Tybetańscy Bohaterowie – kampania po rocznicę powstania

Category: rózne
Author:
27 lipca, 2020

Wystawy, kampanie szkolne, pokazy filmów, koncerty a mianowicie w taki sposób, przy różnych miejscach w Polsce bedzie upamiętniona przy środę 51. rocznica antychińskiego powstania po Tybecie. Jednym z głównych wydarzeń będzie otwarcie kampanii „Tybetańscy Bohaterowie”.

Kampania koncentruje się dzieki historiach 10 Tybetańskich Bohaterów – więźniów politycznych, skazanych za pokojowe wyrażanie poglądów lub zbyt przekazywanie wiadomosci na temat sprawy w Tybecie – anonsuje jeden wraz z organizatorów akcji, Program Tybetański Fundacji Inna Przestrzeń.

Dzieki kampanię składa się m. in. wystawa 11 plakatów z wizerunkami „Tybetańskich Bohaterów”. Jest wśród nich Tenzin Delek Rinpocze – jakim sposobem podają architekcirealizatorzy – wspanialy i szanowany nauczyciel buddyjski, działacz społeczny. Zakładał szkoły, kliniki, sierocińce i domy starców. Z przyczyny popularności był nękany poprzez władze. Przy 2002 r. został zmuszony na karę śmierci wedlug przedstawieniu sfabrykowanych zarzutów o podkładanie ładunków bombowych. Dwa lata później wyrok zamieniono na dożywocie.

W środę w całej Polsce będą zbierane podpisy pod petycją w sprawie rewizji jego przebiegu.

„To wylacznie jedna z 10 historii wybranych Tybetańczyków, pokazujących odwagę i determinację zwykłych Tybetańczyków w pokojowej walce o zachowanie własnej tożsamości jak i równiez tradycji, za którą trafiają często w wiele lat do więzień” – podkreślają w komunikacie prasowym organizatorzy kampanii. Według nich, „lista znanych tybetańskich więźniów politycznych wynosi dzis ponad 700 osób”.

Kampania ma być zainaugurowana przy ponad 70 miastach Lokalny. Wystawa plakatów, którym towarzyszyć będą pokazy filmów: „Poza strachem”, „Skradzione dziecko Tybetu”, „Przełamując mur cenzury”, odbędzie się metrów. in. przy Katowicach, Lublinie, Łodzi, Krakowie. Przez centrum Krakowa przejedzie też Tybetańska Masa Krytyczna. W Miescie poznan o godz. 17 przy ratuszu dzieki Starym Branzy odbędzie się wiec solidarności z Tybetańczykami.

Pełen wykaz wydarzeń towarzyszących rocznicy wybuchu powstania znaleźć można w serwisie internetowej: ratujtybet. org.

Tybet został zajęty przez wojska Mao Zedonga w latach 1950-51. 10 marca 1959 roku w Lhasie, stolicy Tybetu, wybuchło powstanie antychińskie, które zostało krwawo stłumione, a dalajlama wraz z 80 tys. tybetańskich uchodźców wyemigrował do Indii. W rocznicę tego sytuacje na całym świecie odbywają się niepokoje poparcia gwoli Tybetu, zas dalajlama wygłasza doroczne Orędzie skierowane az do Tybetańczyków i osób wspierających Tybet na całym świecie. (PAP)

js/ abr/ jbr/