spraw zagranicznych az do ostatniej momencie blokowała wysłanie listów sluzace do ministrów krajów członkowskich Międzynarodowego Biura Wystaw z poparciem dla starań Wrocławia!

Po normalnym panstwie, w świecie normalnej – nie paranoicznej – polityki takie zachowanie wydaje się nie tylko nie zaakceptowac do zaakceptowania, ale wręcz nie do zrozumienia. Jednak IV Rzeczpospolita nie była normalnym krajem, a PiS nie jest normalną partią. Tutaj najważniejszym argumentem na rzecz,, zadołowania” Wrocławia był fakt, że niezwykle popularny Prezydent Dutkiewicz uważany wydaje sie byc za człowieka bliskiego Systemie. Interesy Polski okazały się, jak zwykle, nieistotne.

ZOBACZ TAKŻE:
Wrocław przegrał walkę na temat EXPOTa małostkowość zawistnych nieudaczników przejawia się na wszelkich szczeblach, tak w sprawach małych, oraz dużych.

Słyszałem od rektora jednej wraz z prywatnych uczelni, że któryś z swoim wykładowców, organizując dużą konferencję, poprosił o patronat ponad konferencją Prezydenta RP. Odpowiedź nie nadchodziła i wykładowca ów zadzwonił do biurze prawnym Prezydenta. Usłyszał w odpowiedzi od jakiegoś urzędasa, że poparcia nie będzie, poniewaz uczelnia wydaje sie byc zbyt liberalna. Tematyka konferencji, jej przeslanie w wielkosci kraju to nie były argumenty. Nic dodać, zero ująć.

Autor jest profesorem ekonomii.
W czasach 1994-2003 był profesorem i kierownikiem Katedry Ekonomii w Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie ponad Odrą.
Wykładał dzieki uczelniach m. in. przy Danii, Holandii i Stanach Zjednoczonych.