Szumilas: nie ma przeszkód, by w przedszkolu odbywały się zajęcia poboczne

Category: rózne
Author:
27 lipca, 2020

Nie ma prawnych i finansowych przeszkód, by w przedszkolach odbywały się zajęcia dodatkowe np. rytmika czy nauka języka obcego a mianowicie zapewnia minister edukacji Krystyna Szumilas. Przypomina też, że od 1-wsza września o wiele zmniejszą się opłaty za opiekę przedszkolną.

„Do tej pory, jeżeli były prowadzone zajęcia dodatkowe w przedszkolu, to rodzic za tę jedną godzinę płacił dwukrotnie. Raz płacił samorządowi terytorialnemu, a po raz kolejny płacił zbyt zajęcia poboczne. Czyli ta jedna pora była płacona podwójnie” – powiedziała przy piątek Szumilas.

Przypomniała, że zgodnie z tak zwanym. ustawą przedszkolną od 1-wsza września br. opłaty zbyt przedszkole nie mogą być wyższe niż 1 zł za każdą dodatkową godzinę powyżej pięciu godzin, które są bezpłatne. Do tej pory gminy same ustalały, ile opiekunowie będą płacić za każdą dodatkową godzinę opieki przedszkolnej. W Polsce są takie gminy, które po ogóle nie pobierały opłat z tego tytułu, jak i takie, dokad opłata wynosiła nawet pare złotych zbytnio godzinę.

„To, co w tej chwili jest wprowadzone w ustawie gwarantuje rodzicom, że zajęcia dodatkowe będą płacone przy jednym spotkaniu, czyli w ramach opłaty zbytnio przedszkole. Z kolei nie ma przeszkód prawnych i finansowych do tego, aby zajęcia dodatkowe były prowadzone w szkole podstawowej poprzez profesorów zatrudnionych w tym przedszkolu” – tłumaczyła Szumilas. Dodała, że dyrektorzy przedszkoli mogą oprócz tego zatrudniać instruktorów z zewnątrz na kierowanie zajęć suplementarnych, ale mogą one być finansowane wyłącznie z budżetów samych przedszkoli.

Minister podkreśliła też, że mniejsze wpływy z dotychczasowych opłat wnoszonych przez rodziców zrekompensują gminom środki finansowe z budżetu państwa. Zwróciła też uwagę, że do tego momentu w większości przedszkoli zajęcia dodatkowe prowadzili nauczyciele zatrudnieni w tych propozycji na stałe i były one bezpłatne.

W niektórych gminach w naszym kraju pojawiły się protesty rodziców, którzy uważają, że katalogów dzieci nie będą mogły korzystać z zajęć suplementarnych jak np. nauka języka obcego, gra w królewska gra lub zajęcia z rytmiki. Ich wedlug, spowoduje to tzw. ustawa przedszkolna, która uniemożliwi rodzicom dodatkowe opłacanie zajęć przy przedszkolach, o ile się dzieki nie zdecydowali.

W ocenie MEN, dodatkowe zajęcia będą mogły być finansowane sposród państwowych darowizny. Nowelizacja ustawy o oświacie, którą w czerwcu podpisał prezydent, prognozuje, że samorządy otrzymają pieniądze na każde dziecko niezależnie od tego, jak duzo czasu ono spędza w szkole podstawowej. Dotacja w jedno maluch (w stuleciu 2, 5-6 lat) w czasie wrzesień-grudzień 2013 r. będzie wynosić 414 zł. Po 2014 r. będzie to już 1242 zł dzieki jedno maluch (kwota roczna). Na tenze cel w budżecie państwa zaplanowano dzieki okres wrzesień-grudzień 2013 r. środki w wysokości 504 mln zł; w 2014 r. w ten plan przeznaczonych będzie 1 mld 560 mln zł. (PAP)

nno/ abe/