Stosunki Rosja-Niemcy. Chwalą Merkel za nieustępliwość

Stosunki Rosja-Niemcy. Chwalą Merkel za nieustępliwość
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

*Niemiecka prasa chwali Angelę Merkel za twardą postawę w sporze z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o możliwość zabrania głosu w czasie otwarcia ekspozycje w petersburskim Ermitażu, zawierającej niemieckie dzieła sztuki wywiezione w 1945 r. az do ZSRR. *

_ Skandal, do jakiego doszło w Petersburgu, jest wynikiem pogorszenia się niemiecko-rosyjskich stosunków w ciągu minionego półtora roku _ – pisze _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _ (FAZ).

Gdyby relacje te były tak przyjazne, jak od momentu czasów Michaiła Gorbaczowa do niedawna, to Stolice niemiec i Moskwa z pewnością znalazłyby rozwiązanie, by – unikając obustronnych irytacji a mianowicie otworzyć wystawę, pozostając obok odmiennych posadach prawnych (w sprawie dzieł sztuki wywiezionych po wojnie z Niemiec do Rosji) – zauważa komentator konserwatywnego niemieckiego dziennika. Jego zdaniem wrażanie panującej aktualnie _ lodowatej _ temperatury między obu krajami wydaje sie byc następstwem wcześniejszych _ gorących _ stosunków.

_ Przy UE Republika federalna niemiec były krajem, który kompleksowo troszczył się o to, by rosyjskie interesy jak i równiez zastrzeżenia znajdowały posłuch w Brukseli i stolicach innych krajów członkowskich _ – stwierdza _ FAZ _, dodając, że Berlin próbował równocześnie pomóc Rosji po rozwiązywaniu _ gigantycznych ekonomicznych i społecznych problemów _.

Warunkiem powodzenia takiej polityki jest jednak co najmniej _ minimalny wspólny mianownik co do wartości i celów _ – zastrzega komentator. _ Represyjny kurs Kremla wobec opozycji i coraz silniejsza antyzachodnia retoryka sprawiają, że coraz ciezej jest odwracać wzrok od momentu zjawisk, o których do tej pory dyplomatycznie milczano _ a mianowicie czytamy przy _ FAZ _.

_ Die Welt _ pisze, że Merkel postąpiła słusznie, nie rezygnując z przemówienia i nie godząc się na rolę _ niemego gościa _. Rosjanie, wyczuleni na kwestii protokolarne, musieli zdawać osobiscie sprawę sposród tego, że nie rozchodzi o bagatelę, lecz na temat sprawę polityczną najwyższej rangi – mierzy komentator.

Niemiecko-rosyjskie stosunki potrzebują właśnie w tej chwili, po mnóstwo miesiącach ogólnej wzajemnej opinii, wyjątkowego wyczucia – czytamy w komentarzu zatytułowanym _ Przekleństwo dziel sztuki zdobycznej _. Zdaniem _ Die Welt _ mecenasi i dyplomaci z obu krajów muszą znaleźć rozwiązanie sporu na temat dzieła dziel sztuki. _ Relacje niemiecko-rosyjskie są zbyt ważne dla obu stron, by narażać gryzie z tego powodu w szwank _ – konkluduje _ Die Welt _.

_ Der Tagesspiegel _ zwraca uwagę, że temat sztuki zdobycznej jest tematem wrażliwym przy obu panstwach. _ Niemcy mają na swojej stronie prawo międzynarodowe, Rosjanie posoka milionów żołnierzy, którzy zginęli w walce z panstwowym socjalizmem _ – pisze komentator, dodając, że w niniejszym sporze ważne są cos wiecej niz argumenty, ale także emocje.

Wydawana przy Berlinie czasopismo widzi po próbie uniemożliwienia Merkel zabrania głosu przejaw konsekwentnej strategii Putina, charakteryzującej się rozwojem autokratycznych tendencji w kraju i poparciem udzielonym dyktatorowi Syrii Baszarowi el-Asadowi. _ Putin i Rosja coraz bardziej izolują się i stają się odporni dzieki wszelką krytykę; ich władza opiera się wyłącznie na cenach ropy _ a mianowicie czytamy po _ Tagesspieglu _.

_ Sueddeutsche Zeitung _ konstatuje, że Merkel _ twardo _ potraktowała Putina jak i równiez odniosła sukces. Komentator okresla jednak zapytanie, czy warto było ryzykować skandal, chociaż spór nie dotyczył ani Syrii, ani też praw człowieka, lecz _ tylko _ sztuki zdobycznej.

_ Konflikt o porzadna kultury, które radzieccy żołnierze wywieźli w czasie rozpętanej poprzez Niemców wojny, jest skomplikowany, a upór w tym sporze widoczny wydaje sie byc nie tylko na stronie rosyjskiej _ – pisze komentator, dodając, że po stronie www niemieckiej przy dyskusjach dzieki ten sprawa pomija się zbyt często fakt, iż naziści i Wehrmacht zniszczyli w czasie walki wiele rosyjskich dóbr zwiazanych z kultura.

Komentator przyznaje, że Europejczycy nie unikną sporu z Putinem, ponieważ chroni mezczyzna Asada i łamie prawa obywatelskie. _ To są sprawy podstawowe, które trzeba wyjaśnić sposród Putinem. Umiejetnosc zdobyczna nie zaakceptowac należy do tych spraw _ – stwierdza po konkluzji _ Sueddeutsche Zeitung _.

Republika federalna niemiec i Rosja uniknęły wczoraj w ostatniej chwili skandalu podczas uroczystości otwarcia ekspozycje _ Era Brązu – Europa bez Granic _ w Ermitażu. Merkel odwołała swój udział, gdy okazało się, że strona rosyjska wykreśliła wraz z programu do niej przemówienie w ten dzien. Dopiero przy bezpośredniej rozmowie z Putinem Merkel uzyskała zapewnienie, że będzie mogła zabrać głos. Część eksponatów z ekspozycje pochodzi wraz z niemieckich muzeów – została wywieziona po 1945 roku kalendarzowego przez żołnierzy Armii Czerwonej. Berlin domaga się zwrotu tych dzieł sztuki, Rosja uważa gryzie za zdobycz wojenną jak i równiez za swoją własność.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy