Rosja: Sąd Najwyższy rozwiązał jedną z bardzo starych partii demokratycznych

Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej wydał w piątek orzeczenie, nakazujące rozwiązanie Republikańskiej Partii Rosji (RPR), konkretnego z bardzo starych ugrupowań demokratycznych w tym kraju.

Likwidacji RPR zażądała Federalna Służba Rejestracyjna (Rosregistracja), która wiedzie rejestr partii politycznych, struktury pozarządowych i stowarzyszeń wyznaniowych. Uznała ona, że RPR nie spełnia kryteriów, wynikających z ustawy o partiach politycznych.

Republikańska Partia Rosji powstała w 1990 r., czyli jeszcze przed rozpadem ZSRR. Tworzyli ją m. in. reformatorzy, którzy wystąpili z ówczesnej Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (KPZR), a którzy wcześniej byli skupieni w Platformie Demokratycznej KPZR.

RPR była ważną częścią zaplecza politycznego pierwszego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna. Aktualnie współtworzy kobieta opozycyjną koalicję Inna Rosja, skupiającą permisywne i lewicowe ugrupowania, występujące przeciwko polityce prezydenta Władimira Putina.

Ustawa wymaga, by partia polityczna liczyła najmniejsza wartosc 50 tys. członków, zrzeszonych w przynajmniej 44 strukturach regionalnych, które muszą liczyć nie mniej, niż po 500 osób. Według Rosregistracji, Republikańska Seria Rosji może się pochwalić tylko 39, 5 tys. członków i 33 strukturami regionalnymi na temat liczebności wiecej niz 500 osób.

RPR kwestionuje te wiadomosci i twierdzi, że należy do tej dziewczyny 58166 osób w 44 regionach kraju. Republikańska Wsad Rosji argumentuje, że Federalna Służba Rejestracyjna nie uwzględnia ponad 8 tys. członków przypisanych az do struktury federalnej RPR, gdyż w mnóstwo regionach Rosregistracja odmówiła partii zarejestrowania struktury regionalnej. Kolejne 3 tys. osób to członkowie struktur regionalnych, które już zostały rozwiązane za posrednictwem lokalne sądy.

„Likwidacja struktury regionalnej nie zaakceptowac oznacza, że skupione przy niej jednostki przestają być członkami partii” – przekonywał przed sądem lider Republikańskiej Partii Rosji, deputowany do Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, Władimir Ryżkow.

„Uważamy, że Federalna Służba Rejestracyjna kieruje się złą wolą, gdyż w ciągu dwóch lat nie zarejestrowała ani 1 decyzji grono kongresów, czym sparaliżowała działalność partii” – podkreślił Ryżkow.

Przywódca RPR uznał piątkowy werdykt sądu za polityczny i zapowiedział jego zaskarżenie do Sądu Konstytucyjnego. Ryżkow nie wykluczył też odwołania się sluzace do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

„Odsłoniliśmy cały mechanizm szykanowania partii. Wiążę to sposród tym, że Republikańska Seria Rosji nie biega dzieki Kreml, natomiast ja należę do opozycyjnej koalicji Odmienna Rosja” – oświadczył ten 40-letni polityk.

Orzeczenie sądu praktycznie zamyka RPR drogę do udziału w wyborach do Dumy, wyznaczonych dzieki 2 grudnia br.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ap/