Ruch Palikota złożył projekt o tak zwanym. klubach lnianych

Category: rózne
Author:
27 lipca, 2020

Klub Ruchu Palikota złożył w Sejmie wzór ustawy przewidujący, że przynajmniej 5 pełnoletnich osób będzie mogło utworzyć „klub konopny”, w którym uprawialiby i palili marihuanę na własny użytek. Państwo powinno dać możliwość zapisu takich klubów – uważa RP.

Poseł Obrotu Michał Kabaciński poinformował przy piątek, że projekt trafił już az do laski marszałkowskiej.

„Głównym założeniem projektu wydaje sie odciągnięcie +użytkowników rekreacyjnych+ od momentu świata przestępczego. Dziś nieszczesliwie użytkownik konopi musi udać się az do dilera, który nie sprawdza, czy ta jednostka ma 18 lat, badz nie. Pies z kulawa noga nie sprawdza, czy konopie, które są wyprzedawane, są czyste, czy nie. Dlatego uznajemy, że państwo, które nie zaakceptowac chce wspierać mafii, musi organizować kluby konopne, dawać możliwość zapisu takich klubów” – uzasadniał Kabaciński.

Jak dodał wzór zakłada, iż co najmniej piec pełnoletnich osób będzie mogło utworzyć „klub konopny”, w którym uprawialiby i palili marihuanę w własny użytek. Wniosek na temat rejestrację mieliby kierować sluzace do wójta, namiestnika lub prezydenta miasta. Według projektu wniosków nie mogłyby składać ludzie skazane za rozprowadzanie marihuany. „Kluby konopne są gwoli zwykłych użytkowników” – zaznaczył Kabaciński.

Maciej Kowalski sposród Ruchu Wolnych Konopi przekonywał, że rozwiązania podobne do zaproponowanych poprzez Ruch Palikota, stosuje przy dużej mierze np. Norwegia, Wielka Brytania, Belgia, natomiast w nizszym stopniu także inne państwa europejskie.

Kierownik Wolnych Konopi Andrzej Dołecki poinformował, że w sobotę ulicami Stolicy polski przejdzie Marsz Wyzwolenia Konopi, który – jak mówił – „próbuje zmienić chore prawo, które od 12 lat konstruuje przestępców sposród normalnych obywateli naszego kraju”.

Kabaciński powiedział, że projekt RP tyczy sie także m. in. kwestii leczenia substytucyjnego oraz dopuszczalnych wartości granicznych, czyli ilości środków uznawanych za nieznaczne.

Wedle obowiązujących obecnie przepisów prokurator badz sąd a mianowicie w ściśle określonych okolicznościach – mogą podjąć decyzję o odstąpieniu od ścigania za posiadanie niewielkich ilości narkotyków. Warunkami jest to, że dana postac ma niewielką ilość narkotyku na własny użytek i że stwierdzona zostanie mala szkodliwość społeczna czynu. (PAP)

sdd/ par/ mow/