Stalowa Wola: Rozpoczęła się konstrukcja elektrociepłowni gazowej

Category: rózne
27 lipca, 2020

Przy Stalowej Woli (Podkarpackie) rozpoczęła się struktura największej w polsce elektrociepłowni gazowej. W poniedziałek uroczyście wmurowano kamień węgielny pod inwestycję. Budowa kosztować będzie jednej, 6 mld zł; ciepłownia ruszy w połowie 2015 r.

Elektrociepłownia po Stalowej Decyzji będzie produkować prawie 450 MW energii elektrycznej i 240 MW ciepla cieplnej a mianowicie w tak zwanym. kogeneracji, innymi slowy przy jednoczesnym wytwarzaniu obu rodzajów ciepla. Nowa siłownia jest własnością wspólnego przedsięwzięcia Tauronu i PGNiG (partnerzy mają przy spółce celowej po piecdziesiat proc. akcji).

Jak powiedział w trakcie uroczystości minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski, budowa elektrociepłowni w Stalowej Decyzji otwiera oryginalny rozdział przy historii polskiej energetyki. „Budowana jest jednostka najnowocześniejsza i największa w skali Polski, która będzie produkować energię i ciepło w oparciu o niskoemisyjny surowiec, jakim wydaje sie byc gaz. To otwiera cały nowy tok inwestycyjny, który będzie realizowany w Polsce przez najbliższe trzy lata” – dodał.

Budzanowski podkreślił, że stalowowolska inwestycja jest jedną z ośmiu kluczowych (w sektorze energetycznym – PAP), które będą realizowane do 2015 r.

Minister zaznaczył, że program budowy elektrowni gazowej składa się z pięciu elementów, które są strategiczne z perspektywy państwa jak i równiez rządu.

„Pierwszy element to zwiększony pulap wydobycia gazu krajowego. Drugi to infrastruktura przesyłowa jak i równiez nowe magazyny gazu. Trzecia czesc element tego nowego rozdziału polskiego przemysłu gazowego to obszar chemii i petrochemii; czwarty detal to testowania i rozwój nad najnowszymi technologiami wydobycia gazu. Piąty element to budowa swiezych elektrowni na podstawie o gaz. Zaczynamy w Stalowej Woli, a przy najbliższych tygodniach zainicjujemy budowę podobnych lokaty we Włocławku, w Blachowni i Puławach. Zaczyna się nowa era w krajowej polityce energetycznej” – podkreślił Budzanowski.

Prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa wyraziła nadzieję, że budowa elektrociepłowni w Stalowej Woli to początek współpracy z Tauronem.

„To 1-wszy wspólny wzór, ale nie ostatni. Będziemy już myśleli o nastepnych wspólnych projektach z zwyklego powodu a mianowicie ceny gazu w ostatnich tygodniach drastycznie spadły. Totez mamy możliwość budowania oryginalnych siłowni gazowych, wiedząc, że opłacalność tego biznesu jest większa, niż jeszcze pare tygodni temu” – zaznaczyła.

Także prezes spółki Tauron Dariusz Lubera podkreślił, że liczy w kolejne wspólne przedsięwzięcia wraz z PGNiG. Zaznaczył, że najbliżej realizacji wspólnego z PGNiG projektu wydaje sie byc budowa blizniaczego bloku jak w Stalowej Woli, przy Elektrowni Łagisza w Będzinie.

Lubera dodał, że elektrociepłownia w Stalowej Woli będzie stanowiła element poprawy bezpieczeństwa całego panstwie. „Będzie to jedyny dostarczyciel ciepła na rzecz miasta a takze firm sposród tego regionu” – powiedział.

Elektrociepłownię przy Stalowej Decyzji wybuduje hiszpańska firma Abener (należąca sluzace do międzynarodowej ekipy Abengoa). Porozumienie została zawarta w kwietniu br. Partia gazowo-parowy będzie produkował przy wysokosprawnej kogeneracji energię elektryczną oraz ciepło na potrzeby komunalne i parę technologiczną gwoli pobliskich zakładów przemysłowych. Oblicza się, że blok w Stalowej Woli będzie wytwarzał rocznie w porzadku. 3, 5 tys. GWh energii elektrycznej, zużywając 600 mln m sześc. gazu.

Giełdowa spółka PGNiG zajmuje się poszukiwaniami jak i równiez eksploatacją złóż gazu ziemnego i ropy oraz importem, magazynowaniem, obrotem i dystrybucją paliw sachs i płynnych. Spółka wydaje sie byc liderem sektorze gazu w naszym kraju. Ma 96 koncesji dzieki poszukiwanie i rozpoznanie złóż ropy i gazu (także niekonwencjonalnego) i 225 koncesji na wyszukanie ropy i gazu wraz z złóż konwencjonalnych. PGNiG posiada licencje poszukiwawcze m. in. w Synaju, Libii jak i równiez Pakistanie.

Notowana na warszawskiej giełdzie ekipa Tauron należy do największych podmiotów energetycznych w Polsce, holding zatrudnia w porzadku. 28 tys. osób. (PAP)

huk/ mki/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy