W niedzielę w kościołach zbiórka w polskich misjonarzy

W niedzielę w kościołach zbiórka w polskich misjonarzy
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Pieniądze na pomoc projektów misyjnych będą gromadzone do konserw w kościołach całej Lokalny w drugą niedzielę Ogromnego Postu, czterech marca. Zbiórka odbywać się będzie pod hasłem: „Daj świadectwo miłości i pomóż Kościołowi w krajach misyjnych”.

Poinformował o tym po czwartek podczas konferencji prasowej w Warszawie przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur. Dodał, że celem zbiórki jest podtrzymywanie polskich misjonarzy i pierwotnego działalności charytatywnej, społecznej jak i równiez kulturalnej.

„Misjonarze wielokrotnie podkreślają, że potrzebują wsparcia duchowego, poczucia więzi z Kościołem, który pierwotnego posłał az do pracy. ów więź umacnia się przez naszą modlitwę – prywatną i publiczną w ich intencji, natomiast także przez pomoc materialną” – podkreślił bp Mazur.

Przypomniał, że od kilkunastu lat druga niedziela Wielkiego Postu to w Polsce dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami. Są wówczas zbierane az do puszek datki na finansowanie projektów misyjnych za pośrednictwem Dzieła Pomocy „Ad Gentes” przy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Można także wysłać SMS o treści „Misje” dzieki numer 72032 (koszt dwa, 46 zł z VAT). W ów sposób można wspierać misjonarzy przez cały rok.

Nawiązując do hasła tegorocznej zbiórki na rzecz polskich misjonarzy, bp Mazur powiedział, że swiadczy ono sposobność, by solidarnie – modlitwą i ofiarą – wesprzeć Kościół w krajach misyjnych. Poinformował jednocześnie, dzięki datkom polscy misjonarze będą potrafili kontynuować dzieło ewangelizacyjne, budować kościoły, szkoły, ośrodki zdrowia i szpitale, pomagać potrzebującym, karmić głodnych, leczyć chorych.

Jak poinformował dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes” ks. Buchowiecki, po ubiegłym roku zebrano ponad 1, 8 mln zł. Sfinansowało z tego 174 projekty. Wraz z ubiegłorocznej dzialaniu smsowej zebrano ponad 92, 2 tys. Całość tej kwoty została przekazana dzieki realizację 12 projektów humanitarnych zgłoszonych poprzez misjonarzy az do Dzieła Wsparcia „Ad Gentes”. Polscy misjonarze zrealizowali halasuje w panstwach Afryki (Tanzania, Kamerun, Republika Środkowoafrykańska) a takze w Ameryce Południowej (Jamajka, Ekwador, Peru, Boliwia).

Zapytany przez redaktorów, co wraz z ubezpieczeniem naszych misjonarzy jak i równiez misjonarek po tym, kiedy zlikwidowany zostanie Fundusz Kościelny, bp Mazur odpowiedział: „Skąd Kościół dzierzy czerpać zasoby finansowe na ubezpieczenie misjonarzy, którzy są ambasadorami Polski w całym świecie? ” Dodał, że niezależnie od tego, lub Fundusz Kościelny zostanie, badz będzie zastąpiony inną formą, ważne jest to, aby wyznawcy nie zostawili misjonarek i misjonarzy bez pomocy.

W 94 krajach dzieki wszystkich kontynentach pracuje 2170 misjonarzy wraz z Polski a mianowicie duchownych, zakonnic i świeckich.

Dzieło „Ad Gentes” zostało powołane we wrześniu 2005 r. poprzez Konferencję Episkopatu Polski; działalność zainaugurowało 12 marca 2006 roku zbiórką pieniężną sluzace do puszek. Swoim celem jest niesienie wsparcia materialnej gwoli polskich misjonarzy. Dzieło jest agendą Komisji KEP ds. Misji. (PAP)

skz/ bos/ jbr/