Baw się dobrze, ucząc się angielskiego

17.02.2021
Category: Wiele Osób
Podziel się swoją kulturą
Kultura brytyjska, brytyjskie zwyczaje i brytyjskie tradycje

Święta państwowe

Co to jest dzień wolny od pracy? | Początki świąt państwowych

i świąt państwowych dzisiaj | Ciekawe linkiZa pomocą wyszukiwania w słowniku. Kliknij dwukrotnie dowolne słowo, aby wyświetlić jego definicję.

Ta sekcja jest w zaawansowanym języku angielskim i ma służyć jedynie jako przewodnik, nie należy jej traktować zbyt poważnie!

Co to jest dzień wolny od pracy?W Wielkiej Brytanii i Irlandii dzień wolny od pracy jest dniem ustawowo wolnym od pracy, kiedy banki i wiele innych firm jest zamkniętych na dany dzień.

Często zakłada się, że święta państwowe są tak nazywane, ponieważ są to dni, w które banki są zamknięte, ale dni, w których banki są zamknięte, nie zawsze są dniami wolnymi od pracy. Na przykład: Wielki Piątek i Boże Narodzenie nie są świętami państwowymi, są to święta powszechnego prawa. Daty dni ustawowo wolnych od pracy są określone w ustawie lub ogłoszone dekretem królewskim. Termin „święta bankowe został wymyślony przez Sir Johna Lubbocka, który uznał, że istnieje potrzeba rozróżnienia tych dwóch rodzajów świąt.

W Anglii i Walii dzień wolny od pracy jest automatycznie dniem ustawowo wolnym od pracy, więc dzień ten jest zazwyczaj traktowany jako dzień wolny od pracy. Wiele różnic dotyczy Szkocji. Na przykład Poniedziałek Wielkanocny nie jest dniem wolnym od pracy i chociaż mają tę samą nazwę, Letnie Święto Bankowe przypada w pierwszy poniedziałek sierpnia w Szkocji, w przeciwieństwie do ostatniego w innych częściach Wielkiej Brytanii.

Geneza dni wolnych od pracyPrzed 1834 rokiem Bank Anglii obchodził około 33 dni świętych i świąt religijnych jako święta, ale w 1834 roku liczba ta została zredukowana do zaledwie czterech: 1 maja, 1 listopada, Wielki Piątek i Boże Narodzenie.

W 1871 roku Sir John Lubbock wprowadził ustawę o urlopach państwowych, wprowadził koncepcję płatnych urlopów i wyznaczył cztery dni wolne w Anglii, Walii i Irlandii Północnej oraz pięć w Szkocji. Były to Poniedziałek Wielkanocny, pierwszy poniedziałek sierpnia, 26 grudnia i Poniedziałek Zielonych Świątek (Anglia, Walia i Irlandia Północna) oraz Nowy Rok, Wielki Piątek, pierwszy poniedziałek maja, pierwszy poniedziałek sierpnia i Boże Narodzenie ( Szkocja). W Anglii, Walii i Irlandii Wielki Piątek i Boże Narodzenie były uważane za tradycyjne dni odpoczynku (podobnie jak niedziele), w związku z czym uznano, że nie ma potrzeby uwzględniania ich w ustawie. Posunięcie to było tak popularne i pojawiły się nawet sugestie, że sierpniowe święto państwowe należy nazwać dniem św.

W Irlandii w 1903 r. Ustawa Bank Holiday (Ireland) Act dodała 17 marca, Dzień Świętego Patryka, jako dzień wolny od pracy, aw 1926 r. Gubernator Irlandii Północnej ogłosił 12 lipca (rocznicę bitwy pod Boyne w 1690 r.) święto państwowe też. To święto jest corocznie ogłaszane przez Sekretarza Stanu ds. Irlandii Północnej.

W 2006 r. Parlament szkocki wyznaczył dzień św. Andrzeja, 30 listopada, jako oficjalne święto państwowe w Szkocji. Ale w Walii nie ma święta państwowego na dzień św. Dawida ani w dzień św. Jerzego w Anglii.

Od 1965 r. Data sierpniowych dni ustawowo wolnych od pracy w Anglii, Walii i Irlandii Północnej została zmieniona na koniec miesiąca. Święto Zielonych Świątek (Zielone Świątki) zostało zastąpione późnym wiosennym świętem ustawionym na ostatni poniedziałek maja.

Dzisiaj święta państwoweUstawa o bankowości i transakcjach finansowych z 1971 r. Obowiązuje dzisiaj i istnieje 8 stałych dni ustawowo wolnych od pracy w Anglii i Walii, 9 w Szkocji i 10 w Irlandii Północnej.

Irlandia obchodzi te same osiem świąt, co Anglia i Walia, a także Dzień Świętego Patryka i rocznicę bitwy pod Boyne w 1690 roku.

W Szkocji od czasu uchwalenia Scotland Act 1998 szkocki ministrowie są odpowiedzialni za ustalanie dni wolnych od pracy. Istnieją inne święta państwowe lub lokalne, które mogą zostać określone przez władze lokalne w oparciu o lokalną tradycję. Od 2007 r. Andrzejki są alternatywnym, dobrowolnym świętem państwowym, które może zastąpić istniejące święto lokalne. Firmy i szkoły niekoniecznie są zamknięte w szkockie święta państwowe, a szkockie banki przestrzegają angielskich i walijskich dni ustawowo wolnych od pracy tylko ze względów biznesowych.

Gdy zwyczajowa data wyznaczenia banku lub święta przypada w sobotę lub niedzielę, podaje się „dzień zastępczy, zwykle następny poniedziałek.

Kiedyś wszystko było zamknięte w święto państwowe; urzędy, banki, sklepy, ale obecnie wiele urzędów i sklepów pozostaje otwartych, tylko banki nie mogą działać w święta. Obecnie jedynym dniem, w którym większość rzeczy jest zamknięta w Wielkiej Brytanii, jest Boże Narodzenie.

Wbrew powszechnemu przekonaniu ludzie nie mają absolutnego prawa do płatnego urlopu w dni ustawowo wolne od pracy, zamiast tego często są częścią urlopu, zależy to od warunków umowy o pracę, ale wiele osób pracujących w te dni ma otrzymują dodatkowe pieniądze, często „półtora czasu lub nawet „podwójnie. Czasami ludzie dostają w zamian czas, co oznacza, że ​​otrzymują wynagrodzenie za pracę i dodatkowy dzień urlopu, który mogą wykorzystać w innym czasie.

Osoby zatrudnione w podstawowych usługach, takich jak media, straż pożarna, pogotowie ratunkowe, policja, pracownicy służby zdrowia itp. Zwykle otrzymują dodatkowe wynagrodzenie za pracę w te dni.

Pomimo okropnej brytyjskiej pogody, wiele osób korzysta z dni wolnych od pracy, aby wyjechać na długi weekend. Oznacza to, że muzea i inne atrakcje publiczne; zabytkowe domy, ogrody zoologiczne, ośrodki sportowe itp. pozostają otwarte. Ale oznacza to również, że ruch na brytyjskich drogach może być przerażający, często utrudniony przez istotne prace drogowe lub prace inżynieryjne na kolei. Według RAC około 11 milionów Brytyjczyków jeździ do swoich samochodów w wiosenne święto państwowe.

Oczywiście przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii większość bankowych usług telefonicznych i internetowych działa 24/7/365 – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, każdego dnia w roku.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy