UE: Polska na czele operacji UE w Ugandzie?

Category: odmienne
Author:
27 lipca, 2020

Nasz kraj mogłaby w zakresie rotacyjnej prezydencji UE przejąć dowodzenie operacją wojskową UE w Ugandzie – dowiedziała się PAP z francuskich źródeł dyplomatycznych. Polska, która w tej chwili nie istnieje żadnych żołnierzy w misji, musiałaby zmobilizować 20 oficerów.

Sugestia dotyczy przejęcia dowodzenia morzem wojskową operacją EUTM (EU training mission) w Ugandzie, która posiada na celu wyszkolenie az do 2 tys. przyszłych żołnierzy somalijskich. Według francuskiego dyplomaty, z którym PAP rozmawiała w czwartek, zaangażowanie się Polski w tę operację leżałoby „w interesie całej UE” jak i równiez pozwoliłoby w potwierdzenie zaangażowania UE po stabilizację Somalii.

Warszawa, która w tej chwili nie istnieje żołnierzy przy operacji, lecz uczestniczy po jej sfinansowaniu (jak kazde kraje UE), musiałaby w tym celu wysłać 20 oficerów az do sztabu EUTM w stolicy Ugandy Kampali. Wypełniliby oni etaty zostawione przez Hiszpanów, którzy aktualnie dowodzą operacją, ale zdecydowali się nie przedłużać udziału w misji. Hiszpania zdecydowała się na objęcie dowodzenia EUTM również w ramach swojego przewodnictwa w Radzie UE w 2010 roku. Wówczas to, wraz z inicjatywy Francji, UE zgodziła sie wziąć pod swoje skrzydła szkolenia Somalijczyków urzadzane wcześniej za posrednictwem niektóre wraz z państw członkowskich UE (między innymi Francję, Niemcy i Wielką Brytanie). Według Francji, koszt zaangażowania Polski nie byłby duży, a korzyści przede wszystkim gwoli UE „spore”. Paryż uważa, iż nie przedłużając czynnosci w Ugandzie, UE zamknęłaby sobie drzwi do odgrywania międzynarodowej roli w batalii z somalijskimi piratami.

Przejęcie dowodzenia operacją przez Polskę wymagałoby przedłużenia mandatu misji i zaaranzowania trzeciego cyklu szkoleń (obecny mandat misji przewidział wiecej niz jeden półroczne cykle szkoleniowe, po około tysiac Somalijczyków każdy). Jak powiedział we wtorek szef Komitetu Wojskowego UE, generał Hakan Syren, rozstrzygniecie o przyszłości tej operacji zapadnie „najprawdopodobniej w lecie”.

Początkowo, wedle decyzją Wskazówki UE, EUTM została przewidziana na „przynajmniej rok”. Raz za razem częściej mówi się o jej przedłużeniu, aby można było wyszkolić również dowódców (do rangi majora) przyszłej armii somalijskiej.

Selekcje rekrutów, tak jak obecnie, zapewniłby rząd tymczasowy Somalii przy wsparciu Stanów Zjednoczonych i Misji Unii Afrykańskiej w Somalii (Amisom). Wynagrodzenia przyszłych oficerów sfinansowałyby NA JUKATAN, tak jak robią to teraz dla wyszkolonych w ramach EUTM żołnierzy jak i równiez podoficerów. Rozwiane zostały też obawy, że wyszkoleni Somalijczycy po powrocie do panstwa dołączą az do antyrządowych bojówek islamistycznych grup Al-Shabaab. Według pierwszych analiz z około 900 wyszkolonych przez UE osób w ramach pierwszego cyklu EUTM, który zakonczył się w grudniu, tylko 95 Somalijczyków opuściło armię wedlug powrocie sposród Ugandy. Żaden z nich nie dołączył, jak się obawiano, sluzace do grup Al-Szabab. „Stwarza to dobrą podstawę do możliwej decyzji o przedłużeniu misji” – uważa generał Syren.

Według niektórych państw członkowskich, między pozostalymi Szwecji, o tym, że UE przedłuży misję zadecyduje też postawa samych władz Somalii. Sztokholm obawia się przede wszystkim aspiracji autorytarnych tymczasowego rządu Somalii jak i równiez uzależnia dalszą współpracę sposród nią od czasu zaangażowania obecnych władz po zakończenie procesu transformacji demokratycznej kraju.

Operacja EUTM rozpoczęła się przy kwietniu 2010 r. Jej zadaniem wydaje sie byc wyszkolenie sluzace do 2 tys. żołnierzy somalijskich, aby byli oni mógl ochraniać oficjalne władze ogarniętej wojną domową Somalii jak i równiez pośrednio wesprzeć stabilizację tego kraju. Wraz z względów bezpieczeństwa szkolenie Somalijczyków zorganizowano po Ugandzie. Misja liczy aktualnie ok. 140 żołnierzy, głównie instruktorów wojskowych z trzynascie państw (Hiszpania, Francja, Belgia, Włochy, Portugalia, Niemcy, Zielona wyspa, Finlandia, Węgry, Szwecja, Malta, Wielka Brytania, Cypr), którzy zapewniają fachowe szkolenie dla kilkuset żołnierzy somalijskich. Armia Ugandy organizuje z kolei podstawowe szkolenie wojskowe dla pozostałych rekrutów. Budżet EUTM wynosi 7 mln euro, wraz z tzw. mechanizmu finansowego Atena, czyli unijnego funduszu przeznaczonego specjalnie na pokrycie części kosztów operacji wojskowych UE. Fundusz jest zasilany poprzez kraje według klucza PKB (składka Lokalny wynosi 2, 3 proc. PKB).

Sposród Brukseli Agata Byczewska (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

aby/ icz/ kar/ bk/