Wenezuela – życiowa okazja inwestycyjna ?!

17.02.2021
Category: Możesz Mieć

Wenezuela ma największe sprawdzone zasoby ropy naftowej na świecie. Według danych Organizacji Krajów Eksportujących Ropę (OPEC) w 2015 r. Szacuje się, że ma 300 878 milionów baryłek ropy, wyprzedzając Arabię ​​Saudyjską (265 miliardów) i Kanadę (170 miliardów).

Jednak rzekomo zamożnemu krajowi grozi bankructwo i całkowite załamanie gospodarcze. Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że Wenezuela pobije kolejny rekord hiperinflacji w tym roku, z przewidywanym wskaźnikiem 10 milionów procent w 2019 roku.

Czy kraj z gigantycznymi złożami ropy i jeden z członków założycieli OPEC jest skazany na zagładę? Co może być katalizatorem, który odblokuje tę ogromną wartość dla kraju i jego inwestorów? Wszystko zależy od pozytywnego rozwiązania kraju uwikłanego politycznie i gospodarczo, poparcia jego największych sąsiadów i rzeszy wierzycieli. Ale taka pozytywna rozdzielczość może być tuż za rogiem. Nareszcie mamy katalizator na miejscu, na który tak długo czekaliśmy i ma on imię – Juan Guaidó!

Ostatnie wydarzenia w Wenezueli

10 stycznia tego roku prezydent Wenezueli Nicols Maduro został zaprzysiężony na nową sześcioletnią kadencję po ponownym wyborze w bardziej niż wątpliwych okolicznościach.

Wybory zostały powszechnie potępione jako bezprawne. Po masowych protestach przywódca partii opozycyjnej Juan Guaidó ogłosił się tymczasowym prezydentem.

W wyniku tych wydarzeń prezydent USA Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone nie uznają już Maduro za prawowitego prezydenta Wenezueli, zamiast tego uznają lidera opozycji Juana Guaidó za „tymczasowego prezydenta.

Idąc za przykładem Stanów Zjednoczonych, wszystkie główne gospodarki na kontynencie, takie jak Kanada, Argentyna, Chile i Brazylia, podjęły podobne działania, udowadniając, że Maduro jest wysoce niepopularny wśród swoich sąsiadów z Ameryki Łacińskiej. Dalsze wsparcie pochodziło z kluczowych krajów europejskich, takich jak Francja, Niemcy i Hiszpania. Tylko Kuba, Nikaragua i Boliwia, i kilku innych nadal wydaje się wspierać Maduro.

Gospodarka Wenezueli

Gospodarka Wenezueli stale się pogarszała od czasu załamania cen ropy w 2014 r., Który uniemożliwił jej utrzymanie socjalistycznego systemu dopłat i kontroli cen. W lipcu ubiegłego roku MFW porównał hiperinflację w Wenezueli do tej w Niemczech w 1923 r. I Zimbabwe pod koniec XXI wieku.

Maduro odciął pięć zer na walucie boliwara i trzydziestokrotnie podniósł płacę minimalną, starając się ustabilizować ceny w sierpniu 2018 r. Jednak we wrześniu inflacja nie słabła, a ceny rosły o 4% dziennie, by osiągnąć roczną stopę 488,865%. na kongres kierowany przez opozycję.

MFW powiedział, że gospodarka skurczy się o 5 procent w 2019 roku, przy 18-procentowym spadku produktu krajowego brutto. Jednak MFW ostrzegł, że jego prognozy dla Wenezueli należy „interpretować z ostrożnością z powodu braku oficjalnych danych ekonomicznych.

Bank centralny Wenezueli El Banco Central de Venezuela (BCV) zaprzestał publikowania wskaźników ekonomicznych prawie trzy lata temu, a ustawodawcy opozycji stali się jedynym źródłem takich informacji.

Danych gospodarczych może brakować przez długi czas, ale skutki całorocznego niegospodarności i korupcji są więcej niż oczywiste – hiperinflacja, brak wszystkich podstawowych dóbr konsumpcyjnych, od żywności po środki medyczne. Oczywiste jest, że kraj stoi w obliczu ogromnego kryzysu humanitarnego.

Załamanie gospodarcze spowodowało exodus Wenezuelczyków. Ogarnęło sąsiednie kraje, takie jak Kolumbia, a nawet Stany Zjednoczone. Ponad 3 miliony Wenezuelczyków opuściło już swój kraj i przewiduje się, że w tym roku liczba ta wzrośnie do 5 milionów. Opisywany jest jako najgorszy kryzys imigracyjny w historii Ameryki Łacińskiej.

Produkcja ropy i sankcje w Wenezueli

Produkcja ropy naftowej w Wenezueli, niegdyś głównym motorem jej gospodarki, nadal spada. W czasie, gdy Hugo Chvez objął prezydenturę w 1998 roku, produkcja wynosiła prawie 3,4 miliona baryłek. Dziś osiąga zaledwie 1 milion baryłek i może spaść do 500000 do końca 2019 roku.

Połączenie złego zarządzania, spadających cen ropy i korupcji jest prawdziwą przyczyną tak dramatycznego spadku produkcji ropy, a tym samym powolnej ruiny Wenezueli.

Niska produkcja i ciągły spadek prywatnej działalności gospodarczej doprowadziły do ​​załamania krajowego systemu opieki zdrowotnej. Sieć energetyczna, zaopatrzenie w wodę i inne usługi publiczne są już mocno dotknięte kryzysem gospodarczym.

Z pewnością Maduro nie obwinia siebie ani swoich zwolenników, ale wyłącznie Stany Zjednoczone za swoją nędzę gospodarczą. Odnosi się do sankcji, które Stany Zjednoczone nakładają na gospodarkę Wenezueli od ponad dekady. Ostatnio Stany Zjednoczone nałożyły najsurowsze dotychczas sankcje.

Około połowa dziennej produkcji ropy Wenezueli na eksport trafia do rafinerii w USA. Ale w styczniu ubiegłego roku Waszyngton nałożył sankcje eksportowe na należącą do państwa firmę naftową PDVSA w Wenezueli, ograniczając transakcje między amerykańskimi firmami prowadzącymi interesy z Wenezuelą poprzez zakup ropy naftowej i sprzedaż produktów rafinowanych.

Sankcje mają na celu zamrożenie wpływów ze sprzedaży ropy naftowej z eksportu PDVSA w wysokości około 500 000 baryłek dziennie (baryłek dziennie) do USA. Handel jest nadal dozwolony do 28 kwietnia, ale dolary amerykańskie uzyskane z tej sprzedaży nie mogą być repatriowane i muszą pozostać na zamrożonych rachunkach bankowych PDVSA.

Po 28 kwietnia, jeśli Maduro nadal sprawuje urząd, amerykańskie firmy nie będą mogły kupować wenezuelskiej ropy.

Jednak analityk z firmy konsultingowej Rystad Energy Paola Rodriguez-Masiu sugeruje, że wolumeny eksportu ropy z Wenezueli nie zostaną wyeliminowane z rynku, ale raczej przekierowane do innych krajów, takich jak Chiny i Indie.

W połączeniu z zobowiązaniem Arabii Saudyjskiej do dalszego obniżenia wydobycia, sankcja może podnieść cenę ropy. Mówiąc jaśniej, na początku stycznia ogłoszono dużą umowę naftową PDVSA z francuskim Maurel & Prom. Francuska firma zainwestuje 400 milionów dolarów w 40% udziałów w spółce joint venture Petroregional del Lago.

Dług Wenezueli i implikacje polityczne

Wenezuela nie utrzymywała oficjalnych stosunków finansowych ani z MFW, ani z Bankiem Światowym po spłacie zadłużenia pięć lat przed terminem pod rządami prezydenta Hugo Chveza.

Jednak na dzień dzisiejszy Wenezuela jest prawdopodobnie suwerennym państwem o najbardziej skomplikowanej strukturze zadłużenia na świecie. Według Financial Times, analitycy szacują, że Wenezuela ma niespłacone zadłużenie w wysokości około 140 miliardów dolarów, z czego ponad 65 miliardów jest winnych posiadaczom obligacji, a kolejne około 40 miliardów dolarów przypada Chinom i Rosji.

Od 2017 roku Wenezuela nie spłacała większości swoich długów, z wyjątkiem obligacji należnej w 2020 roku, której zabezpieczeniem jest 50,1 procent udziałów w Citgo, filii PDVSA z siedzibą w Houston. Jednak obecnie Maduro prawdopodobnie zbankrutuje, biorąc pod uwagę, że Waszyngton udzielił Guaidó władzy nad rachunkami Wenezueli w USA.

Połączenie różnych roszczeń i wierzycieli, w tym Rosji i Chin, funduszy hedgingowych i innych międzynarodowych posiadaczy obligacji, sprawia, że ​​wszelkie negocjacje są długotrwałe i bardzo złożone.

Najlepszym przykładem jest firma naftowa PDVSA w Wenezueli. Ma filię w USA. W 1986 roku PDVSA kupiła 50% amerykańskiej marki benzyny Citgo od Southland Corporation w 1986. Cztery lata później państwowa firma w pełni przejęła Citgo. W 2013 roku PDVSA dodała rosyjską Rosnieftię jako partnera wydobywczego.

Wraz z nadejściem kryzysu Wenezuela pożyczyła od Rosji 1,5 miliarda dolarów, oferując 49,9% udziałów PDVSA w Citgo jako zabezpieczenie. Pod koniec października 2018 r. PDVSA zapłaciła inwestorom 949 mln USD od obligacji zabezpieczonych przez Citgo, co wielu analityków uważało za niemożliwe, biorąc pod uwagę niedawne problemy z płynnością.

Ta płatność oznacza, że ​​PDVSA pozostanie na razie właścicielem Citgo, ale brak płatności w przyszłości spowoduje przeniesienie prawa własności przez Citgo na jednego z wierzycieli PDVSA. Następna płatność przypada na kwiecień 2019; To, czy PDVSA dokona pełnej spłaty, jest niepewne, ponieważ Wenezuela jest całkowicie niewypłacalna z resztą swojego długu w wysokości 60 miliardów dolarów.

Na marginesie, według dokumentów złożonych w Federalnej Komisji Wyborczej USA, Citgo przekazało 500 000 USD na inaugurację prezydenta Donalda Trumpa.

Możesz sobie wyobrazić, że żadne negocjacje nie zostaną rozwiązane w krótkim czasie, ponieważ duże zespoły prawników będą walczyć o korzystne warunki. Niestety, wszystko to może osłabić nadzieje na szybką restrukturyzację gospodarki Wenezueli.

Inwestowanie w Wenezueli

Forbes podaje, że na początku lutego br. Indeks giełdowy Caracas wzrósł o prawie 200 000%. Problem polega na tym, że handluje się Bolivarem, a nie dolarem amerykańskim.

W ujęciu dolarowym indeks giełdowy Caracas był najgorszym rynkiem akcji na świecie w 2018 r., Odnotowując załamanie o 94%.

Obligacje PDVSA były preferowanym sposobem inwestowania przez obcokrajowców w Wenezueli. Ale teraz, według menadżera funduszu obligacji w Schroders New York, „nie ma absolutnie żadnego sposobu na określenie najbardziej prawdopodobnej przyszłości w jakimkolwiek horyzoncie czasowym, na który można inwestować. „Jak wspomniano wcześniej, prawie wszystkie obligacje państwowe i quasi-państwowe Wenezueli są niewypłacalne, z wyjątkiem emisji PDVSA 2020.

„Inwestorzy, którzy posiadają obligacje, są irracjonalnie optymistyczni co do wartości odbudowy dla kraju zdewastowanego przez hiperinflację i codziennie kurczących się zdolności produkcyjne. Sprzedaliśmy obligacje w kwietniu 2018 r. I od tamtej pory nie posiadamy – dodaje.

Jednak od początku lutego roczna stopa zwrotu z wenezuelskiego segmentu indeksu obligacji denominowanych w USD JP Morgan EMBI GD wzrosła o 43,3%. Powód: duże fundusze hedgingowe stawiają na usunięcie Maduro.

Inwestorzy zwracają uwagę na każdą niewielką zmianę w układzie sił między rządem a opozycją, czekając, aż dowództwo wojskowe zrezygnuje z poparcia dla Maduro.

Anthony Simond, zarządzający funduszem w Aberdeen Standard Investments, która posiada dług Wenezueli, ma bardziej zrelaksowany pogląd. „Szanse na odejście Maduro wzrosły, w takim przypadku potencjał kraju na odbicie gospodarcze i powrót wydobycia ropy naftowej będzie znacznie większy. Wskaźniki odzyskania obligacji, których dotyczy niewypłacalność, będą bardzo wysokie – dodaje.

Wniosek – szansa inwestycyjna w Wenezueli na całe życie?

Strategia inwestycyjna

Jak widać na podstawie skomplikowanej sytuacji dotyczącej zadłużenia, tylko eksperci od obligacji i trudnych inwestycji powinni grać w tę konkretną grę.

Doświadczony inwestor mógłby kupić część obligacji skarbowych tanio za dolara i sprzedać po korzystnych wynikach w zależności od negocjacji wierzycieli (szacunki wahają się od 30 centów za dolara do nawet 80 centów). Wszyscy profesjonaliści z branży już się zajęli – Elliott Management and Co.

Jednak widzimy znacznie bardziej ekscytujący długoterminowy potencjał na przyszłej giełdzie Wenezueli.

Z pewnością obecnie niemożliwe jest inwestowanie w jakiekolwiek aktywa związane z Wenezuelą, w tym w obligacje. Dotyczy to szczególnie inwestorów z USA, którym nie wolno inwestować w Wenezueli. Jednak biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia polityczne i oceny ekspertów, pozytywny wynik dla znormalizowanej gospodarki jest znacznie wyższy niż kiedykolwiek wcześniej.

Niech katalizator się rozwinie

Wszystko zależy teraz od szybkiego rozwiązania nowego rządu Wenezueli. Jak potwierdza wielu ekspertów i obserwatorów, gdyby pan Guaidó lub inny demokratycznie wybrany przywódca przejął stery, droga do rozpoczęcia rozmów mogłaby zostać otwarta.

Pierwsza pomoc ekonomiczna zostanie udzielona przez świadomą społeczność w celu odbudowy podstawowej infrastruktury i opieki zdrowotnej Wenezueli. Będzie to łatwe do wykonania przy szerokim konsensusie.

Drugi krok na drodze Wenezueli do ożywienia będzie znacznie większym wyzwaniem. Restrukturyzacja zadłużenia!

Kluczową strategią musi być zaczekanie i zobaczenie, ale z wyraźnym katalizatorem, w trakcie pisania tego raportu trwa. Katalizator tam jest, teraz musimy przygotować / przeprowadzić badania i czekać, aż rozwinie się w taki czy inny sposób.

Ponieważ jedno jest pewne, mając największe na świecie zasoby ropy naftowej, Wenezuela może być jednym z najbogatszych krajów świata, a szybka odbudowa kraju leży w interesie wszystkich wierzycieli.

Czas działać

Jeśli nasz katalizator rozwinie się, na co liczy większość międzynarodowych inwestorów i obserwatorów, czas działać!

Najszybszym sposobem na inwestycję byłoby odwiedzenie Caracas po tym, jak opadnie kurz. Następnym krokiem byłoby otwarcie rachunku maklerskiego u największego lokalnego brokera i bezpośrednie wpłacenie gotówki. Po usunięciu papierkowej roboty nadszedł czas, aby wykonać zlecenia kupna.

Kupuj największe i najważniejsze firmy w Wenezueli. Firmy z branży naftowej i naftowej, a także największe banki i firmy budowlane. Stamtąd odwiedzałem Caracas co najmniej dwa razy w roku i wpłacałem więcej pieniędzy, dodając do tych samych pozycji.

W rzeczywistości to nie wahania cen lub kursów walut stanowią największe ryzyko dla inwestorów długoterminowych, ale największym ryzykiem jest podróżowanie do kraju bezpośrednio z gotówką w walizce.

Dla inwestorów bardziej cierpliwych i niechętnych do ryzyka mądrą strategią byłoby zaczekanie na wprowadzenie pierwszych produktów ETF przez BlackRock lub innych renomowanych dostawców. Produkty pojawią się, gdy tylko zmieni się krajobraz polityczny – to pewne!

Początkowo możesz mieć do czynienia z szerokimi spreadami bid-ask i niektórymi wyższymi niż zwykle opłatami początkowymi, ale to nic w porównaniu z potencjałem bardzo wysokich rocznych zwrotów dla wnikliwego podejmującego ryzyko.

Jest to długoterminowy plan inwestycyjny, z którym prawie na pewno się opłacą!

Serce ETF Kategoria ETFdb.com Współczynnik kosztów Ważenie
FDIV First Trust Strategic Income ETF Wszystkie akcje kapitałowe 0,88% 0,06%
QXGG ETF wzrostu zarządzanego ryzykiem QuantX Wszystkie akcje kapitałowe 1,17% 0,00%

Poniższa tabela przedstawia notowane na giełdzie amerykańskie fundusze ETF, które utrzymują znaczną ekspozycję na akcje notowane w Wenezueli.

dodatek

Tabele i wykresy

Dane gospodarcze Wenezueli

2013 2014 2015 2016 2017
Populacja (mln) 29.8 30.2 30.6 31,0 31.4
PKB na mieszkańca (USD) 12,381 15,929 6,042
PKB (mld USD) 369 481 185
Wzrost gospodarczy (PKB, roczne wahania w%) 1.3 -3,9 -5,7
Popyt krajowy (roczna zmiana w%) -1,9 -8,8 -10.1
Konsumpcja (roczna zmiana w%) 4.7 -3,4 -7,8
Inwestycje (roczna zmiana w%) -9,0 -16,9 -17,6
Produkcja (roczna zmiana w%) -0,3 -7,2 -5,4
Sprzedaż detaliczna (roczna zmiana w%)
Stopa bezrobocia 7.5 7.0 6.8
Saldo fiskalne (% PKB) -1,9 -12,9 -15,6
Dług publiczny (% PKB) 31.3 28.5 74.7
Pieniądze (roczna zmiana w%) 69.7 64,0 101 159 1,121
Stopa inflacji (CPI, roczna zmiana w%, eop) 56.2 68.5 181
Stopa inflacji (CPI, roczna zmiana w%) 40.6 62.2 122
Inflacja (PPI, roczna zmiana w%) 52.4
Referencyjna stopa procentowa (%) 14,74 14,84 14,59 14,62 14,77
Giełda (roczna zmiana w%) 480 41,0 278 117 3,884
Kurs wymiany (w porównaniu do USD) 6.30 6.30 6.30 10.00 10.00
Kurs wymiany (w stosunku do USD, aop) 6.09 6.30 6.30 9.29 10.00
Rachunek bieżący (% PKB) 1.2 0,7 -9,8
Saldo rachunku bieżącego (mld USD) 4.6 3.6 -18,2
Bilans handlowy (mld USD) 31.6 27.2 2.2
Eksport (mld USD) 88,8 74.7 38.3
Import (mld USD) 57.2 47.5 36.1
Eksport (roczna zmiana w%) 0.0 -15,8 -48,7
Import (roczna zmiana w%) 0.0 -16,9 -24,0
Rezerwy międzynarodowe (USD) 21.5 22.1 16.4 11.0 9.7
Zadłużenie zagraniczne (% PKB) 35.9 28.2 72.5

Indeks giełdowy Wenezueli IBVC – (skala logarytmiczna)

Venezula Exchange Volume Skyrocketed w okresie 2015-2016

Stopa inflacji, średnia cena konsumpcyjna (roczna zmiana procentowa)

Rok Inflacja
2011 26.1
2012 21.1
2013 43.5
2014 57.3
2015 111,8
2016 254,4
2017 1087,5
2018 1370000
2019 10000000
2020 10000000
2021 10000000
2022 10000000
2023 10000000

PKB na mieszkańca, ceny bieżące (w dolarach na mieszkańca)

Rok PKB na mieszkańca
2011 11541,88
2012 11287,3
2013 7869.442
2014 7029.892
2015 7922.808
2016 7687,671
2017 6890.066
2018 3300,357
2019 3100,112
2020 2998.505
2021 2870.801
2022 2765,665
2023 2514.259
1990 2000 2010 2017
Ludność ogółem (miliony) 19,86 24.49 29.03 31,98
Wzrost liczby ludności (% rocznie) 2.4 1.9 1.5 1.3
PKB (bieżące dolary amerykańskie) (w mld) 48.6 117.14 393,19 482,36
Wzrost PKB (% rocznie) 6.5 3.7 -1,5 -3,9
Inflacja, deflator PKB (% rocznie) 41.7 29.5 45.9 40.4
Rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo, wartość dodana (% PKB) 5 4 5 5
Przemysł (w tym budownictwo), wartość dodana (% PKB) 58 46 48 37
Eksport towarów i usług (% PKB) 38 30 29 17
Import towarów i usług (% PKB) 20 18 18 31
Akumulacja brutto (% PKB) 10 24 22 25
Dochody bez dotacji (% PKB) .. .. .. ..
Wierzytelności netto (+) / zadłużenie netto (-) (% PKB) .. .. .. ..
Stany i rynki
Czas potrzebny do rozpoczęcia działalności (dni) .. 143 141 230
Kredyt krajowy udzielony przez sektor finansowy (% PKB) 37.4 14.9 22.5 ..
Dochody podatkowe (% PKB) .. .. .. ..
Wydatki wojskowe (% PKB) 1.5 1.5 1 0.5
Abonamenty na telefony komórkowe (na 100 osób) 0 22.2 96 76.6
Osoby korzystające z internetu (% populacji) 0 3.4 37.4 60
Eksport zaawansowanych technologii (% wyprodukowanego eksportu) 4 3 5 ..
Ocena zdolności statystycznej (średnia ogólna) .. .. 83 69
Globalne linki
Handel towarami (% PKB) 51 42 27 24
Indeks warunków handlu barterowego netto (2000 = 100) 90 100 216 132
Stany długu zewnętrznego, ogółem (DOD, bieżące dolary amerykańskie) (w milionach) 33,173 42,753 101,766 105,598
Całkowita obsługa długu (% eksportu towarów, usług i dochodów pierwotnych) 23.3 16.9 22.9 57.4
Migracja netto (w tysiącach) -1 -8 -69 -60
Przekazy osobiste, otrzymane (bieżące dolary amerykańskie) (miliony) 1 17 143 293
Bezpośrednie inwestycje zagraniczne, wpływy netto (bilans płatniczy, bieżące dolary amerykańskie) (mln) 451 4.703 1,583 -68
Otrzymana oficjalna pomoc rozwojowa netto (bieżące dolary amerykańskie) (miliony) 76.4 78.6 53.3 86.5

Źródło: Baza danych World Development Indicators

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy