Rosja straciła 3 satelity, bo zawiodła rakieta

Rosja straciła 3 satelity, bo zawiodła rakieta
Category: inne
27 lipca, 2020

*Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zdymisjonował dwóch wyższych menedżerów branży kosmicznej w związku z utraceniem na początku grudnia 3 satelitów nawigacyjnych systemu GŁONASS w następstwie złego operowania ich rakiety nośnej. *

Jakim sposobem poinformowała rzeczniczka Kremla, zwolnieni to zastępca szefa firm kosmicznej Roskosmos Wiktor Remiszewski i zastępca szefa produkującej rakiety spólek Energia Wiaczesław Filin. Uznano ich za odpowiedzialnych za błędne obliczenia, które spowodowały zatankowanie rakiety nośnej Proton zbyt dużą ilością paliwa. W rezultacie na starcie wraz z kosmodromu Bajkonur 5 grudnia rakieta zboczyła z kursu i wraz z ładunkiem 3 satelitów spadła do Pacyfiku.

Według rzeczniczki, oficjalną naganę otrzymał od czasu prezydenta również szef Roskosmosu Anatolij Perminow.

Gdyby grudniowy start się powiódł, po kosmosie znalazłyby się łącznie 24 funkcjonujące satelity programu GŁONASS i w tenze sposób pas nim objęta rozciągnęłaby się po przy jednym spotkaniu pierwszy dzieki całą kulę ziemską.

GŁONASS (skrót rosyjskiej nazwy Swiatowy Nawigacyjny Program Satelitarny) miał uniezależnić Związek Radziecki od czasu amerykańskiego ukladu nawigacji satelitarnej GPS. Na wstepie satelity GŁONASS znalazły się w kosmosie w 1982 roku, zas do roku kalendarzowego 1991 ich łączna ilosc wzrosła az do 48, w tym 12 bezustannie funkcjonujących a mianowicie co dawało możliwość ograniczonego korzystania z całego systemu.

Na rozpadzie ZSRR GŁONASS przejęła Rosja, a jej prezydent Borys Jelcyn ogłosił w 1993 roku kalendarzowego, iż uklad nadaje się już do operacyjnego wdrozenia. Jednak kłopoty finansowe sprawiły, że cyfra działających satelitów spadła po 2002 r. do ośmiu, czyniąc program praktycznie bezużytecznym.

By temu zaradzić, władze Rosji utworzyły specjalny kasa zapomogowa z zamiarem doprowadzenia GŁONASS do roku kalendarzowego 2011 az do kompletnego stanu 24 działających satelitów i tym samym możliwości korzystania z niego na całym obszarze kuli ziemskiej.

Zdaniem ekspertów, na których powołuje się Reuters, fiasko grudniowego startu kosztowało Rosję 5 mld rubli (160 mln dolarów) i opóźniło pełne uruchomienie systemu GŁONASS o sześć miesięcy.

Jakim sposobem podał rosyjski dziennik gospodarczy _ Wiedomosti _, stracone satelity ubezpieczone były dzieki sumę, odpowiadającą zaledwie 5 proc. ich rzeczywistej wartości.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy