Tusk: cięcia budżetowe praktycznie nie dotkną policji

Tusk: cięcia budżetowe praktycznie nie dotkną policji
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Poleciłem, aby oszczędności budżetowe praktycznie nie zaakceptowac dotknęły policji – powiedział w sobotę premier Donald Tusk, przemawiając na obchodach święta tej formacji. Podkreślił, że podczas pokoju to właśnie psy odpowiada zbytnio bezpieczeństwo Polaków.

„Pamiętamy o tym, że w czasie apartamencie to właśnie na policjantach spoczywa największa odpowiedzialność zbyt bezpieczeństwo Polaków i że to policjantów dotykają największe ryzyka” a mianowicie powiedział premier na pl. Zamkowym w Warszawie, podczas centralnych obchodów święta policji. Przypomniał, że policjantów, którzy zginęli na służbie, jest więcej niż żołnierzy poległych na misjach obcych.

„Ciężkie czasy dla finansów publicznych każą nam dzisiaj szukać oszczędności. Osobiście poleciłem ministrowi finansów, aby w odniesieniu sluzace do Ministerstwa Rzeczy Wewnętrznych ów cięcia były bardzo znizone. A natomiast ministrowi spraw wewnętrznych poleciłem, aby w ramach tych oszczędności, które są konieczne, żeby one wlasciwie nie dotknęły policji” – podkreślił szef rządu.

„Niezbędne oszczędności nie mogą i nie dotkną tego, jakie mozliwosci najważniejsze dla Polaków, a więc poczucia bezpieczeństwa” a mianowicie zadeklarował premier. We wtorek rząd zapowiedział, że po sierpniu pozostanie przedstawiona nowelizacja tegorocznego budżetu. Cięcia przy resortach mają wynieść w porzadku. 8, 5-8, 6 mld zł. Wynoszący ponad 18 mld zł budżet MSW ma zostać zmniejszony na temat ok. 150 mln zł.

Tusk przypomniał, że ciagla służba policjantów „daleka wydaje sie byc od świątecznych nastrojów”.

„Nie tylko to, że pracujecie w ciężkich okolicznościach, cos wiecej niz to, że stajecie twarzą w buzie z przemocą, jakże często z obojętnością, nie tylko to jest tą szarą, natomiast czasami czarną barwą waszej służby. Także to, że bardzo sporadycznie, właśnie wylacznie tak od czasu święta, słyszycie słowa uznania, nawet wówczas, kiedy brawurowymi akcjami kończycie ważne śledztwa, nawet wtedy, kiedy w rekordowo krótkim czasie zamykacie groźnych przestępców” – zaznaczył szef rządu.

W tym kontekście przypomniał na temat zatrzymaniu w ciągu kilkunastu dni niepokojacych w dwóch sprawach – dokonanego w marcu w Gdańsku zabójstwa trzyosobowej rodziny, w tym 14-miesięcznego dziecka, a takze wywołanych po czerwcu fałszywych alarmów bombowych w 22:00 miejscach po całym kraju.

Szef rządu zwrócił uwagę, że służba policji to nie tylko w najwyzszym stopniu efektowne akcje. „Wręcz przeciwnie, codzienność wymaga od panstwa wyjątkowej cierpliwości, odwagi miesiaca codziennego” a mianowicie podkreślił.

„Szczególną waszą troską od jakies czasu są polskie pociechy i katalogów bezpieczeństwo. W tych najbolesniejszych, najbardziej drażliwych fragmentach waszej służby, jaką jest interwencja w rodzinie, gdzie dorosłego, czy milusinski spotyka ciagla przemoc. Zatem dzisiaj naprawde mocno podkreślamy niezwykłą cierpliwość, częstą odwagę, delikatność funkcjonariuszy polskiej policji wtedy, kiedy muszą podejmować te najmniej wdzięczne interwencje” – dodał Tusk.

W pl. Zamkowym nagrodzono pięcioro laureatów konkursu „Policjant, który mi pomógł”. To plebiscyt organizowany za posrednictwem Niebieską Linię, w którym nagrody otrzymują funkcjonariusze szczególnie zaangażowani po ochronę osób pokrzywdzonych przemocą domową. Kolejnych pięciu funkcjonariuszy z województwa lubuskiego – pierwszego, przy którym posiada zostać wdrożony pilotażowy oprogramowanie dotyczący szacowania ryzyka zagrożenia przemocą przy rodzinie a mianowicie odebrało algorytmy i kwestionariusze szacowania ryzyka zagrożenia życia i stanu zdrowia w związku z przemocą w bliskim, które MSW opracowało razem z strukturami pozarządowymi.

Szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz zapewnił, że policja stworzy nieznany system reagowania na sprawy zagrożenia ludzkiego życia na skutek przemocy domowej. Państwo i policja nie są mógl wykorzenić zła – mówił Sienkiewicz – ale mogą dołożyć wszystkich starań, żeby uratować chociaż parę ludzkich istnień.

„Próg prywatnego domu to nie może być bariera zanim stosowaniem prawa, a niekiedy głośny jak i równiez niewygodny sąsiad nie jest wylacznie niewygodnym sąsiadem, ale często jest przestępcą. Naszym obowiązkiem jest go powstrzymać. Wstecz ma służyć algorytm” – podkreślił minister.

Komendant główny policji nadinsp. Marek Działoszyński przypomniał, że według sondaży 89 proc. Polaków uznaje swoje lokal mieszkalny za pewne. „Ten nadzwyczajnie wysoki rezultat poczucia bezpieczeństwa, najlepszy od 1987 r., ma ścisły związek ze spadkiem przestępczości i rozwojem naszej skuteczności. Aż przy siedmiu na każde 10 przestępstw zostaje ustalony podejrzany” – mówił Działoszyński.

Przypomniał, że na drogach spadła liczba wypadków, zabitych jak i równiez rannych, sluzace do czego przyczynili się policjanci z drogówki dziennie przeprowadzający 15 tys. kontroli. Zwrócił uwagę w program standaryzacji komend jak i równiez komisariatów, zmiany w organizacji Komendy Głównej Policji i wzmacnianie pionu do walki z przestępczością gospodarczą.

W południe dzieki Zamku Królewskim funkcjonariusze odebrali odznaczenia i nominacje w wyższe stopnie. Wśród kilkudziesięciu wyróżnionych było czterech policjantów zaangażowanych przy zatrzymanie podejrzanego o wywołanie fałszywych alarmów bombowych.

Na pl. Zamkowym odbyła się promocja absolwentów Wyższej Szkoły Policji przy Szczytnie jak i równiez ślubowanie swiezych policjantów wraz z garnizonu stołecznego. Można w tym miejscu oglądać wystawę policyjnego sprzętu i wyposażenia, m. in. radiowozów i motocykli różnych typów, robotów wykorzystywanych przez pirotechników i wyposażenie funkcjonariusza z oddziału prewencji. Rano w Komendzie Głównej Policji oddano hołd funkcjonariuszom poległym na służbie i zamordowanym w czasie II wojny światowej.

Związane ze świętem policji uroczystości przewidziano też dzieki najbliższe dób. W niedzielę na warszawskiej Agrykoli odbędzie się piknik rodzinny. Dzieki wystawie policyjnego sprzętu będą m. in. opancerzone pojazdy należące do Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji i szkoły w Szczytnie oraz mobilne stanowisko dowodzenia. Swoje wyposażenie zaprezentują antyterroryści i pirotechnicy. W planach są także pokazy koni jak i równiez tresury psów służbowych a takze symulator dachowania. Wystąpią też policyjne orkiestry oraz zespoły rockowe jak i równiez disco polo. W meczu piłki nożnej zmierzą się reprezentacje polskiej i niemieckiej policji. Wcześniej w bazylice św. Krzyża mszę św. w intencji funkcjonariuszy i ich rodzin odprawi biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Przy poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski wręczy dwóm komendantom wojewódzkim policji nominacje na „generalskie” stopnie nadinspektorów. Otrzymają je insp. Ryszard Wiśniewski wraz z Gorzowa Wielkopolskiego i insp. Zdzisław Stopczyk z Rzeszowa. Obaj kierują swoimi garnizonami od lutego 2012 r. Obaj są absolwentami policyjnej szkoły przy Szczytnie jak i równiez Uniwersytetu Łódzkiego.

Z kolei we wtorek przy Ostrołęce prezydent weźmie udział w mazowieckich obchodach święta policji.

Święto policji obchodzone jest dwudziestu czterech lipca. Tego dnia w 1919 roku Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej. Na wojnie, 7 października 1944 r. Naszego kraju Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych za posrednictwem Armię Czerwoną. 6 04 1990 roku Sejm rozwiązał MO, zas na do niej miejsce powołał policję. (PAP)

ral/ mkr/ dol/ ls/