Surowa kara UOKiK na rzecz spółki Qumak. Jest odwołanie

Surowa kara UOKiK na rzecz spółki Qumak. Jest odwołanie
Category: gielda
27 lipca, 2020

UOKiK nałożył dzieki Qumak nieopodal 0, dziewiec mln zł kary w związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości przy przetargu PKP PLK na modernizację linii kolejowej Warszawa Okęcie-Radom. Decyzja nie jawi sie byc ostateczna – podał UOKiK.

Qumak odwołał się od czasu decyzji. Utworzy rezerwę dzieki poczet potencjalnej kary.

Tematem zamówienia było zaprojektowanie i wybudowanie zintegrowanego systemu sterowania i kierowania ruchem kolejowym na miarki Warszawa Okęcie-Radom. Na realizację zamówienia zamawiający zamierzał przeznaczyć ponad 0, 5 mld zł. Przy przetargu wzięło udział czterech wykonawców. Wylacznym kryterium wyboru oferenta była cena.

_ Z ustaleń urzędu wyplywa, że partycypanci przetargu zawarli ze sobą dwa niezależne od mojej dziurki, niedozwolone porozumienia. W pierwotnym wzięli udział: Zakład Automatyki Kombud, KZA Przedsiębiorstwo Automatyki i Telekomunikacji oraz Bombardier Transportation Polska. Drugą zmowę przetargową zawarły spółki Thales Polska oraz Qumak. Postępowania w tych sprawach zostały wszczęte przy grudniu 2013 r. _ – napisano w komunikacie.

UOKiK uznał, że współpraca Thales Nasz kraj i Qumaka miała rys antykonkurencyjny.

_ Spółka Thales Polska złożyła ofertę jak uczestnik przetargu, a oprócz tego miała być kompleksowym podwykonawcą swojego konkurenta w przetargu – spółki Qumak. Należy podkreślić, że UOKiK nie kwestionuje w odniesieniu do zasady możliwości zawierania umów o podwykonawstwo pomiędzy uczestnikami przetargu. Jednak w tym przypadku współpraca Thales i Qumak była tak w oddali posunięta, że miała rezultat tożsamy wraz z tym, w ogólnych zarysach doszło az do faktycznego dwukrotnego złożenia przez Thales oferty w ramach owego przetargu (raz jako członka konsorcjum, po raz kolejny jako kompleksowego podwykonawcy Qumak) _ a mianowicie napisano po komunikacie.

_ W razie wygrania przetargu poprzez Qumak niemalze całość zamówienia wykonałby w rzeczywistości Thales Polska, natomiast rola Qumak miała ograniczyć się wylacznie do działań organizacyjnych. Przy opinii Urzędu pomiędzy przedsiębiorcami doszło az do zmowy, której celem było naruszenie wojny w przetargu poprzez podwojenie szans na jego wygranie przez Thales Polska _- dodano.

Na Thales Polska została nałożona kara pieniezna w wysokości ponad 758, 6 tys. zł.

Prezes Qumaka Paweł Jaguś nie zgadza się w karą nałożona dzieki spółkę. _ Uważamy, że decyzja jest niezasadna, nie ma uzasadnienie merytorycznego i już złożyliśmy od momentu niej odwołanie _ – powiedział Jaguś.

Wiceprezes spółki ds. finansowych Aleksander Plata poinformował, że w ciężar wyników IV kw. spółka utworzy rezerwę na poczet potencjalnej kary.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy