UKE zawiesił kontrolę Krajowej Grupy Pocztowej

Category: inne
27 lipca, 2020

# dochodzi komentarz rzecznika Polskiej Stajnie Pocztowej #

18. 02. Stolica polski (PAP) a mianowicie Urząd Komunikacji Elektronicznej zawiesił kontrolę Polskiej Grupy Pocztowej. Spółka ta sprzeciwiła się, by dokumenty ws. inspekcji podpisywał – zamiast szefa urzędu a mianowicie upoważniony do tego wiceprezes. UKE ma siedem dni na odniesienie się az do zażalenia PGP.

Kontrolę Krajowej Grupy Pocztowej (PGP) Urząd rozpoczął w początku 02 br. Kontrola UKE miała dotyczyć zgodności świadczenia usług pocztowych za posrednictwem spółkę sposród wymaganiami określonymi przez regulace prawa, w tym głównie przestrzegania tajemnicy pocztowej oraz przyrzeczenia warunków technicznych i organizacyjnych do świadczenia usług pocztowych.

Tajemnica pocztowa obejmuje metrów. in. informacje przekazywane w przesyłkach pocztowych, dotyczące wykonywania przekazów pocztowych oraz dane ws. podmiotów korzystających sposród usług pocztowych.

Prawo pocztowe przewiduje możliwość nałożenia sankcje pieniężnej po wysokości az do 2 proc. przychodów wiadomego operatora pocztowego w sytuacji naruszenia obowiązku czynu tajemnicy pocztowej, jak również wtedy, gdy operator nie usunął stwierdzonych nieprawidłowości w terminie określonym w wyborów prezesa UKE.

Rzecznik Urzędu Komunikacji Cyfrowej Dawid Piekarz poinformował we wtorek PAP, że szesc lutego br. pełnomocnik PGP zgłosił sprzeciw do kontroli. „Zakwestionował mezczyzna umocowanie zastępcy prezesa UKE do podpisywania dokumentów sposród upoważnienia prezesa” – powiedział. Dodał, że 11 lutego br. prezes UKE wydał postanowienie, po którym odrzucił argumentację PGP i zdecydował o kontynuowaniu kontroli.

„W ciągu 3 dni od dnia doręczenia postanowienia prezesa UKE podmiot kontrolowany mógł wnieść do Urzędu Lacznosci Elektronicznej zażalenie na to postanowienie. Takie zażalenie wpłynęło az do urzędu 17 lutego” – wyjaśnił Piekarz.

Rzecznik urzędu powiedział, że prezes UKE ma tydzien na analizę i odniesienie się do zażalenia spółki, a także na podjęcie decyzji o kontynuowaniu albo odstąpieniu od momentu kontroli. „Zgodnie z wzorami, na czas funkcje związanej wraz z sprzeciwem (i zażaleniem) – czynności kontrolne ulegają zawieszeniu. Jeżeli na przeanalizowaniu zażalenia prezes UKE podtrzyma decyzję o kontynuowaniu czynności próbnych, będą ów kredyty mogły zostać wznowione” – dodał.

Rzecznik PGP Wojciech Kądziołka powiedział PAP, że problem nie dotyczy tylko podpisu zastępcy, ale przede wszystkim braku jakichkolwiek upoważnień na rzecz części osób kontrolujących. „Nie mamy obowiązku wykonywać poleceń osób nieupoważnionych, tak jak nie mamy obowiązku wpuszczać policji sluzace do domu bez nakazu przeszukania” – podkreślił. Jak mówił, zażalenie ws. decyzji prezesa UKE na temat wszczęciu inspekcji spółka wniosła w pierwszym możliwym terminie.

Pod koniec stycznia Prokuratura Okręgowa w Krakowie wszczęła śledztwo w sprawie przetargu na dwuletnią obsługę korespondencji z sądów i prokuratur, wartego ok. 500 mln złotych. Uklad zdobyła PGP, bo złożyła ofertę na temat ponad 84 mln zł niższą od czasu Poczty Krajowej. Śledztwo wszczęto z zawiadomienia Poczty Krajowej. Dotyczy ono „złożenia dla uzyskania zamówienia publicznego nierzetelnego pisemnego oświadczenia w zakresie dotyczącym wymogów stawianych przez zamawiającego”.

Prokuratorzy w zakresie śledztwa będą sprawdzać, czy zwycięzca przetargu dysponuje odpowiednią infrastrukturą jak i równiez liczbą pracowników, tak jak zadeklarował w przetargu. Chodzi przede wszystkim o posiadanie placówek po każdej gminie. Zaplanowano metrów. in. przesłuchania świadków.

Od momentu wyników przetargu odwołała się Poczta Polska, bo uważa, że PGP nie spełnia jednego z warunków przetargu – nie istnieje placówki pocztowej w każdej gminie. Poczta twierdzi, że jest jedyną firmą, która może przy bezpieczny sposób obsługiwać korespondencję z sądów i prokuratur, bo ma doświadczenie jak i równiez sieć placówek pocztowych w polsce.

Polska Ekipa Pocztowa zapewnia, że PGP, InPost jak i równiez RUCH są w stanie zrealizować kontrakt, zas usługa będzie wykonywana przy uzyciu ponad 7500 placówek.

W zakresie dwuletniego kontraktu PGP dzierzy doręczyć do 100 mln przesyłek, czyli przeciętnie ponad czterech mln listów, paczek oraz przesyłek spedycyjnych w obrocie krajowym i zagranicznym miesięcznie. Umowa będzie realizowana we współpracy wraz z InPost oraz siecią przeszlo pięciu tysięcy placówek GEST. (PAP)

dol/ mki/ dym/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy