Sejm: Komisja ds. służb osobliwych o zmowach cenowych przy budowie dróg

Category: rózne
Author:
27 lipca, 2020

*Działalność służb specjalnych w sprawie przeciwdziałania zmowom cenowym przy strukturze dróg w naszym kraju – to temat środowego posiedzenia sejmowej komisji ds. służb, przy którym brali udział szefowie ABW i CBA – poinformował szef komisji Marek Opioła (PiS). *

Pod koniec grudnia 2012 r. Komisja Europejska poinformowała polskie władze na temat decyzji wstrzymania refundacji 3, 5 mld zł dzieki inwestycje urzeczywistniane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w zakresie unijnych programów Infrastruktura jak i równiez Środowisko oraz Rozwój Polski Wschodniej. Komisja argumentowała, że przy inwestycjach drogowych mogło dochodzić az do nieprawidłowości i dopóki nie będą one wyjaśnione, nie będą refundowane także dalsze wnioski o płatność. Pozostałe środki UE na plany to ok. 4 mld euro.

P. o. kierownik Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego płk Dariusz Łuczak poinformował, że Agencja objęła tzw. tarczą antykorupcyjną 110 inwestycji na drodze z udziałem Skarbu Państwa – relacjonował przebieg komisji Opioła. Po latach 2008-12 Agencja prowadziła 34 śledztwa dotyczące lokaty drogowych, wraz z czego 23 zostały umorzone, siedem jest w toku, zas w czterech przypadkach do sądu skierowano akt oskarżenia.

Szef agencji ocenił, że m. in. w wyniku działań służb szczególnych w latach 2010-11 koszt jednego kilometra nowo budowanych dróg i autostrad spadła o 40 proc. a mianowicie powiedział Opioła.

Posłowie pytali o albumy w srodowiskach z końca stycznia 2013 r. dotyczące zmowy cenowej przy przetargu na trasę S8. Media publikowały metrów. in. stenogramy rozmów między przedstawicielami spólek budowlanych, natomiast posłów interesowało np., w którym chwili premier dowiedział się na temat sprawie. „Płk Łuczak poinformował nas, że nie było wcześniejszej informacji dla premiera, dowiedział się o kwestii dopiero pare dni wedlug złożeniu zawiadomienia przez ABW do Prokuratora Generalnego” – powiedział przewodniczący komisji.

Łuczak poinformował posłów, że w sprawie zmów przy przetargach drogowych ABW przekazała najważniejszym osobom w państwie w sumie 17 informacji, które są objęte klauzulą tajności.

W ocenie szefa Srodkowego Biura Antykorupcyjnego Pawła Wojtunika należałoby zmienić przepisy, które nie pozwalają ścigać za korupcję firm, tylko poszczególne osoby. „Korupcyjne działania przynoszą korzyści konkretnym firmom. Zasłanianie się, że firma o takich działaniach nie wiedziała i że był to występek pojedynczych osób, często nie jest zgodne z prawdą” – mówił Wojtunik dziennikarzom po posiedzeniu komisji.

Według Opioły w sprawie zmów kosztowych najbardziej bulwersujące jest to, że działania służb, co prawda doprowadziły do pokazania korupcyjnego procederu, ale nie wstrzymały przetargów. „Te przetargi zostały doprowadzone do końca, ta kasa wyciekła, państwowe miliony, których się nie zaakceptowac odzyska, trafiły w błoto” – dodał.

Decyzja Komisji Europejskiej tyczy sie refundacji z unijnej biura środków wydanych już za posrednictwem GDDKiA w inwestycje drogowe.

Jak zapowiedział Opioła, w trakcie swojego półrocznego przewodniczenia komisji chce kilkanaście spotkań poświecić problematyce antykorupcyjnej, nie tylko dotyczącej transportu, jednak m. in. informatyki, branzy farmaceutycznego. Szczegółowy plan robocie komisja dzierzy przyjąć dzieki planowanym dzieki czwartek posiedzeniu. (PAP)

ago/ ral/ pz/ jbr/