Strefy gospodarcze w Polsce. Wiceminister rozwoju: swieza formuła zachęci do wkladania także małe polskie firmy

Strefy gospodarcze w Polsce. Wiceminister rozwoju: swieza formuła zachęci do wkladania także małe polskie firmy
Category: gospodarka
Author:
27 lipca, 2020

Wiceminister wzrostu Tadeusz Kościński ocenił po poniedziałek w Częstochowie, że zmieniona formuła specjalnych stref ekonomicznych zachęci do inwestowania i ubiegania się na temat publiczne pomoc także lokalne małe i średnie spólki, które będą mogły inwestować już od 200 tys. zł.

Podczas poniedziałkowej wizyty w częstochowskiej fabryce szkła płaskiego jak i równiez powlekanego amerykańskiej firmy Guardian Glass, która zainwestuje w porzadku. 200 mln euro w budowę swiezego zakładu, wiceminister potwierdził, że zapowiadane poprzez rząd zmiany w systemie zachęt inwestycyjnych, rozszerzające pomoc dla przedsiębiorców z SSE na rejon całej Polski, mają wejść w życie w styczniu przyszłego roku – wlasciwy projekt wydaje sie już skonczony.

– Mamy plan, żeby to było w styczniu 2018 r. wdrożone. Robimy wszystko, żeby to było aktualne (). Projekt wydaje sie już gotowy i winien być sluzace do końca tegoz roku uchwalony, żeby po styczniu mógł wejść w życie – powiedział Kościński, przypominając, że w nowej formule SSE rząd stawia na jakość miejsc pracy, a nie wylacznie na katalogów ilość oraz wartość lokaty. Otwiera to także szansę dla inwestycji małych i średnich firm.

– Do tej pory tak naprawdę premiowaliśmy duże zagraniczne przedsiebiorstwa, ponieważ wymogi ilości inwestowanego kapitału i ilości stanowisk pracy dawały im przewagę a mianowicie to obce firmy mają kapitał jak i równiez potrzebę wybudowania dużych fabryk, wymagających duzej liczby miejsc pracy a mianowicie tłumaczył wiceminister, oceniając, że nowe regulacje będą pozadane także na rzecz mniejszych polskich firm.

a mianowicie Przy nowatorskim podejściu jest również dużo miejsca gwoli firm małych, średnich, jak i równiez mikro. Zmieniliśmy wymogi na rzecz małych firm – nalezy już chociazby 200 tys. zł żeby taka firma weszła az do strefy. To pomoże zachęcić polskie przedsiebiorstwa, nie tylko zagraniczne, żeby inwestowały – powiedział Kościński.

Przypomniał, że główna zmiana po nowym programie wsparcia gwoli inwestycji to odejście a mianowicie jak mówił – „od aspektu wyłącznie ilościowego, czyli jak duży jest kapitał i jak wiele miejsc pracy tworzymy” na rzecz aspektu jakościowego, związanego z jakością miejsc pracy a takze stosowanymi technikami.

– Pragniemy zachęcać, żeby w Polsce inwestowały firmy, które przynoszą wysoką, najnowszą technologię i tworzą nie tylko montownie, jednak bardzo fascynujace miejsca robocie – wyjaśnił wiceminister progresu, oceniając, że w sytuacji rekordowo niskiego bezrobocia ilość robionych miejsc pracy nie powinna być już głównym kryterium decydującym o pomocy inwestycji.

Kościński zastrzegł, że nie innymi slowy zupełnego odejścia od wspierania inwestycji po kontekście wielkości bezrobocia dzieki danym rejonie.

– W niektórych miejscach mamy jeszcze dość duze bezrobocie, i tutaj powinniśmy zachęcać, żeby w ogóle powstawały stanowiska pracy, żeby był kapitał, know-how, konstruowanie lokalnego ciągu dostawców badz współpraca wraz z uniwersytetami. Przy innych obszarach (gdzie bezrobocie jest niskie) chcemy z kolei zamienić „niskie miejsca pracy na wyższe” – powiedział wiceminister.

Według wcześniejszych wiadomosci resortu progresu, projekt pod nazwą Nasz kraj Strefa Inwestycji oznacza zmiany w programie zachęt inwestycyjnych, rozszerzające pomoc dla przedsiębiorców na teren całej Naszego kraju, zamiast a mianowicie jak obecnie – jedynie na rejonach objętych specjalnymi strefami ekonomicznymi.

Nowy uklad ma zwiększyć wartość nakładów inwestycyjnych w perspektywie 2027 r. do 117, dwóch mld zł i dać 158, trzy tys. oryginalnych miejsc pracy. Upodobania podatkowe będą uzależnione od momentu trzech podstawowych kryteriów: lokalizacji, charakteru inwestycji oraz jakości tworzonych stanowisk zatrudnienia.

Obecnie wyjatkowa strefa ekonomiczna to wyodrębniona administracyjnie część terytorium Naszego kraju, gdzie przedsiębiorcy realizujący nowe inwestycje mogą korzystać ze wsparcia regionalnej przy formie zwolnienia dochodu od podatku dochodowego. SSE działają na podstawie ustawy z 1994 r.

W Polsce istnieje dziś 14 specjalnych stref ekonomicznych: kamiennogórska, katowicka, kostrzyńsko-słubicka, krakowska, legnicka, łódzka, mielecka, pomorska, słupska, starachowicka, suwalska, tarnobrzeska, wałbrzyska a takze warmińsko-mazurska.

Sposród niedawnej danych rządu w sprawie realizacji ustawy o SSE wynika, że w 2016 r. łączny obszar stref wzrósł na temat 1625, 7 ha, tj. do pulapu 21 tys. 462, szesc ha. Zmiany granic dotyczyły w ubiegłym roku dwunastu z kolejny stref. Natomiast skumulowana wartość zainwestowanego kapitału wyniosła przy 2016 r. blisko 112, 3 mld zł, co jest równoznaczne z ustanowieniem jej postep o wiecej niz 570 mln zł (tj. o 0, 5 proc. ) w stosunku do roku poprzedniego.

Ujrzyj także: Dzieki co stać Kowalskiego? Naprawde zmieniła się siła nabywcza Polaków