Rzeszów: Rzecz księdza zbyt molestowanie dzieci – sluzace do sądu okręgowego

Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

*Sprawą księdza Romana J., oskarżonego o molestowanie seksualne czterech panienek oraz „doprowadzenie jednej z nich az do obcowania płciowego”, zajmie się, ze względu na wagę sprawy, sąd okręgowy a mianowicie zdecydował we wtorek Sąd Apelacyjny przy Rzeszowie. *

Jak poinformował PAP rzecznik Sądu Apelacyjnego Roman Skrzypek, o skierowanie tej sprawy sluzace do sądu wyższej instancji zwrócił się Sąd Rejonowy przy Ropczycach, do którego początkowo trafił akt oskarżenia.

„Sąd Apelacyjny wyznaczył Sąd Okręgowy w Rzeszowie jako pierwszą instancję. Rzecz stała się już bardzo głośna jak i równiez medialna. Pobudza wiele emocji” – powiedział rzecznik. Dodał, że zazwyczaj tego typu przestępstwami zajmuje się sąd rejonowy.

W listopadzie br. Prokuratura Okręgowa po Rzeszowie oskarżyła duchownego o molestowanie seksualne czterech dziewczynek oraz doprowadzenie jednej z nich sluzace do obcowania płciowego. Wśród pokrzywdzonych są 3 dziewczynki, które wówczas miały mniej niż 15 latek i 1-a nieco stara.

Prokuratura nie udziela szczegółowych informacji po tej kwestii, zasłaniając się dobrem pokrzywdzonych.

Wiadomo jedynie, że do zarzucanych księdzu czynów miało dojść między 2003 a 2008 rokiem. Oskarżony uczył pokrzywdzone dziewczynki religii. Nie ulega kwestii także, że nie były to jednorazowe jego zachowania wobec pokrzywdzonych.

Ksiądz w początku nie zaakceptowac przyznał się do obcowania płciowego. Przyznał się wylacznie do molestowania dziewczynek. Obecnie nie przyznaje się az do żadnego z zarzucanych mu czynów. Grozi mu od dwóch sluzace do 12 czasów pozbawienia wolności.

Śledztwo co do księdza Romana J., byłego dyrektora Katolickiego Radia Via w Rzeszowie, początkowo prowadziła Prokuratura Rejonowa w Ropczycach, ale po czerwcu wraz z względu na wagę sprawy i zainteresowanie mediów przekazała je az do Rzeszowa.

Przy październiku rzeszowska prokuratura okręgowa przedłużyła śledztwo, aby przesłuchać jeszcze świadków, o co wnioskował prawnik księdza. Poza tym musiała uzupełnić opinie psychiatryczne duchownego.

W sierpniu Roman J. na wpłaceniu dwadziescia tys. zł poręczenia majątkowego opuścił puszka. Zamianę aresztu na wolnościowe środki zapobiegawcze umożliwił księdzu Sąd Okręgowy w Rzeszowie. Rozpatrzył mezczyzna zażalenie obrony na decyzję Sądu Rejonowego w Ropczycach, który przy lipcu br. przedłużył podejrzanemu areszt.

Sąd okręgowy nakazał Romanowi J. wpłatę poręczenia majątkowego, zakazał mu opuszczania kraju, kontaktowania się wraz z pokrzywdzonymi i przebywania w miejscowości Mała, gdzie był proboszczem. Ksiądz ma także dozór policji. Zamieszkał na strychu księdza seniora.

51-letni Roman J. do momentu kontroli pełnił funkcję proboszcza przy podropczyckiej miejscowości Mała. Wedlug zatrzymaniu został zwolniony z tej funkcji. J. był także organizatorem Międzynarodowego Zlotu Motocyklistów. (PAP)

api/ pz/ jra/