W. Brytania: Obchody 65. rocznicy zakończenia wojny

Category: inne
27 lipca, 2020

Polscy weterani wojenni złożyli w sobotę w Londynie wieńce ponizej pomnikiem nowego żołnierza w czasie oficjalnych obchodów 65. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej. Rocznicę tę nazywa się w Po. Brytanii VE Day (Dzień Zwycięstwa po Europie).

Reprezentowane były m. in. Stowarzyszenie Polskich Lotników, Związek Polskich Spadochroniarzy i Związek Inwalidów Militarnych Polskich Sił Zbrojnych. Niesiono też sztandar Stowarzyszenia Rodzimych Kombatantów.

W uroczystościach, którym przewodniczył książę Walii Karol, reprezentujący rodzinę królewską, wzięli udział najwyżsi dowódcy kazdego rodzajów broni, przedstawiciele sztabu generalnego, księża kapelani, dyplomaci i ok. 2 tys. weteranów, w tym niektórzy w wózkach inwalidzkich.

Tradycyjnie wieńce z czerwonych maków złożyli liderzy trzech największych partii politycznych, którzy z okazji obchodów rocznicowych oderwali się od dysputy nad składem przyszłego rządu. „To gwoli nich rzadka chwila wytchnienia w burzliwym weekendzie” – skomentował pierwotnego obecność reporter BBC.

Książę Karol wystąpił w mundurze admirała marynarki wojennej, po której pełnił służbę, w podobny sposób jego tata książę Edynburga Filip. Małżonka Karola, księżna Kornwalii, która po niefortunnym upadku odniosła kontuzję kości strzałkowej, stała wsparta na temat kulach.

Trębacz orkiestry marynarki wojennej z Portsmouth odegrał tradycyjną pobudkę („Last Post”) ku czci poległych. Pierwotnego pamięć uczczono minutą ciszy.

Po uroczystościach książę Walii spotkał się z dawnymi żołnierzami w przyjęciu wydanym przez organizację Royal Legion, opiekującą się weteranami wojennymi. W sobotę wieczorem przy sali koncertowej Royal Albert Hall odbędzie się okolicznościowa gala, wraz z której dochód zostanie oddany na brytyjski oddział Czerwonego Krzyża.

Sobotni „Guardian” doniósł, że premier Władimir Putin uczynił zniewaga księciu Walii i wiceprezydentowi USA Joe Bidenowi, nie zaakceptowac godząc się na pierwotnego obecność w niedzielnej paradzie wojskowej po Moskwie – największej imprezie tego rodzaju po historii.

Władze Rosji zaprosiły premiera Gordona Browna, ale nie może on przyjechać do Moskwy z powodu wyborów, które odbyły się 6 maja. Brytyjskie MSZ zaproponował w związku z naszym, że w zamian niego pojedzie książę Karol. „Guardian” napisał, że po ubiegłym tygodniu Rosjanie dali Brytyjczykom az do zrozumienia, iż nie życzą sobie obecności następcy tronu.

„Gurdian” uznaje to zbyt oznakę niezadowolenia Moskwy z tego, że Londyn odmówi ekstradycji oligarchy Borysa Bierezowskiego, którego Rosjanie chcą postawić przed sądem za finansowe malwersacje związane z prywatyzacją majątku państwowego w czasach 90.

Brytyjczyków będzie reprezentować na paradzie 71-osobowa pozostala kompania pierwszego batalionu walijskiej gwardii jak i równiez orkiestra wojskowa RAF-u. (PAP)

asw/ az/ kar/ woj/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy