Ukazała się płyta „Jan Gałach and Friends”

Category: odmienne
Author:
27 lipca, 2020

*Ukazał się najswiezszy krążek skrzypka i multiinstrumentalisty Jana Gałacha „Jan Gałach and Friends”. Muzyka, zawarta na krążku, czerpie sposród tradycji blues-rockowej, jak również jazzu, country, rhythm and bluesa a nawet muzyki cyfrowej. *

Na płycie znalazło się siedem prawdziwych kompozycji, po większości autorstwa Gałacha, oraz standard Mongo Santamarii „Afro Blue” w aranżacji naszego skrzypka.

Towarzyszy mu zespół, w skład którego wchodzą: Karolina Cygonek, Beata Przybytek, Mariusz Korczyński, Robert Mastalerz (śpiew), Borys Sawaszkiewicz (instrumenty klawiszowe), Aleksander Papierz (saksofon), Michał Kielak (harmonijka), Firm Kobus, Karol Skórski (gitary), Marek Idzik, Paweł Mikosz (bas) a takze Max Ziobro (perkusja).

„Pierwsze nagrania powstały na przełomie 2008 i 2009 roku. Inspiracje jak i równiez szkielety części utworów to owoc przebywania u naszego brata Wojtka w Londynie. Po powrocie do panstwa, reszta utworów powstała spontanicznie podczas +nocnych rozmów w Bieszczadach+, przede wszystkim z perkusistą Maksem Ziobro oraz przy studiu” – opisuje płytę Jan Gałach.

Album otwiera utwór „Angol”, nawiązujący do tradycji muzyki psychodelicznej, przypominający twórczość takich zespołów jak The Allman Brothers Band czy Gov’t Mule. Następne kompozycje nawiązują do kulturze muzyki bluesowej („Połamaniec”), country („Kantrowiec”) jak i równiez rockowej („Rock ‚n’ roll i ch… „).

„Płyta jest bardzo różnorodna. Zajmuje mnie w szerokim zakresie pojęta melodia – od flamenco na ciężkiego rocka. Nie wyobrażam sobie słuchania płyty złożonej w całości z bluesa. Bałem się trochę naszej różnorodności stylistycznej – uchodzę za skrzypka bluesowego, który powinien nagrać płytę bluesową. A moja osoba zawsze podkreślałem: przede wszystkim jestem muzykiem, pózniej skrzypkiem jak i równiez gram to, co mam w głowie, bez ograniczania się sluzace do szufladek” – tłumaczy przy rozmowie wraz z PAP Jan Gałach.

Jakim sposobem podkreślił skrzypek: „Piękne teksty to zasługa Karoliny Cygonek oraz Mariusza Korczyńskiego, Anny Janko jak i równiez Kazimierza Galasia”. Na płycie znalazły się utwory, śpiewane w języku polskim i angielskim a mianowicie zespół planuje koncertować także za granicą. 5 października zespół wystąpi w ramach festiwalu Rawa Blues w Katowicach.

Jan Gałach (ur. 1984 r. po Katowicach) w 2006 r. wszedł na stałe przy skład zespołu Martyny Jakubowicz; na czele własnej grupy stanął rok później, zakładając blues-rockową formację Osły. W 2010 r. założył The Jan Gałach Band. Skrzypek wydaje sie byc wielokrotnym laureatem nagrody magazynu „Twój Blues” w firm „instrumentalista roku”. (PAP)

pj/ ls/