Szef MSZ chce gazu z Nord Stream dwa? Resort pasuje: to manipulacja

Szef MSZ chce gazu z Nord Stream dwa? Resort pasuje: to manipulacja
Category: gospodarka
Author:
27 lipca, 2020

Minister spraw obcych Jacek Czaputowicz zadeklarował, że Polska będzie kupowała gaz najtaniej, jak się da. Być może z AMERYCE, być może z Niemiec. Pojawiła się sugestia, że będziemy kupować surowiec wraz z zwalczanego przez rząd Nord Stream dwa. MSZ ostro: „wypowiedź została zmanipulowana. ”

Deklaracja szefa MSZ prof. Jacka Czaputowicza padła w trakcie piątkowej dyskusji w Fundacji Batorego. Po ten sposób minister odpowiedział na pytanie, czy Nasz kraj skorzysta sposród ewentualnej propozycje Rosjan, jeśli – po wygaśnięciu aktualnej umowy wraz z Gazpromem a mianowicie Polska nie zdąży na czas wybudować gazociągu Baltic Pipe, łączącego Polskę i Danię. Czaputowicz stwierdził jednak, że ma nadzieję, że nie będzie konieczności takiego wyboru.

– Będziemy kupować najtaniej, być może ze Stanów Zjednoczonych, być może sposród Niemiec – zadeklarował Czaputowicz.

Ogladaj także: Ropa, gaz, prąd i żywność drożeją. Inflacja może osiągnąć najwyższy stopien od 6 lat

Ujrzyj także: Prezes UOKiK: postępowanie w sprawie Nord Stream dwóch jest precedensowe

Jak podaje Onet, niemiecka infrastruktura gazociągów pozwala co prawda na import surowca innego niż rosyjski, jednak równocześnie budowa sieci wydaje sie taka, że w pobliżu granicy wraz z Polską głównym źródłem gazu dla Niemiec jest punkt wejścia gazociągu Nord Stream w Greiswaldzie. Innymi słowy, zapowiadane zakup gazu sposród Niemiec w rzeczywistosci oznacza, że Polska odbierałaby gaz ze zwalczanego przeze mnie do tej pory rurociągu Nord Stream 2.

*Zdaniem MSZ to wykorzystanie. Ministerstwo wydało komunikat w tej sprawie: *

„Ministerstwo Rzeczy Zagranicznych wyraznie protestuje przeciw manipulacji redakcji Onet. pl słowami ministra spraw obcych, prof. Jacka Czaputowicza dokonanej przez red. Witolda Jurasza.

Informujemy, że opublikowany wczoraj w portalu Onet. pl artykuł autorstwa redaktora Witolda Jurasza pt. „Zaskakująca deklaracja Czaputowicza. Kierownik MSZ nie zaakceptowac wyklucza, że Polska będzie odbierać gaz z dotąd zwalczanego za posrednictwem rząd Nord Stream 2” wprowadza czytelników w błąd przypisując szefowi MSZ wypowiedź, która nie miała obszaru.

Wbrew treści artykułu, przy żadnym chwili w trakcie rady „Polska w świecie kryzysów” minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz nie zasugerował, jakoby Polska zamierzała kupować rosyjski gaz transportowany gazociągiem Nord Stream 2” – czytamy w komunikacie MSZ.

Resort zapewnia, że minister Czaputowicz, zapytany na temat to, jak zrobi Nasz kraj, gdy skończy się długoletni kontrakt sposród Gazpromem zas Baltic Pipe nie będzie gotowy i Niemcy zaproponują nam odbiór gazu w granicy, powiedział: „Jeżeli chodzi o Gazprom i Baltic Pipe, to poczekajmy, dysponuje nadzieję, że się zdąży wybudować. Jeśli by faktycznie było, to będziemy kupować tu, dokad jest najtaniej. Być może ze Stanów Zjednoczonych do terminal LNG, a być może sposród Niemiec, jakim sposobem będą dobre ceny, ale mam nadzieję, że będzie to rozwiązane. ”

Przedstawiciele MSZ wyraznie podkreślają, że stanowisko polskiego rządu po kwestii Nord Stream dwóch jest jednoznaczne i różni się przy tej kwestii od stanowiska niemieckiego.

„Polska sprzeciwia się temu projektowi, który przy naszej weryfikacji jest sprzeczny z celami polityki energetycznej Unii Europejskiej. Gazociąg ten służyłby naszym zdaniem dalekiej monopolizacji, nie zaś dywersyfikacji dostaw gazu w Europie. ” – napisano w komunikacie.

Ogladaj także: Morawiecki chce zwiększyć wydobycie surowców. „To produkuje dobrobyt”

Wskazano też, że kierownik MSZ wielokrotnie w swych wypowiedziach – także w czasie wspomnianej debaty w Fundacji Batorego – podkreślał, że gazociąg Nord Stream dwóch ma wymiar geopolityczny jak i równiez jest inwestycją szkodliwą z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego naszego obszaru i całej UE.

„Apelujemy do redaktora Witolda Jurasza o rzetelniejsze przedstawianie wypowiedzi ministra rzeczy zagranicznych. Manipulując słowami ministra, redaktor przypisał szefowi MSZ nie tylko wypowiedź, która nigdy nie została wygłoszona, jednak która jest całkowicie sprzeczna z wszelkimi dotychczasowymi wypowiedziami ministra Jacka Czaputowicza w ten temat” – czytamy w komunikacie.

Dzierzysz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij naszej firmie przez dziejesie. wp. pl

Zobacz też: Będzie drożej. Podwyżki wartosci prądu przełożą się w kolejne