Tarnów: Małopolska Wyższa Szkoła Ekonomiczna powinien zapłacić zadoscuczynienie b. rektorowi

Tarnów: Małopolska Wyższa Szkoła Ekonomiczna powinien zapłacić zadoscuczynienie b. rektorowi
Category: inne
27 lipca, 2020

*3. 3. Kraków (PAP) a mianowicie Blisko milion złotych odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu na mocy wyroku sądu powinien zapłacić Małopolska Wyższa Szkoła Ekonomiczna (MWSE) byłemu rektorowi. W wydanym w piątek komunikacie uczelnia informuje, że podejmie etapy prawne, by uniknąć spłaty odszkodowania jak i równiez zapewnia, że proces dydaktyczny nie bedzie zakłócony. *

Uczelnia informuje także, że obrobiony został zamiar ewentualnego pokrycia kosztów odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu.

„Sąd Okręgowy w Tarnowie w wydziale odwoławczym utrzymał w mocy wyrok sądu pracy pierwszej instancji, nakazujący Małopolskiej Wyższej Szkole Gospodarczej wypłacenie odszkodowania byłemu rektorowi uczelni” – powiedział PAP w piątek rzecznik sądu Marek Długosz.

Na zasądzoną kwotę składa się 800 tys. zł odszkodowania jak i równiez wynagrodzenie zbytnio dwa i pół miesiąca pracy, tj. razem ok. 920 tys. zł łącznie z odsetkami. Konieczność zapłaty spowodowana wydaje sie byc faktem iż, zdaniem sądów obu instancji, wypowiedzenie byłemu rektorowi Stanisławowi Lisowi dokumenty urzedowe o pracę i rozwiązanie jej bez zachowania czasu wypowiedzenia były, z punktu widzenia uprawnienia, „czynnościami wadliwymi”.

Jak poinformował sędzia Długosz, sąd w wydziale odwoławczym oddalił zarówno apelację byłego rektora na temat przywrócenie az do pracy, jak i apelację uczelni od osadu nakazującego zapłacenie odszkodowania.

W przekazanym PAP w piątek komunikacie założyciel i władze MWSE informują, iż uczelnia podejmie etapy prawne, aby uniknąć płacenia odszkodowania jak i równiez zapewniają, że zgodnie z harmonogramem realizowane będą procesy dydaktyczne i naukowe oraz plany współfinansowane poprzez UE. Informują także, iż „opracowany został plan ewentualnego pokrycia kosztów odszkodowania, zakładający dwa źródła finansowania, spółkę założycielską oraz uczelnię”.

„Założyciele i władze przekonani są o możliwości sprostania wstecz wyzwaniu, licząc jednocześnie na solidarność całego środowisk MWSE: studentów, pracowników i przyjaciół uczelni” – napisano po komunikacie. Komunikat podpisali prezes Małopolskiego Srodku Edukacji Ekonomicznej – założyciela uczelni prof. Leszek Kozioł i rektor MWSE prof. Stanisław Belniak.

Małopolska Wyższa Szkoła Produkcyjna w Tarnowie została założona w 1995 roku za posrednictwem Małopolskie Centrum Edukacji Ekonomicznej Sp. wraz z o. o. W tym samym roku została wpisana do rejestru akademii niepaństwowych. Jak poinformował PAP sekretarz rektora Rafał Balawejder, w akademii studiuje dzis dwa tysiące studentów. (PAP)

hp/ reo/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy