Synaj: Policja rozpędziła protesty po kilku miastach

Synaj: Policja rozpędziła protesty po kilku miastach
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

# policja rozpędziła rozruchy #

26. 01. Kair (PAP/AFP, Reuters, AP) – Policja rozpędziła w środę sprzeciw w Kairze oraz w dwóch innych miastach. Wcześniej egipskie MSW zabroniło wykonywania kolejnych antyprezydenckich manifestacji. Dzień wcześniej w wielotysięcznych demonstracjach przeciwko władzom zginęły cztery osoby.

W środę dzieki placu przed kompleksem sądowym w srodek Kairu, gdzie rozpoczęły się niektóre wtorkowe demonstracje, zgromadziło się kilkudziesięciu protestujących. Zostali oni rozpędzeni przez policję.

Protesty udaremniono także w północy przy Al-Mahalla al-Kubra oraz po środkowej części kraju, w mieście Asjut. Według świadków, w Asjut policja biła protestujących pałkami i aresztowała prawie połowę ze kilkuset demonstrujących.

Wcześniej resort spraw wewnętrznych w wydanym komunikacie podał, że „niedozwolony jest żaden akt prowokacji, dlatego protestacyjny, marsz ani manifestacja”. W środę na trasach Kairu rozmieszczono tysiące policjantów. Rano po mieście było spokojnie.

Wezwania do nowych protestów pojawiły się w portalach społecznościowych. Prodemokratyczna team młodzieżowa „Ruch 6 kwietnia”, która stoi za organizacją wtorkowych demonstracji, zaapelowała w środę rano na Facebooku do mieszkańców Egiptu o przeprowadzenie nastepnych protestów po środę, „i pojutrze, aż do odejścia (prezydenta Hosniego) Mubaraka”.

Inny portal społecznościowy Twitter, wykorzystywany do struktury manifestacji, jest niedostępny od wtorkowego popołudnia w Egipcie – poinformowano na stronie wortalu.

Internauci okrzyknęli wtorek „dniem gniewu” przeciw biedzie jak i równiez represjom. Przy protestach, które wybuchły m. in. przy Kairze, Aleksandrii, Suezie i Ismailii, zginęło dwóch policjantów oraz dwóch protestujących. We wtorek informowano o kilku ofiarach śmiertelnych, jednak przy środę źródła medyczne potwierdziły śmierć kolejnej osoby w Suezie. Jako przyczynę zgonu podano rany od gumowych kul. Według agencji AP, w całym Egipcie rannych zostało ok. 250 osób.

Zdaniem anonimowych przedstawicieli sił bezpieczeństwa w czasie największych od lat antyprezydenckich protestów zatrzymano nawet 200 osób. Najprawdopodobniej osób tych będzie jeszcze więcej, gdy władze przeanalizują policyjne nagrania wideo z demonstracji.

W nocy sposród wtorku dzieki środę, używając gazu łzawiącego i bijąc protestujących, psy rozpędziła uczestników demonstracji dzieki placu Tahrir w srodek Kairu. Demonstrujący domagali się ustąpienia prezydenta Mubaraka i premiera Ahmeda Mohammeda Nazifa, rozwiązania parlamentu i stworzenia rządu jedności narodowej.

Blisko połowa z 80-milionowej ludności Egiptu żyje poniżej albo na granicy ubóstwa, czyli za dwa dolary na dzien lub mniej.

Podobnie jak Tunezyjczycy Egipcjanie skarżą się na wysokie koszty żywności, bezrobocie i autorytarne rządy, które zazwyczaj blyskawicznie tłumią protesty. W Tunezji krwawe niepokoje doprowadziły az do obalenia prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego, który panstwem rządził przez ponad dwadziescia lat. (PAP)

jhp/ ro/

8196291 8196418 8196013 8196537 8196764 8197549 8198759 8198721