Sześciolatki pójdą do szkoły? PJN przeciwne

Sześciolatki pójdą do szkoły? PJN przeciwne
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

PJN popiera obywatelski wzór nowelizacji ustawy o programie oświaty, wedlug którym od czasu przyszłego roku kalendarzowego sześciolatki nie zaakceptowac musiałyby obowiązkowo iść sluzace do szkoły. Seria argumentuje, że od 2009 roku nie zaakceptowac zrobiono nic, by dostosować szkoły do przyjęcia najmlodszych sześcioletnich.

Zgodnie z nowelizacją ustawy na temat systemie oświaty z marca 2009 roku kalendarzowego, od jednej września 2012 roku obniżony zostanie ilosc lat rozpoczynania obowiązkowej nauki przy szkole wraz z siedmiu do sześciu latek. Już od czasu 1 września 2011 roku kalendarzowego wszystkie pięciolatki muszą jakkolwiek pójść az do przedszkola. Do tego czasu o tym, czy dziecko wcześniej rozpocznie naukę, czy nie, decydują opiekunowie.

[ ( http://static1./i/h/124/t113020.jpg ) ] (http://news./artykul/mamy;coraz;mniej;uczniow;i;coraz;wiecej;nauczycieli,166,0,703142.html) Mamy coraz to mniej uczniów i raz za razem więcej nauczycieli
Prowadzacy PJN Paweł Kowal podkreśla, że szkoły nie są w stanie wypełnić założeń naszej ustawy ani zagwarantować bezpieczeństwa w placówkach. – _ W tym kształcie ustawa nie zaakceptowac może obowiązywać od 1 września _ – oświadczył.

Rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej Grzegorz Żurawski powiedział, że _ tego rodzaju opinie są bardzo krzywdzące dla samorządów _. Jak wyjaśnił, _ samorządy już od dwóch lat inwestują w infrastrukturę, rozmawiają z rodzicami, przygotowują nauczycieli, nauczyciele też się szkolą do pracy z młodszymi dziećmi według nowych standardów, nowej podstawy programowej _.

– _ Tego typu poglady wygłaszane za posrednictwem osoby, które nie zajmują się w co dzień edukacją, słabo się w serwisie znają, krzywdzą środowisko oświatowe i powodują, że owe osoby (… ) stają się wciaz mniej pewne niż były dotychczas _ – uważa Żurawski.

Kierownik PJN wezwał też rząd do dyskusji na temat przygotowań do przedlozenia w życie zapisów ustawy o programie oświaty. Jak wyjaśniła posłanka PJN Elżbieta Jakubiak, do niej klub pragnie, by rząd udzielił wiadomosci o tych przygotowaniach podczas przyszłotygodniowego posiedzenia Sejmu a mianowicie w trakcie pytań bieżących lub informacji bieżącej.

Projekt przygotowany przez Towarzystwo Rzecznik Praw Rodziców zakłada zniesienie obowiązku szkolnego gwoli sześciolatków i przedszkolnego dla pięciolatków, skutkiem tego powrót az do tzw. wieloletniej podstawy programowej nauczania jak i równiez wychowania przedszkolnego. Autorzy pomyslu opowiadają się też zbyt objęciem subwencją oświatową oswiaty przedszkolnej. Plan 4 czerwca trafić ma do Sejmu.