UE: Zniesienie wiz dla Macedonii, Serbii i Czarnogóry

Category: inne
27 lipca, 2020

Komisja Europejska zaproponowała przy środę zniesienie wiz gwoli Macedonii, Czarnogóry i Serbii, utrzymując póki co obowiązek wizowy dla mieszkancówrezydentów Bośni jak i równiez Hercegowiny (BiH) oraz Albanii.

Unijny komisarz ds. wewnętrznych i sprawiedliwości Jacques Barrot tłumaczył, że jedynie Macedonia, Czarnogóra i Serbia spełniają badz są bliskie spełnienia wymaganych przez UE kryteriów: wprowadziły paszporty biometryczne, odpowiednie zarządzania granicami, walczą z korupcją i przestępczością zorganizowaną. Totez KE oferuje, by znieść obowiązek wizowy w stosunku do katalogów obywateli od momentu początku przyszłego roku, dzieki co muszą się jeszcze zgodzić ministrowie spraw wewnętrznych UE.

Zniesie wiz dla trójki krajów Bałkanów Zachodnich Barrot nazwał „historycznym etapem” w pierwotnego stosunkach z UE.

Jeśli chodzi na temat Albanię oraz Bośnię jak i równiez Hercegowinę, to KE uznała, że nie są ów lampy jeszcze gotowe.

„Wyrażamy stanowcze przekonanie, że Albania a takze BiH niedługo pójdą zbyt przykładem swoich sąsiadów. Istniejący harmonogram wydaje sie byc nadal całkowicie możliwy az do zrealizowania, jeśli władze tychze krajów przy pełni skoncentrują się dzieki jego realizacji” – powiedział unijny komisarz ds. rozszerzenia Olli Rehn. Zapowiedział, że jeśli zostaną spełnione wszelkie warunki, KE rozważy przedstawienie propozycji zniesienia wiz dla tych dwóch krajów po połowie przyszłego roku.

KE tłumaczy, że w Albanii oraz BiH postępów wymaga walka wraz z przestępczością zorganizowaną i korupcją, procedura wydawania paszportów i zarządzanie granicami i migracją.

Takie zróżnicowanie między aspirującymi do UE krajami Bałkanów Zachodnich wzbudziło jednak kontrowersje. Lider Zielonych w Parlamencie Europejskim Daniel Cohn-Bendit powiedział, że to obraza na rzecz obywateli BiH, gdy obchodzona jest rocznica masakry bośniackich Muzułmanów po Srebrenicy z 1995 roku oraz 10 lat po bombardowaniach NATO w Serbii, które powstrzymały serbską ofensywę przeciwko Albańczykom z Kosowa.

Serbowie mieszkający w BiH będą potrafili podróżować sluzace do UE bez wiz, gdyż mają serbskie paszporty, bośniaccy Chorwaci z chorwackimi paszportami tak samo; wiz będą potrzebować natomiast Bośniacy (Muzułmanie).

„To politycznie niewyobrażalny błąd” a mianowicie ocenił były wysoki przedstawiciel UE przy BiH Christian Schwarz-Schilling po wywiadzie opublikowanym w niemieckim dzienniku „Bild-Zeitung”.

Propozycja zniesienia wiz sluzace do UE wydaje sie gestem bardzo docenionym poprzez władze po Belgradzie, które wciąż, z powodu oporu Holandii, nie mogą doczekać się odblokowania umowy stowarzyszeniowej wraz z UE (warunkiem jest zatrzymanie i edycje do Hagi byłego dowódcy Serbów bośniackich Ratko Mladicia).

Mieszkańcy Kosowa również nie zaakceptowac będą nadal korzystać wraz z zwolnienia sposród obowiązku wizowego. KE uznała, że na terytorium Kosowa nie zaakceptowac spełniono nadal wszystkich „wymogów technicznych”.

Michał Kot (PAP)

kot/ icz/ kar/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy