Smog dusi Polaków. Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów poświęci spotkanie czystemu powietrzu

Smog dusi Polaków. Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów poświęci spotkanie czystemu powietrzu
Category: gospodarka
Author:
27 lipca, 2020

17 stycznia tematem smogu zainteresuje się rząd. Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów został zobowiązany do wypracowania rozwiązań a mianowicie poinformowała w poniedziałek wieczorem na Twitterze premier Beata Szydło.

Po poniedziałek wieczorowa pora premier Beata Szydło opublikowała na Twitterze pismo, po którym zwraca się do przewodniczącego KERM, wicepremiera Mateusza Morawieckiego a mianowicie „w związku z zaistniałym zagrożeniem związanym z ogromnym stężeniem zanieczyszczeń powietrza (smogiem) na znacznym obszarze kraju” – „o wprowadzenie pod spodem obrady najbliższego Komitetu Gospodarczego Rady Ministrów tej sprawie w celu przygotowania stosownych wskazan dla Rady Ministrów na 17 stycznia 2017 r. „.

W ten sposób, że rzecz czystości powietrza w kraju ma być tematyka najbliższego posiedzenia Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, premier poinformowała już wcześniej na narady prasowej.

– Zwróciłam się do przewodniczącego Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, wicepremiera Mateusza Morawieckiego, aby najbliższe posiedzenie tego komitetu było poświęcone właśnie sprawy czystości powietrza w Polsce, bezpieczeństwa z tym związanego i zdrowia Polaków – powiedziała szefowa rządu na rady prasowej w stolicy polski. Jak wyjaśniła, celem tegoz jest wypracowanie rekomendacji na rzecz rządu, związane „z tymze, co przy ostatnich dniach tak bardzo absorbuje opinię publiczną, a glównie jest nadzwyczaj uciążliwe dla polskich obywateli, czyli sprawie smogu”.

a mianowicie Myślę, że w najbliższym czasie będę państwa mogła poinformować, które działania pewne zostaną podjęte przez rząd, ponieważ – tak jak wcześniej powiedziałam – na najbliższym posiedzeniu KERM ta kwestia zostanie zaprezentowana, omówiona jak i równiez zostaną przedstawione rządowi wskazówki – dodała.

W poniedziałek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) podał, że średnie dobowe stężenie pyłu PM10 przekraczające poziom informowania wynoszący 200 mikrogramów na metrów sześc. po niedzielę zarejestrowano w Jaśle, Nowej Rudzie, Zdzieszowicach, Krakowie, Skawinie, Kielcach, Nowinach, Nowatorskim Targu, Otwocku i Piotrkowie Trybunalskim.

Jakkolwiek przekroczenie pulapu alarmowego (czyli średnio dzieki dobę 300 mikrogramów w m sześc. ) zanotowano w niedzielę w Radomsku, Rybniku, Żywcu, Zabrzu, Częstochowie, Wodzisławiu Śląskim.

Według GIOŚ smog jest wynikiem niesprzyjających warunków meteorologicznych: bezwietrznej informacji, braku opadów i niskich temperatur powietrza, a także powiązanej z nimi emisji spalin z indywidualnych kotłów grzewczych a takze kominków przy środkowej jak i równiez południowej Polsce.

Z powodu smogu kilka miast w Polsce zrezygnowało z pobierania opłat zbyt przejazdy komunikacją miejską.