USA: Giuliani poparł McCaina po wyścigu na temat nominację prezydencką

Category: odmienne
Author:
27 lipca, 2020

Wycofując się w środę z wyścigu Republikanów o nominację prezydencką, były burmistrz Nowego Jorku Rudy Giuliani poparł kandydaturę senatora Johna McCaina, który we wtorek wygrał kolejne prawybory, tym razem na Florydzie.

Giuliani i McCain wystąpili razem po środę wieczorowa pora na spotkaniu w Kalifornii. Były wojewoda nazwał senatora „inspirującym przywódcą” i podkreślił jego bohaterską kartę podczas wojny wietnamskiej. Senator spędził ponad piec lat w niewoli, był torturowany jak i równiez nie zgodził się dzieki wyjście na wolność przed swoimi uwięzionymi kolegami.

„Jestem spokojny, że ten człowiek jest ustawiony, aby być prezydentem NA JUKATAN w czasach wielkich zagrożeń. Podzielamy tę samą wizję przyszłości naszej partii i najważniejszych wyzwań stojących przed naszym krajem. Obaj uważamy, że Ameryka powinien pozostać przy ofensywie, by wygrać wojnę wypowiedzianą mnie przez terrorystów” – powiedział.

Zarówno McCain, jak i Giuliani popierają kontynuowanie wojny w Iraku, uważając ją, w podobny sposób prezydent Bush, za ważny front walki z terroryzmem islamskim.

Giuliani zaznaczył też, że senator jest przekonanym konserwatystą, zwłaszcza w sprawach gospodarczych, w którym miejscu opowiada się za dyscypliną fiskalną jak i równiez ograniczaniem niekoniecznych wydatków.

McCain podziękował i odwzajemnił komplementy; nazwał byłego burmistrza „bohaterem narodowym”, którego przyjaźnią wydaje sie zaszczycony.

Poparcie Giulianiego, który mimo słabego wyniku przy prawyborach weseli się nadal wielką popularnością w NA JUKATAN – był nawet nazywany „burmistrzem Ameryki” – może znacznie pomóc McCainowi w umocnieniu swoim pozycji lidera w batalii o nominację z byłym gubernatorem Massachusetts Mittem Romney’em.

Sam Giuiliani jeszcze jesienią w sondażach zdecydowanie przewodził stawce kandydatów do nominacji. Później aczkolwiek zaczął tracić poparcie po ujawnieniu kłopotliwych faktów z jego życia osobistego – m. in. rozwodu, w wyniku którego swoim dzieci przestały z przedtem rozmawiać a mianowicie a także wykorzystywania przywilejów urzędu na rzecz prywatnych rzeczy.

Zaszkodziła mu także uporczywa obrona byłego szefa policji nowojorskiej oskarżonego o korupcję

Przyjął poza tym ryzykowną taktykę w prawyborach, ignorując kilkanascie pierwszych głosowań: w Iowa, New Hampshire i Południowej Karolinie, gdzie nie prowadził nawet rywalizacji wyborczej.

Skupiał wszystkie siły i zasoby finansowe na kampanii na Florydzie, gdzie liczył na zwycięstwo, które miało go „katapultować” na czoło przed tzw. superwtorkiem, czyli prawyborami w ponad 20 stanach 5 lutego.

Na Florydzie wyraznie przegrał jednak z McCainem i Romney’em, wobec czegoz zrezygnował sposród dalszej batalii.

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ gsi/