UE: budżet 2008: kontrowersje w sprawie zatrudniania pracowników

Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

W przyszłorocznym budżecie Unii Europejskiej może zabraknąć środków dzieki zatrudnianie pracowników z swiezych krajów UE. Część eurodeputowanych jest zdecydowana na ów cięcia zamiast za ułatwienia w wydawaniu pieniędzy dzieki partie polityczne.

We wtorek odbędą się w Brukseli negocjacje między rządami państw natomiast Parlamentem W europie w sprawie budżetu na rok 2007. Bez uprzedzenia, na pierwszą część spotkania nie została zaproszona Komisja Europejska.

„Cześć eurodeputowanych pragnie przy okazji budżetu 2007 zawrzeć brudne porozumienie: chcą kupić możliwość wydawania bez żadnej kontroli około 10 mln euro poprzez partie polityczne, godząc się w zamian w redukcję chociaz 800 stanowisk w unijnych instytucjach” a mianowicie powiedziały PAP w poniedziałek pragnące zachować anonimowość źródła unijne.

Chodzi o piecdziesiat mln ó w wydatkach na plany administracyjne, wykreślone w lipcu z projektu przyszłorocznego budżetu przez ministrów finansów państw członkowskich UE. Komisarz ds. budżetu Dalia Grybauskaite ostrzegła wówczas, że cięcia wlasciwie uniemożliwiłyby zaplanowaną rekrutację 800 pracowników sposród nowych krajów członkowskich.

Finlandia, która przewodniczy pracom UE, chce iść dalej jak i równiez proponuje nastepne cięcia. Sluzace do roku 2010 chce zmniejszyć liczbę stanowisk dla personelu w Komisji Europejskiej. To oznaczałoby, że z Lokalny zostanie zatrudnionych aż o 100 osób mniej a mianowicie to dużo, jeśli się weźmie pod uwagę aktualny niedobór Polaków w unijnych instytucjach. Sugestie fińskie popierają głównie kraje-płatnicy netto do budżetu UE, jak Republika federalna niemiec, Szwecja jak i równiez Holandia.

Przeciwko cięciom przy wydatkach w administrację dzieki ostatnim spotkaniu ambasadorów państw UE przy Brukseli wypowiedziały się z kolei Hiszpania jak i równiez Włochy, natomiast zastrzeżenia zgłosiły Portugalia, Litwa, Grecja, Luksemburg i Belgia – powiedziały źródła PAP.

Komisja Europejska liczyła aczkolwiek głównie w poparcie eurodeputowanych, którzy w sprawie budżetu mają ostatnie słowo.

Szef komisji budżetowej PE Janusz Lewandowski zapewnił w rozmowie z PAP, że PE „uwolni z rezerwy część sposród 50 mln euro, tak by umożliwić rekrutację nowych pracowników po przyszłym roku”.

Choć przyznał, że grupy polityczne chcą w negocjacjach budżetowych uzyskać ułatwienia po wydawaniu pieniędzy, to zapewnił, że nie ma porozumienia, by w zamian za to odstąpić od postulatu przywrócenia części środków na wynajmowanie nowych pracowników.

„Takiego dealu nie ma” – powiedział Lewandowski.

Inga Czerny (PAP)

icz/ mc/ gma/