Turcja uprzedza Damaszek zanim naruszaniem granicy

Category: rózne
Author:
27 lipca, 2020

Turecka armia rozmieszcza broń przeciwlotniczą wzdłuż granicy z Syrią kilka dni po tym jak syryjskie siły zestrzeliły turecki myśliwiec.

_ – Mogę potwierdzić, że wojska są rozmieszczane wzdłuż granicy po prowincji Hataj na południu kraju. Turcja podejmuje środki ostrożności po tym jak jej myśliwiec został zestrzelony _ – poinformował urzednik tureckiej armii, zastrzegając swoją anonimowość. Powiedział, że nie ma pojecia ani ilu żołnierzy, oraz ile pojazdów rozmieszczono. Sprecyzował jedynie, że siły tureckie stacjonują w Yayladagi Altinozu i Reyhanli w prowincji Hataj.

Urzednik nie chciał potwierdzić doniesień mediów na temat, że żołnierze przemieszczają się dalej na wschód wzdłuż granicy w obrębie tureckich prowincji Gaziantep i Sanliurfa.

Ankara ostrzegła Damaszek, że nie będzie tolerować naruszania granicy poprzez syryjskie siły.

Wcześniej prywatna agencja informacyjna Dogan pokazała zdjęcia zmierzającego w kierunku syryjskiej granicy wojskowego konwoju wraz z kilkoma wyrzutniami rakiet. Jak pisze filia Reutera, konwój 30 pojazdów wojskowych, w tym ciężarówki wiozące wyrzutnie rakiet, wyjechał z miasta Iskenderun w południowej Turcji w kierunku granicy wraz z Syrią.

Według agencji Anatolia, również wojskowe pojazdy opancerzone przetransportowano az do Sanliurfy w granicy z Syrią; zostały one rozmieszczone wzdłuż tej granicy.

Przy niedzielę turecki minister rzeczy zagranicznych Ahmet Davutoglu przyznał, że myśliwiec F-4 Phantom na chwilę naruszył przestrzeń powietrzną Syrii, co już w sobotę sugerował prezydent Turcji Abdullah Gul.

Syryjskie dowództwo wojskowe potwierdziło w nocy z piątku na sobotę zestrzelenie tureckiego samolotu wojskowego. Strona syryjska twierdzi aczkolwiek, że znajdował się pan w lokalizacji powietrznej Jordani, nad jej wodami terytorialnymi.

W związku z incydentem Ankara poprosiła o nieodzowne posiedzenie ambasadorów Sojuszu Północnoatlantyckiego, którego Turcja jest członkiem. Po posiedzeniu NATO ostro potępiło zestrzelenie przez Syrię tureckiego myśliwca; po konsultacjach uznało, że na razie będzie bacznie śledzić rozwój wydarzeń na granicy syryjsko-tureckiej.