Silne wzrosty w giełdzie. WIG20 zyskał prawie 3 %

Silne wzrosty w giełdzie. WIG20 zyskał prawie 3 %
Category: gielda
Author:
27 lipca, 2020

Wyśmienicie rozpoczął się tydzień dla giełdowych inwestorów ze stolicy. Najważniejsze indeksy urosły o prawie trzy procent. Uwagę przykuwały głównie banki. Róznorodne nastroje od momentu początku poranka panowały na pozostałych parkietach Europy.

Najważniejsze indeksy na warszawskim rynku od samego rana pięły się w górę. Rajd trwał niemalze nieprzerwanie az do końca sesji. Ostateczny rezultat wyżyłowany został jeszcze na fixingu i tym samym WIG20 zatrzymał się w dziennym maksimum 2. 554 punktów. To 2, 8 procent powyżej zamknięcia sposród piątku i najlepszy rezultat od stycznia tego roku kalendarzowego. Towarzyszyła temu bardzo duża aktywność inwestorów. Obrót dzieki całym branzy przekroczył miliard złotych.

Symboliczne 100 milionów złotych obrotu zostało przekroczone w przypadku PZU, KGHM, Pekao i PKO BP. To nie zbieg okolicznosci, że 2 spółki wśród wymienionych to banki. To one ciągnęły w górę całą giełdę. Wystarczy wspomnieć o wiecej niz 6-procentowych zwyżkach na BZ WBK i Alior Agencji bankowej. Ostatni z nich odrabia straty sposród bardzo słabej piątkowej sesji. Wtedy to jego papiery taniały ponad 20 procent. Pod kreską znalazł się jedynie Unicredit (-2, 79 procent).

Nowoczesne notowania indeksu WIG20 Dodaj wykresy az do Twojej strony internetowej

Zresztą wśród blue chipów próżno było dzisiaj szukać spadkowiczów. Najsłabsze z WIG30: Cyfrowy Polsat, GTC i LPP i tak zyskały w wartości niemal procent. Na całym branzy pod kreską znalazło się 132 przedsiebiorstwa, ale w większości są to mało popularne papiery. Obrót na wszystkich spółkach, które zostały przecenione, wyniósł zaledwie 26 milionów złotych (2, 5 procent całości).

Co interesujace, zupełnie inny przebieg miał handel na pozostałych światowych parkietach giełdowych. Większość najważniejszych indeksów zamknęła się w okolicach piątkowego zamknięcia. Większych zmian nie obserwujemy także na Wall Street, choć do końca sesji Amerykanie mają nadal ponad cztery godziny.

Notowania głównych indeksów giełd Swiata Dodaj diagramy do Twojej strony internetowej

Bodźców do odważniejszych decyzji nie mieliśmy duzo. W zasadzie jedyną publikacją gospodarczą były informacje z rynku nieruchomości USA. Około 16: 00 tamtejsze Narodowe Stowarzyszenie Pośredników Nieruchomości poinformowało o 5, 29 milionach sprzedanych domów na rynku wtórnym. Analitycy oczekiwali tymczasem 5, 30 milionów.

Znacznie więcej emocji dostarczyły kolejne wyniki finansowe amerykańskich spółek. McDonald w III kwartale zarobił na akcję 1, 52 dolary wzgledem oczekiwanych 1, 51 dolarów i uprzednio 1, 43 dolarów. Wzrostowi rentowności towarzyszył jednak zmniejszenie sprzedaży. Natomiast Halliburton, spólka związana sposród branżą naftową, zaraportowała 83 centy profitu na akcję. Analitycy spodziewali się z kolei zysku w stopniu 82 centów. Przychody Halliburton w III kwartale wyniosły 7, 47 mld dolarów wobec prognozowanych przez analityków 7, piecdziesiat mld dolarów. Akcje obu firm jakim sposobem narazie tracą na wartości.

Świetna sesja na [GPW](https://www./gielda/indeksy_gpw/). Uwagę przykuwają banki

Damian Słomski, godz. 15: 00

Największe spółki z warszawskiego parkietu wciąż na celowniku inwestorów. Zestawienie WIG20 zachowuje się w najwyższych poziomach od początku roku. Zbyt chwilę do gry rynkowej dołączą Amerykanie. Wszystko okresla na spokojny początek notowań.

GPW pozostaje najsilniejszą giełdą Europy. Najważniejsze indeksy WIG20 i WIG30 zyskują dzieki wartości 2 procent. Powinno sie jednak podkreślić, że nie zaakceptowac wszystkie spółki mogą pochwalić się aż tak dużym zainteresowaniem. _ Maluchy _ zgrupowane w sWIG80 zyskują _ tylko _ %.

Notowania głównych indeksów wraz z GPW Dolacz wykresy az do Twojej strony internetowej

W szerokim ostatnio indeksie blue chipów prym wiedzie Alior, zyskujący prawie piec, 5 %. Zaraz za nim plasują się dwa inne banki: BZ WBK i Handlowy. Pod względem wartości obrotów niepodwazalnym liderem wydaje sie byc KGHM, którego akcje drożeją około dwóch procent. Próżno szukać przeceny. Żadna wraz z spółek, które wchodzą w skład WIG30 nie jest ponizej kreską. Najmniejszą ochotę do zakupów wykazują akcjonariusze PGNiG i TP SA. Telekomunikacyjny gigant dostał dzisiaj negatywną rekomendację od momentu analityków VTB Capital. Zalecają sprzedaż papierów, wyceniając 1 z tych propozycji na poziomie jedenastu złotych.

Pare ciekawych danych ze spółek napłynie też zza Oceanu. Tam na dobre rozkręcił się sezon wyników. Dzisiaj karty odkryją m. in. Halliburton i McDonald’s. Mimo to kontrakty terminowe na główne amerykańskie indeksy wskazują na bardzo spokojny poczatek handlu w Wall Street.

Warszawska giełda przechowuje się dzisiaj zaskakująco dobrze. Notowaniami wyraźnie odbiega od parkietów po pozostałych tych popularnych krajach. WIG20 od ranka utrzymuje się powyżej dwóch. 500 punktów. Co więcej, jest to wynik najlepszy od początku roku.

Uaktualnienie 13: trzydziestu pieciu

Wskaźnik WIG20 zyskuje w tym momencie prawie dwa procent i oscyluje w okolicy 2. 540 punktów. To zdecydowanie więcej niż indeksy na giełdach zachodniej Europy. Większość z nich znajduje się bardzo niedaleko piątkowego zamknięcia.

WIG20 na tle głównych indeksów w Europie w czasie sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wyraźnymi wzrostami wśród blue chipów popisują się dzisiaj banki. Akcje BZ WBK drożeją już blisko piec procent. Od razu za nim plasuje się BRE z 3-procentowym wzrostem. Znaczące odbicie obserwujemy też w sytuacji Aliora z mWIG40. Na blisko 20-procentowej przecenie po piątek, dzisiaj wartość rynkowa banku rośnie około piec procent. Po centrum bacznosci jest też PKN Orlen, który opublikuje w tym tygodniu wyniki kwartalne.

Istotniejsze dla inwestorów dane makroekonomiczne napłyną na sektor dopiero na temat godzinie szesnascie. Będą to informacje w branzy nieruchomości odnosnie sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA. Jeżeli rozchodzi o wiadomosci z Naszego kraju, to przed chwila jutro poznamy najnowsze efekty wskaźnika bezrobocia.

GPW: WIG20 znów powyżej ważnego poziomu

Łukasz Pałka, godz. dziewiec. 30

Główny wskaźnik warszawskiej giełdy rozpoczął dzień od napadu na pulap 2. piecset punktów. GPW na początku notowań wydaje sie najmocniejsza na starym kontynencie.

WIG20 od początku handlu wyraźnie idzie w górę, zyskując ponad jednej procent. Identycznie zachowuje się wskaźnik WIG30. Wśród spółek z WIG30 najwięcej, bowiem po prawie 3 %, zyskują bazy BZ WBK oraz Alior Bank.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20 Dodaj diagramy do Twej wlasnej strony internetowej

Póki co na rynek nie napłynęły żadne istotne dane makroekonomiczne. Inwestorzy osobni powinni pamiętać o tym, że dzisiaj mają ostatnią szansę na to, zeby złożyć zapis w propozycji akcji spółki przewozowej PKP Cargo. Tworzymy o tym szerzej tutaj.

GPW: Wiadomosci ze spółek zweryfikują najnowszy optymizm inwestorów

Maciej Rynkiewicz, dwadziescia. 10, godz. 14. trzydziestu

Początek okresu publikacji wyników finansowych zbytnio trzeci kwartał to na krajowym rynku akcji najważniejsze wydarzenie nadchodzącego tygodnia. Sprawozdaniami pochwalą się między innymi trzy spółki z WIG20. Nieco mniejszą wagę będą miały zdarzenia zza granicy, aczkolwiek wspólnicy oczekują na ważną publikację z amerykańskiego rynku pracy.

W mijającym tygodniu kluczowe przeslanie dla krajowego inwestora miały wydarzenia zza granicy – chodzi tu przede wszystkim kompromis budżetowy w USA i publikację zmiany chińskiego PKB. Wszystko okresla, że teraz będzie w odwrót i to zdarzenia z panstwa będą miały najważniejszy wpływ na zachowanie uczestników sektorze.

Wydarzeniem swiezego tygodnia będzie początek okresu wynikowego spółek z GPW. Ogromna większość firm co prawda czeka z przekazaniem sprawozdań do ustawowej granicy 45 dni od zamknięcia okresu, jednak w nadchodzących dniach na publikację zdecydowały się już trzy firmy sposród indeksu WIG20. We wtorek wynikami zbytnio trzeci kwartał pochwali się Telekomunikacja Polska, w środę będzie to PKN Orlen, a dzień później BZ WBK.

Obecne wyceny rynkowe sugerują, że największe przewidywania co do wyników inwestorzy mogą mieć w przypadku paliwowego giganta PKN Orlen. Wskaźnik koszta do profitu, który obrazuje ile udzialowcy są skłonni zapłacić zbytnio złotówkę dochodu przedsiębiorstwa, siega obecnie 18, 5, tuz przy średnim wyniku dla indeksu WIG-PALIWA w stopniu 12, 1-wsza. Prognozy analityków będą więc wyśrubowane, aczkolwiek jeśli rezultat przekroczy rynkowy konsensus, pewnie przełoży się na powazny wzrost wartosci akcji. Poprzedni rok PKN Orlen zamknął zyskiem dwa, 17 miliarda złotych (+8 proc. w ujęciu rocznym) i przychodem 120, 1 miliarda złotych (+ 12 proc. ).

W przypadku BZ WBK a takze TP SA, aktualne koszty rynkowe są albo zbliżone do średnich dla sektora, albo poniżej. Inwestorzy względnie najniżej wyceniają spółkę telekomunikacyjną, której wspomniany wskaźnik koszta do zysku wynosi aktualnie około 22, czyli na temat niemal dziewiec oczek mniej, niż średnia WIG-TELKOM.

Niemniej rozpoczynający się sezon publikacji może charakteryzować się duzymi oczekiwaniami analityków co do wyników spółek. Trzeci kwartał był bowiem okresem, podczas którego publikacje makroekonomiczne wskazywały na odbijającą koniunkturę gospodarczą w kraju. Międzynarodowy Kasa Walutowy opublikował nową, podniesioną prognozę postepu PKB na rzecz Polski, który w 2013 roku zakłada wzrost w stopniu plus 1-wsza, 3 %.