Sąd: serwis, jako tytuł prasowy, powinien być zalegalizowany

Sąd: serwis, jako tytuł prasowy, powinien być zalegalizowany
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

*Sąd Okręgowy w Słupsku orzekł przy czwartek, że prowadzenie serwisie, w myśl Prawa prasowego, wymaga rejestrowania sie. Leszek Szymczak, właściciel jak i równiez redaktor podstawowy internetowego wortalu Gazeta Bytowska. pl został uznany winnym niedotrzymania obowiązku rejestracji. *

Wraz z względu dzieki niską szkodliwość czynu sąd umorzył postępowanie, podtrzymując skutkiem tego w naszej części sad I instancji z 7 marca 2007 roku. „Ustalenia sądu Jak i równiez instancji jak to owego, że portal był prasą są prawidłowe” – powiedział uzasadniając orzeczenie sędzia Witold Żyluk.

Szymczak był też oskarżony na temat dopuszczenie sluzace do opublikowania dzieki stronach serwisie postów mogących nawoływać az do popełnienia przestępstwa. W czerwcu 2005 r. na stronie wortalu pod tekstem opisującym pracę bytowskiego komornika, który w czasie egzekucji poturbował 60-letnią kobietę, znalazł się m. in. post: „Proponuję gościa zlinczować, skoro strategie cywilnoprawne zawiodły, wygląda bowiem na to, że trzeba będzie bezczelność bezczelnością załatwić! Obywatele!!! To az do was ów odezwa”.

Sąd rejonowy szóstej marca dwa tysiace siedem r. uznał redaktora portalu za winnego, ale warunkowo umorzył postępowanie na rok kalendarzowy próby.

Sąd okręgowy w czwartek uchylił ten wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania, z sugestią, że „przy ponownej kontroli aktu oskarżenia sąd winien rozważyć zwrot akt kwestie do postępowania przygotowawczego zwazywszy na jego istotne braki”.

Sędzia Żyluk podkreślił, że zbytnio szybko przyjęto, iż wpisy te zawierają znamiona przestępstwa ściganego sposród Kodeksu karnego.

Prokuratura Rejonowa w Bytowie w trakcie trwającego rok śledztwa uznała posty za materiał prasowy, który mógł wywołać u komornika uzasadniony lęk i oskarżyła Leszka Szymczaka o publikację materiału zawierającego znamiona przestępstwa. Na etapie apelacji sprawa Szymczaka została objęta Programem Rzeczy Precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Oskarżonego wydawcę bronił na regule pro bono mecenas Piotr Fedusio.

Na ogłoszeniu osadu mecenas Fedusio powiedział PAP, iż nie zaakceptowac wyklucza zwrócenia się sluzace do Rzecznika Norm Obywatelskich z wnioskiem na temat złożenie kasacji w naszej sprawie.

Obserwująca proces Joanna Lora sposród Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka powiedziała, że w sprawie obowiązku rejestracji serwisów internetowych internetowych w charakterze tytułów drukowanych organizacja przypuszczalnie zwróci się do Trybunału Konstytucyjnego. (PAP)

sibi/ bno/ woj/