Waluty: Panika z małym happy endem

Category: waluty
Author:
27 lipca, 2020

Odbicie to korelowało z podobnym zachowaniem eurodolara, europejskich rynków dzialaniu oraz branzy długu. To sugeruje, że doszło az do krótkoterminowego przesilenia i w środę tok wygaszania niepomyslnych emocji będzie postępował. Po perspektywie kolejnych tygodni, a prawdopodobnie jak i równiez miesięcy, w rynkach wciąż jednak będzie nerwowo. Cos wiecej niz z uwagi na niepewność o przyszłość krajów zaliczanych do grupy PIIGS, lecz również ze względu dzieki obserwowane spowolnienie wzrostu ekonomicznego na świecie.

Obawy o perspektywy równo zadłużonej włoskiej gospodarki, jakim sposobem również strach przed tymze, że podzieli ona los Grecji, Irlandii i Portugalii, zaowocowały rankiem zdecydowaną ucieczką od ryzykownych aktywów sluzace do uważanego za bezpieczną przystań szwajcarskiego franka szwajcarskiego. Na tejze fali szkolenie CHF/PLN wzrósł z 3, 4024 zł do trzy, 5146 zł, wyznaczając nowe historyczne maksimum. Złoty tracił także w relacji do odmiennych głównych walut obcych.

Przecena kumulowała jeszcze przed południem i zbiegła się w czasie sposród publikacją wyników aukcji włoskich 12-miesięcznych bonów skarbowych. Wbrew początkowym obawom i rynkowym plotkom, licytacja nie okazała się tragedią i zostały sprzedane kazde bony (aczkolwiek rentowność mocno wzrosła).

Na to nałożyło się krótkoterminowe wyprzedanie oraz seria politycznych gestów ze witryny polityków. Premier Berlusconi zapewnił, że Włochy poradzą samemu z kryzysem. Włoski minister finansów wcześniej wrócił wraz z Brukseli do Rzymu, żeby nadzorować prace nad programem oszczędnościowym, które jest pisarzem. Tamtejsza opozycja wezwała z kolei do zatwierdzenia w czwartek przez Senat tego aplikacji.

Druga połowa dnia stała pod znakiem odrabiania utrat przez złotego. Udało się to tylko połowicznie. O godzinie 16: 54 warsztaty CHF/PLN testował poziom trzy, 4654 zł, USD/PLN dwóch, 8870 zł, a EUR/PLN 4, 0336 zł. W perspektywie najbliższych dni, jeżeli nie pojawi się guzik nieoczekiwanego (np. obniżka ratingu dla panstwie z stajnie PIIGS), możemy mówić o przesileniu przy krótkim okresie. Dlatego też w środę złoty może zyskać na wartości. Wydaje sie byc prawdopodobne, że ze strony włoskich jak i równiez europejskich polityków wciąż będą płynęły uspakajające sygnały. To sprawi, że w centrum uwagi znajdą się czerwcowe dane z Chin (w tym raport o PKB w II kwartale 2011 roku) a takze wystąpienie szefa Fed po Kongresie. W rodzimym podwórku wydarzeniem będzie publikacja czerwcowych danych o inflacji konsumenckiej (prognoza: czterech, 8 proc. w objetosci roku).

Indeksy GPW przy

Notowania spółek dzieki GPW

Notowania GPW bez opóźnień wylacznie w serwisie Mystock. pl