Rosja: Iwanow zaprzecza, zeby tworzono kartel gazowy na wzór OPEC

Category: odmienne
27 lipca, 2020

(dementi Iwanowa odnosnie tematu kartelu)

30. jednej. Moskwa (PAP/Reuters) – Sekretarz rosyjskiej Wskazówki Bezpieczeństwa Narodowego Igor Iwanow zaprzeczył we wtorek, zeby Rosja planowała utworzenie kartelu eksporterów gazu ziemnego w wzór OPEC, deklarując jednocześnie zamiar współpracy z pozostalymi producentami tego surowca.

„O ile zdaje sobie sprawe, nie ma dzis żadnych rozmów w sprawie zrobienia instytucji na wzór OPEC. Prowadziliśmy jednak i będziemy prowadzić czynne rozmowy z innymi wytwórcami gazu, zeby uzgodnić naszą politykę w międzynarodowym branzy gazowym wyjawszy szkodzenia komukolwiek” – oświadczył Iwanow w konferencji prasowej.

Z propozycją utworzenia kartelu krajów eksportujących gaz ziemny wystąpił w niedzielę najwyższy przywódca duchowy i polityczny Iranu, ajatollah Ali Chamenei, przyjmując Iwanowa w Teheranie. Irański prowadzacy podkreślił, że oba kraje gromadzą dzieki swym terenie połowę światowych zasobów „błękitnego paliwa”.

Jak napisał we wtorkowym wydaniu dziennik „Wriemia Nowostiej”, „w istocie kwestii Moskwie zaproponowano, aby się zdecydowała, lub gotowa wydaje sie byc zawrzeć rzeczywisty sojusz militarno-energetyczny z izolowanym (na międzynarodowej arenie) Iranem czy też chce nadal kokietować oblężony Teheran, zeby móc po ten sposób delikatnie szantażować Waszyngton i Brukselę”.

„Wriemia Nowostiej” przypomniały, że Iran nie po raz pierwszy porusza ów temat przy kontaktach wraz z Rosją; na temat rosyjsko-irańskiej współpracy gazowej dyskutowali już po czerwcu ubiegłego roku po Szanghaju prezydenci obu państw: Władimir Putin i Mahmud Ahmadineżad.

Według dziennika Moskwa „nie może i nie chce przyjąć” oferty Teheranu. „Zgoda w utworzenie gazowego kartelu wraz z Iranem oznaczałaby jednoznaczne przejście Rosji sposród obozu partnerów Zachodu do obozu swoim oponentów. I to nie tylko w domenie energetycznej” a mianowicie podkreśliły „Wriemia Nowostiej”.

Gazeta zaznaczyła, że otwarcie odmówić Rosja też nie może. „Po na wstepie, takie posunięcie mogłoby zostać odebrane poprzez Teheran jak śmiertelna obraza. Wszak słowa przywódcy duchowego w tym kraju znaczą więcej, niż świeckie prawa po innych państwach. Taka zniewaga byłaby nie zaakceptowac do pogodzenia z dalszym rozwojem przyjaźni i współpracy” – odczytujemy we „Wriemia Nowostiej”.

„Po drugie, przy takim rozwiazaniu Moskwa mogłaby utracić stan nieoficjalnego obrońcy Iranu. Kremlowi jest on potrzebny przy takim danym stopniu, jakim sposobem Teheranowi, gdyż wzmacnia pozycję na arenie międzynarodowej, umozliwia odgrywać stabilizującą rolę w zaostrzającym się konflikcie” – dodał dziennik.

W refleksji „Wriemia Nowostiej”, Rosji trudno będzie przemilczeć ofertę Iranu. „Teheran przewodzi aktywną dyplomację w różnych regionach świata, wyraźnie zmierzając do utworzenia antyzachodniej koalicji. A +gazowy OPEC+ emituje się świetnym posunięciem, dającym Iranowi poboczne kontrargumenty przy zaocznym procesie z AMERYCE i Europą wokół +(irańskiego) dossier atomowego+. Republika Islamska będzie więc naciskać w tej sprawie” – okresla gazeta.

„Wriemia Nowostiej” wyraziły też pogląd, że „Moskwa wpadła po pułapkę, którą sama zastawiła”. „Przecież przez cały ubiegły rok Gazprom przy poparciu Kremla aktywnie umacniał kontakt z innymi krajami kontrolującymi gazowe zasoby, w tym z Iranem i Algierią” a mianowicie przypomina kurier. (PAP)

dmi/ mal/ mc/

7574 arch.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy