Warmińsko-mazurskie: Będą oryginalne przejścia graniczne z Rosją

Category: odmienne
Author:
27 lipca, 2020

*Otwarcie dodatkowych przejść na polsko-rosyjskiej granicy zapowiedział w czwartek wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski. Jego zdaniem, wydaje sie byc potrzeba odpalenia punktu konsularnego Federacji Rosyjskiej w Olsztynie. *

Jak dodał, chodzi na temat usprawnienie obsługi podróżnych wedlug wejściu przy życie dokumenty urzedowe o małym ruchu granicznym między obwodem kaliningradzkim a częścią Pomorza, Warmii i Mazur.

Umowę podpisali przy środę po Moskwie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Porozumienie umożliwi wielokrotne przekraczanie granicy polsko-rosyjskiej przez mieszkańców stref przygranicznych obu państw.

Podczas konferencji prasowej przy czwartek Podziewski powiedział, że prawdopodobnie umowa zacznie obowiązywać 2 maja 2012 roku kalendarzowego. Jak dodał, chodzi o to, zeby podróżni zdolali przekraczać polsko-rosyjską granicę już według przepisów o małym ruchu granicznym od początku sezonu letniego.

Gdyby faktycznie się stało, to Rosjanie z Obwodu Kaliningradzkiego mogliby przyjechać, korzystając z uproszczonego sposobu podróżowania, na mecze Mistrzostw Swiata w Piłce Nożnej ó 2012, odbywające się w Gdańsku.

Wojewoda zapowiedział, że aby nie dopuścić az do kolejek dzieki granicy, są plany, zeby uruchomić równoczesne przejścia graniczne z Obwodem Kaliningradzkim albo rozbudować infrastrukturę już istniejących przejść. Dzis podróżni mogą przekraczać granicę w Braniewie, Grzechotkach, Bezledach i Gołdapi. Na tym prekursorskim przejściu rozbudowywany jest terminal, by mogły być tam odprawiane pojazdy ciężarowe.

Wojewoda podkreślił, że przejście morskie we Fromborku ma zyskać nową infrastrukturę. Na przekazanej przez samorząd działce dzierzy powstać wspólczesny terminal. Jak powiedział PAP wiceburmistrz Fromborka Zbigniew Kędziora, w porcie przy pirsie istnieje punkt odpraw, jednak niespełniający standardów i działający w ograniczonym zakresie. Teraz wybudowana zostanie tam placówka, która posiada mieć także zaplecze kanalizacyjne.

Wojewoda podkreślił, że robi starania, zeby uruchomić także przejście kolejowe w Braniewie, gdzie podróżnych miałby przewozić szynobus. Dodał, że być może przy kolejnych czasach uda się uruchomić nastepne dwa przejścia: Perły a mianowicie Kryłowo i Michałkowo a mianowicie Żeleznodorożnyj. Miałyby być to małe przejścia graniczne na rzecz pieszych, gwoli podróżujących autami osobowymi badz na rowerach.

Podziewski zapowiedział, że będzie czynił starania, by uruchomić punkt konsularny Federacji Rosyjskiej w Olsztynie. Teraz, by uzyskać wizę rosyjską, mieszkańcy Warmii jak i równiez Mazur muszą jechać az do ambasady Federacji Rosyjskiej w stolicy polski albo do konsulatu w Gdańsku.

Wojewoda podkreślił, że mimo iż wejście po życie przepisów o małym ruchu granicznym oznaczać może większy ruch na polsko-rosyjskich przejściach, to – jakim sposobem zaznaczył a mianowicie nie musi to spowodować zatorów i długiego oczekiwania w kolejkach dla podróżnych. Na przejściach granicznych dzieki całej polsko-rosyjskiej granicy jest obecnie piecdziesiat pasów odpraw, a w samych Grzechotkach – 23. (PAP)

ali/ itm/ jbr/