Łukaszenka upomina kościół na Białorusi

Łukaszenka upomina kościół na Białorusi
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że liczy dzieki większą aktywność kleru w normalizowaniu stosunków między Białorusią i Unia europejska Europejską a mianowicie informuje państwowa agencja BiełTA.

a mianowicie _ Oczywiście, szczerze mówiąc, liczyliśmy na więcej we współpracy sposród Kościołem katolickim. Uważamy, że Kościół katolicki ewidentnie mógłby zrobić więcej dla normalizacji stosunków Białorusi z Europą Zachodnią, nie mówię już o całej Unii Europejskiej _ – oznajmił Łukaszenka w spotkaniu z ambasadorem Zakonu Maltańskiego w Białorusi Paulem Friedrichem von Fuhrherrem, który kończy swą misję w ponizszym kraju.

Prezydent wyraził wyobrazenie, że Zakon Maltański ma wpływy przy Watykanie, dokad – _ jest wielu wpływowych osób, którzy musza wreszcie zauważyć, co się dzieje przy stosunkach sposród krajem o drugiej co do wielkości społeczności katolików w przestrzeni postsowieckiej, gdzie mieszkają dobrzy osoby, którzy chcą żyć w przyjaźni sposród Europą Zachodnią _.

a mianowicie _ Zostawił pan tutaj po swej działalności subtelny i znaczący ślad. Przy odróżnieniu od momentu swoich kolegów – ambasadorów państw zachodnich – wydaje sie byc pan człowiekiem, który stara się wszystkimi sposobami pomóc Białorusi jak i równiez robił pan wszystko gwoli dobra narodu białoruskiego _ – zaznaczył Łukaszenka.

Eksponent Zakonu Maltańskiego podkreślił, że nie ma w przestrzeni postsowieckiej kraju, gdzie panowałyby równie dobre relacje między Kościołem katolickim jak i równiez Cerkwią prawosławną a państwem. Dodał, że w stosunkach z Kościołem na Białorusi pozostają aczkolwiek kwestie sluzace do rozwiązania.

23 marca ministrowie spraw obcych 27 państw UE przyjęli nowe konsekwencje wobec reżimu Białorusi, w tym decyzję na temat zamrożeniu aktywów 29 firm należących do trzech oligarchów wspierających reżim prezydenta Alaksandra Łukaszenki. W przyjętej deklaracji ministrowie zapowiedzieli wprowadzanie nastepnych sankcji, _ dopóki kazdy więźniowie polityczni nie zostaną uwolnieni _.

Po poprzednim rozszerzeniu sankcji 28 lutego władze Białorusi zwróciły się do ambasadorów UE jak i równiez Polski, zeby opuścili ów kraj jak i równiez udali się na narady, oraz wezwały swoich ambasadorów w Brukseli i Warszawie na narady do Mińska. W odpowiedzi wszystkie kraje UE podjęły decyzję o wycofaniu swoich ambasadorów wraz z Mińska.