W razie konfliktu Korea Płn. nie zaakceptowac ochroni dyplomatów

Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Władze Korei Płn. zwróciły się sluzace do ambasad na temat rozważenie ewakuacji personelu, jeśli wzrośnie napięcie na Półwyspie Koreańskim. Wg Brytyjczyków Phenian oświadczył, że w razie konfliktu nie będzie w stanie zagwarantować bezpieczeństwa dyplomatom od dziesieciu kwietnia.

Rosja poinformowała, że po związku sposród apelem Phenianu jest po bliskim kontakcie z AMERYCE, Chinami, Koreą Płd. jak i równiez Japonią. W charakterze pierwszy na temat nocie Korei Płn. poinformował agencję Reutera rzecznik ambasady Rosji w Phenianie Denis Samsonow. Zastrzegł, że Rosja analizuje prośbę Phenianu, jednak na tym etapie nie planuje ewakuacji. Po jego ocenie w metropolii Korei Płn. nie ma pokaznych oznak napięcia.

Przebywający przy Uzbekistanie kierownik rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow zapewnił, że w związku z apelem Phenianu Rosja pozostaje w bliskim kontakcie z AMERYCE, Chinami, Koreą Płd. i Japonią.

Władze W. Brytanii oceniły, że działania Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (KRLD) to element antyamerykańskiej retoryki. _ Uważamy, że (Północni Koreańczycy) podjęli tenze krok w ramach swej nieustającej retoryki, iż Stany Zjednoczone stanowią gwoli nich zagrożenie. Rozważamy następne kroki, w tym zmianę naszych zaleceń odnośnie do podróżowania _ sluzace do Korei Płn. – oświadczyło brytyjskie MSZ. Podkreśliło, że Korea Płn. ma _ powinności dotyczące ochrony misji dyplomatycznych wynikające z konwencji wiedeńskiej _.

Tymczasem rzecznik bułgarskiego MSZ Dimitar Japrakow poinformował, że w sobotę w Phenianie spotkają się szefowie misji dyplomatycznych państw UE po Korei Płn., by, jak powiedział, _ omówić wspólne stanowisko jak i równiez wspólne działania _; chodzi o działania z myślą o ewentualnym wycofaniu personelu dyplomatycznego.

W ciagu nocy sztab uniwersalny sił zbrojnych Korei Płn. oświadczył przy komunikacie, że ostatecznie _ zbadano jak i równiez zatwierdzono _ atak dzieki USA wraz z potencjalnym użyciem broni nuklearnej. Według rzecznika sztabu wojna _ może wybuchnąć dziś lub nazajutrz _.

W krótko zanim pojawieniem się tego komunikatu Pentagon poinformował, że po związku z groźbami Phenianu Stany Zjednoczone wyślą przy nadchodzących tygodniach system obrony przeciwrakietowej THAAD na wyspę Guam (terytorium zamorskie USA w zachodniej części Pacyfiku). Znajduje się tam duża baza wojsk USA, po której lądowały bombowce B-52 po przelocie nad Koreą Południową.