Rosja: Gorbaczow: nie mam zero do zamieszczenia w sprawie postaci wojennego w Polsce

Category: rózne
Author:
27 lipca, 2020

Były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow oświadczył w wywiadzie gwoli rządowej „Rossijskiej Gaziety”, że o dzieje wojennym w Polsce w 1981 roku powiedział już caloksztalt, co wiedział i że nie ma przy tej kwestii nic az do dodania.

Gorbaczow, który przebywa przy Jerozolimie, w którym miejscu uczestniczy po obchodach szescdziesieciu. rocznicy powstania Izraela, poinformował również, że rozmawiał tam z prezydentem Lechem Kaczyńskim o zarzutach wysuwanych w Polsce wobec generała Wojciecha Jaruzelskiego.

„Wszystko, jakie mozliwosci należało i co wiedziałem, już dwu- lub nawet trzykrotnie przekazałem w formie pisemnej polskiemu parlamentowi jak i równiez sądowi. Nie mam po tej sprawie nic az do dodania” – podkreślił po opublikowanym po piątek wywiadzie były radziecki przywódca, komentując środową decyzję sądu w Warszawie, dotyczącą postępowania w sprawie autorów stanu wojennego.

„Pisałem do Sejmu, sluzace do władz, mówiłem w prasie, że uważam, iż jest to (zarzuty wzgledem Jaruzelskiego jak i równiez innych autorów stanu wojennego – PAP) próba odwrócenia uwagi od wewnętrznych procesów politycznych w Polsce” a mianowicie wskazał.

Gorbaczow powiedział, że w rozmowie z Kaczyńskim w Izraelu poprosił o otoczenie Jaruzelskiego opieką, gdyż – jak zauważył a mianowicie generał wydaje sie byc chory.

„W czasie spotykania z prezydentem Kaczyńskim przy Jerozolimie powiedziałem mu: +Czy rzeczywiście nie możecie rozwiązać problemu już niemłodego, chorego człowieka a mianowicie generała, który wiele zrobił dla Polski+. Poprosiłem na temat otoczenie chorującego Jaruzelskiego uwagą. Komu te informacje jest potrzebne? ” a mianowicie oznajmił były prezydent ZSRR.

Gorbaczow ujawnił też, że rozmawiał o Jaruzelskim sposród papieżem Janem Pawłem II. „Powiedział mnie, że generał to bardzo poważny jak i równiez solidny człowiek. I że na ostrym zakręcie, w którym znalazła się Nasz kraj, bardzo wiele gwoli Polski zrobił” – przekazał były radziecki lider.

Gorbaczow poinformował również, że ostatnio rozmawiał także z samym Jaruzelskim. „Wiem, że ciężko choruje. Jesteśmy z zanim w stałym kontakcie, korespondujemy. A to, co w tej chwili się wraz z nim historia, to są prześladowania; bezpodstawne prześladowania” -powiedział były prezydent ZSRR.

Sąd Okręgowy w Warszawie zwrócił w środę IPN-owi akt oskarżenia za postac wojenny sposród 1981 roku wobec metrów. in. Wojciecha Jaruzelskiego, Czesława Kiszczaka i Stanisława Kani. Sąd a mianowicie na moral obrony, m. in. Jaruzelskiego i Kani – zlecił IPN, zeby uzupełnił „istotne braki” śledztwa.

Na mocy woli sądu IPN ma powołać zespół biegłych historyków sluzace do oceny sytuacji Polski w latach 1980-1981 i realności groźby interwencji ZSRR, natomiast także zwrócić się az do zagranicznych archiwów o pliki oraz przesłuchać nowych świadków.

Chodzi m. in. na temat ówczesnego sekretarza generalnego KC KPZR Michaiła Gorbaczowa jak i równiez byłego szefa sztabu sił zbrojnych Układu Warszawskiego generała Anatolija Gribkowa.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ jo/ ap/ mow/