Słabość polskich aktywów

Category: waluty
27 lipca, 2020

Za posrednictwem większą część handlu złoty tracił w podobnej objetosci (ok. 0, 3 proc. ) jakim sposobem węgierski forint.

Warto jednak wspomnieć, iż poza ZL pod presją znalazły się również inne krajowe aktywa jak polskie obligacje (wzrost do 2, 913 proc. z niedawnych 2, 77 proc. ) czy parkiet w Warszawie, który przez większą część obrotu był jedną z najsłabszych giełd (ostatecznie spadek o 0, 24 proc. w WIG20) na starym kontynencie.

Częściowo za ruchy owe odpowiada oczywiście klimat inwestycyjny na rozleglym rynku, w którym miejscu podbicie wartosci ropy (po ograniczeniu produkowaniu OPEC) okazało się nietrwałe, inwestorzy w Europie niepokoją się kondycją Deutsche Bank’u, a w USA obserwujemy narastającą niepewność związaną z wyborami prezydenckimi oraz polityką FED.

Lokalnie wydaje się aczkolwiek, iż za słabością polskich aktywów stoją również faktory krajowe. Ostatnie zmiany po rządzie (krótkoterminowo neutralne) dość dobrze wpisują się przy obraz ryzyka politycznego związanego z inwestycjami m. in. w PLN. Poza kwestiami ustawodawczymi rynek obawia się czy rząd zdoła utrzymać deficyt poniżej 3, 0 proc. przy 2017r.

Wycenie krajowych aktywów nie pomogły nawet sygnały z Moody’s, która zaznaczyła, iż nie zwazajac na obniżenia recenzje wzrostu rating A2 dość dobrze wycenia aktualną sytuację w Polsce, która w dalszym ciągu dzierzy silną pozycję gospodarczą. Powinno sie jednak wspomnieć, iż w tym samym komunikacie czytamy, ze Moody’s spodziewa się deficytu na poziomie trzech, 2 proc. w 2017r. co oznaczałoby ryzyko złamania kryterium wraz z Maastricht.

W toku dzisiejszej sesji GUS opublikuje szacunek inflacji CPI zbyt wrzesień (oczek. -0, cztery proc. r/r). NBP poda dane dot. bilansu płatniczego w II kw. a takze oczekiwań inflacyjnych za wrzesień. Ponadto MF zaprezentuje plan podaży długu na październik. Na rozleglym rynku wskazane jest bliżej przyjrzeć się finalnemu odczytowi PKB za NA WYSPACH za II kw, okreslonym dot. inflacji HICP wraz z Strefy Euro oraz popołudniowym wskazaniom wraz z gospodarki amerykańskiej (wydatki jak i równiez dochody, Chicago PMI).

Z rynkowego punktu widzenia w dziedzinie złotego obserwujemy utrzymanie konsolidacji, gdzie lokalnie widoczne były próby rozegrania słabszego PLN. Na większości zestawień nie zaakceptowac przyniosły one jednak modyfikacje układów technicznych. Obecne możliwe pogłębienie niepewności na światowych rynkach generuje ryzyko słabszego PLN opierajac sie na czynników globalnych. Sygnałem gwoli takiego scenariusza byłoby np. zamkniecie tygodnia powyżej cztery, 3150 ZL na EUR/PLN.

Piątkowy, poranny handel na rynku walutowym daje próbę stabilizacji PLN po wczorajszej spadkowej sesji dzieki większości naszych aktywów. Złoty wyceniany wydaje sie wobec zagranicznych walut następująco: 4, 3026 PLN za euro, trzech, 8357 ZL wobec dolara amerykańskiego, trzy, 9684 ZL względem franka szwajcarskiego szwajcarskiego oraz 4, 9717 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności krajowego długu wynoszą dwa, 913 proc.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy