Rok kalendarzowy Sejmu VII kadencji: burza ws. emerytur, Amber Gold, dwa expose

Category: odmienne
Author:
27 lipca, 2020

Batalia ws. rządowej reformy emerytalnej, burzliwe debaty o aferze Amber Gold, ekshumacji ciał ofiar kleski smoleńskiej i o zaostrzeniu przepisów aborcyjnych, dwa expose premiera Donalda Tuska – to jedynie niektóre zdarzenia z roku kalendarzowego prac Sejmu VII kadencji.

Wedlug wyborach parlamentarnych 9 października ub. r. w Sejmie znalazły się: PO, która wprowadziła 207 posłów, PiS (157), Gest Palikota (40), PSL (28) i SLD (27); jeden mandat przypadł przedstawicielowi Mniejszości Niemieckiej. W dzień zanim pierwszym posiedzeniem klub PiS opuściła grupa posłów po geście solidarności wobec wykluczonych z partii: Zbigniewa Ziobry, Jacka Kurskiego i Tadeusza Cymańskiego. Powstał klub Solidarnej Polski, liczący 16 posłów.

Obecnie Platforma ma 206 posłów, PiS – 136, RP a mianowicie 43, PSL – 28, SLD a mianowicie 25, SP – 19; jest też trzech posłów niezrzeszonych.

Koalicja rządząca PO-PSL liczy 234 posłów. To tylko na temat 3 więcej niż połowa ustawowej liczby posłów, co powoduje problemy w głosowaniach ważnych rządowych projektów. Np. podczas niedawnego głosowania Sejm – mimo intencjom rządu, przewagą konkretnego głosu – podwyższył kwotę becikowego do 1200 zł. Dotychczasowa kwota 1000 zł została jednakze przywrócona dzięki zaakceptowanej za posrednictwem Sejm poprawce Senatu.

W ciągu minionych 12 miesięcy Sejm obradował na 24 posiedzeniach poprzez 68 dzionki. Posłowie wiecej niz 11 tys. razy zabierali głos wraz z mównicy sejmowej, złożyli wiecej niz 10, 5 tys. interpelacji i przeszlo 2 tys. zapytań.

Sluzace do Sejmu wniesiono 296 projektów ustaw; 100 było autorstwa rządu; 13 – to projekty obywatelskie, 4 – prezydenckie. dwadziescia projektów wniósł Senat; piec – sejmowe komisje. 25 projektów przygotował klub WEDLUG, 32 a mianowicie klub PiS, 30 a mianowicie klub Obrotu Palikota, 14 – klub PSL, 25 – klub SLD, 19 – klub Solidarnej Naszego kraju, a jedenastu to pomysły międzyklubowe. Uchwalono 108 ustaw i 64 uchwały.

Na wstepie posiedzenie VII kadencji rozpoczęło się 12 listopada i trwało sposród przerwami sluzace do 1 grudnia. Sejm oryginalnej kadencji otworzył marszałek senior Józef Zych (PSL). Na marszałka Sejmu wybrano Ewę Kopacz; wicemarszałkami zostali – Cezary Grabarczyk (PO), Marek Kuchciński (PiS), Eugeniusz Grzeszczak (PSL) i Jerzy Wenderlich (SLD).

Dopiero w drugim głosowaniu w wicemarszałka wybrano Wandę Nowicką z Obrotu Palikota. Galopem złożono też wniosek o jej odwołanie z tej funkcji, który jednak nie został przyjęty.

Jeszcze zanim pierwszym posiedzeniem powstały wątpliwości, czy poslowanie poselski mogą objąć wybrani z list PiS b. prokuratorzy Dariusz Barski i Bogdan Święczkowski. Ostatecznie marszałek Sejmu podjął decyzję o wygaszeniu pierwotnego mandatów.

W czasie inauguracyjnego posiedzenia premier Donald Tusk złożył dymisję rządu. Prezydent Bronisław Komorowski występując w Sejmie podkreślił, że „jedynie odważne i roztropne działania posłów i rządu pozwolą Naszym kraju kontynuować trwaly rozwój gospodarczy”. Później po rozmowie z dziennikarzami oceniał, że aktualny Sejm na pewno nie będzie łatwy, ze względu „na dające na temat sobie znać takie ruchy tektoniczne w niektórych środowiskach, szczególnie dostrzegalne na radykalnej lewicy jak i równiez radykalnej prawicy”.

18 listopada ub. r. Tusk wygłosił w Sejmie expose. „W czasie owego kryzysu, tak jak przez minione cztery lata, przez nastepne cztery czasy i następne udowodnimy, że Polska może być po wielu sytuacjach najlepsza w Europie, może być liderem w sprawach, w których do tego momentu nawet nam się nie zaakceptowac śniło, żeby być liderem” – zapewniał premier.

Minione 12 miesięcy obecnej kadencji obfitowało przy burzliwe debaty, spektakularne wystąpienia posłów i przedstawicieli rządu. Gorąco w Sejmie było w kwietnio przy okazji informacji ministra zdrowia dot. oryginalnej ustawy refundacyjnej i podczas grudniowej debaty nad informacją o przyszłości UE. Sporo kontrowersji wywołały wnioski debiutującego na Wsiowej klubu Obrotu Palikota na temat usunięcie krzyża z lokalu posiedzeń, natomiast także „happening” lidera Ruchu Janusza Palikota, który zapowiedział zapalenie marihuany w Sejmie.

W ciągu roku tej kadencji az do Sejmu trafiły wnioski na temat wotum nieufności wobec kilku ministrów rządu Donalda Tuska: w grudniu ub. r. PiS chciało odwołać szefa MSZ Radosława Sikorskiego, po styczniu – ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, a po maju – minister oswiaty narodowej Krystynę Szumilas. Sejm wnioski odrzucił.

Najwyższy pulap emocji panował podczas uchwalania w kwietniu rządowej reformy emerytalnej, wydłużającej wiek emerytalny kobiet jak i równiez mężczyzn do 67 czasów. Przedsmakiem tego była marcowa debata nad wnioskiem Solidarności o wykonanie referendum, po którym Polacy mieli odpowiedzieć na zapytanie, czy są za utrzymaniem dotychczasowego wieku emerytalnego, innymi slowy 60 czasów dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

NA i RP podczas dyskusji mówiły o manipulacji i wykorzystywaniu „S” do politycznych celów; PiS mówiło na temat „dojeniu” Naszego kraju; SLD ocenił, że na fundamentalne pytanie „jak żyć” proponowany za posrednictwem rząd wzór reformy emerytalnej odpowiada: „krótko”. Donald Tusk zwracając się do szefa „S” Piotra Dudy powiedział: „Myślę, że nie po to wybierano pana dzieki szefa Solidarności, aby podejmował się mezczyzna zadań, które właściwie moze wykonać każdy pętak”. Premier przyznał później, że podszedł do Koza i wyraził ubolewanie z powodu tych słów.

Do prawdziwej „bitwy” co do reformy emerytalnej doszło po maju, podczas gdy Sejm po atmosferze politycznych kłótni, uchwalił ustawę podwyższającą wiek emerytalny kobiet jak i równiez mężczyzn. Związkowcy z Solidarności zablokowali wyjścia z Sejmu, przez kilka godzin nie zaakceptowac wypuszczając posłów.

Arkadiusz Mularczyk mówił, że jeśli SP będzie rządziła w następnej kadencji, przywróci stary program emerytalny. Podobną deklarację złożyła Józefa Hrynkiewicz z PiS. „Apeluję az do moich rodaków, pomóżcie naszej firmie zmienić tę chorą, barbarzyńską ustawę! (… ) PiS, jeśli dojdzie do władzy, zrobi caloksztalt, aby tę ustawę (… ) uchylić” – dodała. Także Anna Bańkowska sposród SLD podkreślała, że lewica liczy na wygraną przy przyszłych wyborach m. in. po to, aby ustawę podwyższającą ilosc lat emerytalny odrzucić.

Wśród ważnych uchwalonych za posrednictwem Sejm ustaw była nowela ustawy refundacyjnej znosząca sankcje dla medyków, którzy niewłaściwie wypisują recepty i wprowadzająca abolicję gwoli aptekarzy realizujących recepty sposród błędami. Nowela powstała na protestach lekarzy, którzy sprzeciwiając się karom przybijali dzieki receptach pieczątkę „Refundacja sluzace do decyzji NFZ”. Zamieszanie wokół ustawy refundacyjnej było powodem złożenia wniosku o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra Bartosza Arłukowicza.

Po zajściach w stolicy w związku z obchodami Święta Niepodległości 11 listopada w 2011 r. prezydent przygotował plan nowelizacji Prawa o zgromadzeniach. Celem noweli było ustanowienie przepisów „wspomagających ochronę pokojowych demonstrantów zanim chuligańskimi ekscesami zagrażającymi ich życiu albo zdrowiu, a także zapobieżenie powstawaniu szkód materialnych”.

Swieze przepisy umożliwiają organom gminy zakazanie struktury dwóch albo więcej zgromadzeń w tym danym miejscu albo czasie, jeżeli może to doprowadzić do naruszenia porządku publicznego. Plan noweli od czasu początku robót legislacyjnych wywoływał kontrowersje. Przeciw zmianom protestowały m. in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Forum Obywatelskiego Rozwoju i Fundacja „Panoptykon”.

W październiku Ruch Palikota zaskarżył nowelę Prawa na temat zgromadzeniach az do Trybunału Konstytucyjnego; zdaniem Aliansu ustawa stosuje w praktyce ograniczenia, jeśli chodzi na temat wolność jak i równiez demokrację. Ponizej wnioskiem az do TK podpisało się też 25 posłów SLD.

Gorąca atmosfera panowała w Sejmie również podczas rozpatrywania projektów ustaw autorstwa Ruchu Palikota i SLD, które miały wprowadzić w naszym kraju związki partnerskie; odrzuconych poprzez większość sejmową. Do autentycznej politycznej burzy doszło tej jesieni w czasie głosowania nad wnioskami o odrzucenie projektów: Ruchu a mianowicie liberalizującego prawo antyaborcyjne a takze SP – zaostrzającym uprawnienie aborcyjne. Posłowie odrzucili wzór RP; do dalszych prac skierowali z kolei propozycję SP. Było to możliwe dzięki poparciu 40 posłów wraz z konserwatywnego skrzydła PO.

„Cofamy się do średniowiecza” – uznał po tym Gest Palikota. SLD mówił o fundamentalizmie. „Źle się stało, popełniono błąd” – oceniał szef klubu PO Rafał Grupiński. Według niego władze klubu NA zalecały, żeby odrzucić obydwa „skrajne projekty”. W sprawie głosowania z klubem Platformy spotkał się premier. Apelował do posłów swojego ugrupowania, zeby kierowali się zasadą defensywy kompromisu aborcyjnego. Ostatecznie posłowie odrzucili plan w II czytaniu, choć przeciwko wstecz zagłosowało 14 posłów WEDLUG.

Burzliwe sejmowe polemiki wywoływały też m. in. wiadomosci rządu w sprawach, które bulwersowały opinię publiczną. Tak było po kwietniu podczas debaty nad projektem uchwały PiS wzywającym władze rosyjskie do zwrotu wraku TU-154. „Nie budujmy kariery politycznej na grobach zmarłych” a mianowicie apelował Donald Tusk. Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił natomiast, że sensie politycznym rządzący ponoszą odpowiedzialność zbytnio katastrofę smoleńską. Nie doszłoby do pani a, gdyby wizyty premiera i prezydenta w Katyniu po kwietniu 2010 r. nie zaakceptowac zostały rozdzielone – oświadczył. Sejm projekt odrzucił.

Kwestia katastrofy smoleńskiej wróciła do Sejmu we wrześniu przy związku z zamianą jak i równiez ekshumacją ciała Anny Walentynowicz. Premier przeprosił rodziny ofiar katastrofy jak i równiez oświadczył, że bierze dzieki siebie pełną odpowiedzialność zbytnio działania państwa polskiego i podległych rządowi służb przy Smoleńsku i w Moskwie po katastrofie z 10 kwietnia 2010 r.

„Mówię +przepraszam+, bowiem zdaję osobiscie sprawę, że przy robocie 2 tys. osób mogły zdarzyć się błędy jak i równiez pomyłki. Dziś nie jestem w stanie rozstrzygnąć, w jakim chwili do ludzi pomyłek mogło dojść” – powiedział Tusk. Dodał też, że katastrofa smoleńska nie może być dłużej permanentnym pretekstem az do toczenia walki politycznej na terytorium polski.

Z kolei prokurator generalny Andrzej Seremet oświadczył, że przyczyną „pierwotnej nieprawidłowej identyfikacji” dwóch ciał ofiar katastrofy smoleńskiej było nietrafne ich rozpoznanie przez członków rodzin.

Przy czterogodzinnej debacie, w której nie wzięli udziału posłowie RP, reprezentanci pozostałych klubów opozycyjnych krytykowali działania władz i sposób prowadzenia śledztwa po katastrofie. Większość zarzutów kierowano którego adres to premiera, zas także ówczesnej minister zdrowia (dziś marszałek Sejmu) Ewy Kopacz i szefa biurze prawnym premiera Tomasza Arabskiego.

Najdłuższą debatą pierwszego roku VII kadencji Sejmu była prawie 14-godzinna debata nad informacją rządu ws. Amber Gold. Informację przedstawił Donald Tusk. Oprócz niego głos zabrali ministrowie: finansów – Jacek Rostowski i sprawiedliwości – Jarosław Gowin oraz Andrzej Seremet. Premier ocenił, że należy wyjaśnić błędy sekcji państwowych ws. Amber Gold, ale nie zaakceptowac może być to okazje do podporządkowania ich władzy politycznej. Były zastrzeżenia az do UOKiK, prokuratury i ABW. Opozycja domagała się wyjaśnienia afery jak i równiez krytykowała bezczynność rządu.

Przy październiku, niespełna rok od powołania swiezego rządu Donalda Tuska, premier przedstawił posłom informację o dokonaniach a takze planach wlasnego gabinetu. Zwrócił się też z wnioskiem o udzielenie wotum powierzenia rządowi. „Za” wotum powierzenia głosowało 233 posłów, 219 było przeciwko. Żaden poseł nie wstrzymał się od głosu.

Po wystąpieniu Tuska, nazywanym innym expose, premier podkreślił metrów. in., że jego wielka wizja Naszego kraju na najbliższe lata składa się „z małych powszednich marzeń”. „I chciałbym bardzo przekonać kazdego, że każdy następny dzień będzie próbą odbudowy religii i nadziei u ludzi, którzy ją tracą w latach kryzysu, że możliwe jest wspólne działanie, żeby Polska dalej rozwijała się tak bezpiecznie jakim sposobem do tejze pory” – powiedział Tusk. (PAP)

ajg/ par/ gma/