Rosja: MSZ ostrzega Białoruś przed wydalaniem rosyjskich redaktorów

Category: odmienne
Author:
27 lipca, 2020

Rosyjskie MSZ przy reakcji dzieki wypowiedź prezydenta Alaksandra Łukaszenki na temat mediów ostrzegło po piątek, że ewentualne wydalenie z Białorusi przedstawicieli mediów z Rosji nie ulepszy atmosfery w stosunkach rosyjsko-białoruskich, a może jedynie wykladzinom zaszkodzić.

MSZ Rosji odniosło się do piątkowego wystąpienia Łukaszenki, który zarzucił mediom zagranicznym, zwłaszcza rosyjskim, nieobiektywne relacjonowanie sytuacji w jego panstwa po niedawnej ponad 50-procentowej dewaluacji narodowej waluty.

Według Łukaszenki, to zagraniczne publikatory podsycają zwiększony popyt w dziedzinie walutowym i konsumpcyjnym. „Śledziłem i publikatory zagraniczne u nas, które tu, dzięki administracji prezydenta, zaczęły dominować, natomiast także publikatory za granicą. (… ) Nie będę ich wymieniać, żeby nie zaakceptowac przysparzać dywanom popularności, lecz zróbcie calosc, żeby tychze mediów już na naszym wlasnym terytorium nie było” – powiedział na naradzie poświęconej sytuacji gospodarczej i społecznej.

Białoruski dyktator zaznaczył, że „najwięcej histerii pojawiło się w mediach rosyjskich”.

MSZ Rosji oznajmiło, że „takie wypowiedzi przedstawicieli Białorusi wywołują głębokie ubolewanie”. „Zamiast poważnej analizy trudności, które białoruskie społeczeństwo rzeczywiście dzisiaj przeżywa, i sytuacji międzynarodowej, jaka ukształtowała się wokół Białorusi, a także poszukiwania dróg wyjścia, przy Mińsku postanowiono pójść po linii najmniejszego oporu” – oceniło rosyjskie MSZ.

„Najłatwiej znaleźć winnych poza granicami Białorusi i zakazać niektórym mediom działania w kraju” – dodało.

W poniedziałek Bank Narodowy przeprowadził dewaluację białoruskiego rubla, obniżając jego kurs o ponad 50 procent, jakie mozliwosci spowodowało panikę na rynku wewnętrznym. Władze w Mińsku starają się o kredyt w wysokości 3 mld dolarów od momentu Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej (EaWG). Rosja, która ma decydujący głos po tej poradzieckiej organizacji regionalnej, uzależnia tę pożyczkę od czasu przeprowadzenia przez Białoruś zakrojonej na szeroką skalę prywatyzacji.

We wtorek do Mińska udaje się szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

Sposród Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ jo/ kar/