UE: Polsko-niemiecko-brytyjska propozycja w sprawie odnawialnych źródeł ciepla

Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Polska wsparta za posrednictwem Niemcy i Wielką Brytanię ogłosiła w piątek inicjatywę, która dzierzy zagwarantować, że rozwój energii odnawialnej przy Unii Europejskiej będzie w pełni wykorzystywał potencjał gospodarczy poszczególnych krajów.

Trzy kraje zgłosiły przeróbki do zaproponowanej przez Komisję Europejską w styczniu dyrektywy zakładającej, że zużycie energii ze źródeł odnawialnych wzrośnie w UE w 2020 roku az do 20 proc. z aktualnych 8, 5 proc. Dyrektywa była w piątek dyskutowana przez ministrów energii „27” w Luksemburgu.

Polska widzi w proponowanych zmianach szansę na spełnienie ambitnego, obowiązkowego celu wykorzystywania energii odnawialnej (dla Polski – pietnasty proc. po 2020 roku) oraz dodatkowy impuls sluzace do rozwoju ekonomicznego.

„Z punktu widzenia wykonania celu przez Polskę, to jest bardzo ważny element” – argumentował w Luksemburgu wiceminister gospodarki Marcin Korolec.

Propozycja odnosi sie do dzielenia się korzyściami sposród inwestycji w zieloną energię. Ma ułatwić łączenie wysiłków dwóch badz więcej krajów w inwestycjach, które zwiększają wykorzystanie odnawialnych źródeł ciepla, np. zbudowanej z udziałem niemieckim farmie wiatrowej dzieki polskich wodach Bałtyku. Co najważniejsze, produkcja takiej zielonej energii szłaby na profil wszystkich zaangażowanych krajów – bez względu na obszar jej wyprodukowania. Dzięki temu wszystkie kraje zbliżałyby się do narzuconego im zamiarze.

„Propozycja jest korzystna, gdyż nie narusza systemów pomocy w krajach członkowskich a mianowicie podkreślił Korolec. – Uniemożliwia też oplacanie przez 1 państwo adaptacji celu narzuconego drugiemu krajowi”.

Według ofert dwa panstwa mogłyby nawet „połączyć” swe cele jak i równiez wspólnie pracować na rzecz pierwotnego zrealizowania. Niedopuszczalny byłby jakkolwiek transfer odnawialnej energii przez poszczególne przedsiebiorstwa z kraju do panstwa, gdyż a mianowicie jak argumentuje trójka krajów – władze straciłyby morzem tym kontrolę.

Dodatkowo trójka krajów chce uprościć system rozliczeń po porównaniu wraz z wyjściową propozycją KE. W zamian handlować między państwami tak zwanym. gwarancjami pochodzenia, Polska, Wielka Brytania jak i równiez Niemcy proponują rozliczenia po statystykach. Pierwotnego zdaniem to wystarczy też, by KE mogła sprawdzić, czy panstwa zgodnie z ustalonym kalendarzem zwiększają udział energii odnawialnej.

Proponowany przez KE system, przy którym dokumentowaniu realizacji celów i transferowi odnawialnej energii służyłyby gwarancje pochodzenia, trójka krajów uważa za nazbyt skomplikowany jak i równiez kosztowny administracyjnie.

Brytyjski minister energii Malcolm Wicks przekonywał, że dzięki propozycji zielona energia będzie produkowana w tamtym miejscu, gdzie będzie to w najwyzszym stopniu opłacalne. „Nie chcemy, by konsumenci przepłacali za zieloną energię. Dlatego kluczowe istota ma elastyczność i efektywność kosztów” – powiedział.

„Nasza wspólna oferta umożliwia krajowi członkowskiemu, który nie jest w stanie sam dojść do wlasnego celu, wykonanie koniecznych inwestycji razem z innymi krajami” – podkreślił z kolei niemiecki minister ekonomii Michael Glos.

Według nieoficjalnych źródeł propozycja została już wcześniej dobrze przyjęta za posrednictwem Komisję Europejską, a także szereg krajów UE, w ponizszym Francję i Hiszpanię.

Ministrowie dyskutowali po Luksemburgu na temat pakiecie ambitnych propozycji przedstawionych przez KE 23 stycznia, które są odpowiedzią UE na modyfikacje klimatyczne dzieki świecie. Do 2020 roku emisje CO2 spaść o 20 proc. w porównaniu z rokiem 1990.

Michał Kot(PAP)

kot/ kar/ mow/