Rogalski: FED i Holandia, czyli kluczowe zagadnienia na dziś

Category: waluty
27 lipca, 2020

Chiny: Premier Li przyznał, że cel postepu PKB o 6, 5 proc. polski może okazać się z ambicjami biorąc ponizej uwagę ryzyka zewnętrzne, lecz zaznaczył, że władze będą starały się trzymać celów w postaci utrzymania zatrudnienia i unikać sytuacji w której konieczne są duże zwolnienia (tak jakim sposobem miało jest miejscem w 2016 r. ). Szef chińskiego rządu powtórzył, że bank centralny będzie starał się stabilizować szkolenie juana jak i równiez intencją władz nie jest swoim osłabianie dla osiągnięcia korzyści z tytułu eksportu.

Australia: Marcowy zestawienie zaufania konsumentów Westpac wzrósł do najwyższego poziomu od czasu 4 miesięcy (99, 7 pkt. ). Instytut gospodarczy NAB zmienił swoje oczekiwania dotyczące działań RBA polski – wcześniej nie wykluczano cięcia przy końcu 2017 r., teraz oczekiwana jest stabilizacja

Swieza Zelandia: Saldo C/A za IV kwartał wskazał na mniejszy od czasu oczekiwanego deficyt (-2, 34 mld NZD wobec szacowanych -2, 43 mld NZD)

Wielka Brytania: Agencja Bloomberg podała wczoraj wieczorem, że ministrowie Ue mogliby,, autoryzować” start formalnych negocjacji z Wielką Brytanią nie wcześniej, niż dwadziescia czerwca. Stąd też rząd premier May może złożyć formalny wniosek dopiero po końcu marca – tak spekuluje gazety.

Naszym zdaniem: Środowy handel upływa pod emblematem nieco słabszego dolara. Widać, że zbyt jest ulozony, co do owego, na jak duzo dzisiejsze sygnały z FED będą mógl wesprzeć dolara. Podwyżka stóp procentowych na temat 25 p. b. wydaje sie w pełni wyceniona, klucz tkwi, zatem w terminie kolejnego aliansu. Wczoraj rynki wyceniały szanse na maj zaledwie w 12 proc., ale już na czerwiec (o którym jest głównie mowa) już na 67 proc. (choć to nie jest aż naprawde dużo).

W odniesieniu do liczby podwyżek to 92 proc. szans daje się na przynajmniej jeszcze jeden ruch, 64 proc. przynajmniej dwa jak i równiez 29 proc. na przynajmniej trzy (w tym prekursorskim przypadku oznaczałoby to, że w całym 2017 r. FED podniósłby stopy procentowe aż czterech razy). Modyfikacje tych oczekiwań będą mieć kluczowy wpływ na dolara.

Uważamy, że FED nie zaakceptowac wpłynie dzieki wzrost prawdopodobieństwa czerwcowej podwyżki, chociaż dużo emocji może dostarczyć publikacja tzw. dot-chart, czyli wykresu oczekiwań, w odniesieniu do kształtowania się przyszłych poziomów stóp procentowych na bazie ankiety przeprowadzanej wśród członków FED. Wątpliwe wydaje sie jednak to, aby miała ona wskazać na łącznie 4 obroty w tym roku, natomiast 3 podwyżki mogą oznaczać również to, że sluzace do dwóch kolejnych ruchów dojdzie np. we wrześniu i grudniu.

Nadrzedny problem to trudności dotyczące właściwej wyceny działań fiskalnych ze strony www Donalda Trumpa. To może skłaniać FED do bezpiecznej rezerwy przy dzisiejszym przekazie – zwłaszcza podczas nowoczesnej konferencji prasowej Janet Yellen. To wszystko rozpocznie się dzisiaj o godz. 19: 00 (decyzja i projekcje, i konferencja prasowa 30 minut później).

Niemniej wpływ na krajowe emocje mogą mieć wciaz dane na temat. inflacji CPI i sprzedaży detalicznej zbyt luty, które pojawią się o godz. 13: trzydziestu. Mediana zakłada wzrost cen o dwa, 7 proc. r/r, oraz 2, 2 proc. r/r w ujęciu bazowym, zas sprzedaż mogła wzrosnąć o 0, jednej proc. m/m i 0, 2 proc. m/m bez uwzględnienia samochodów. Trzeba aczkolwiek zaznaczyć, że tylko informacje powyżej konsensusu będą mogły dać dobroczynny impuls dolarowi.

Na wykresie koszyka BOSSA USD sprawa nie jest po pełni klarowna. Od początku tygodnia widać próbę zbudowania odbicia, chociaż nie jest ono zbytnio potwierdzane przez wskaźniki. Kluczowe poziomy to teraz opór przy 85, 42 pkt. – jego ponowne złamanie da impuls do próby wybicia się góra i kontynuacji zwyżek obserwowanych od początku lutego b. r. Z kolei wsparcie to rejon 84, 65 pkt. – swoim wybicie potwierdzi koncepcję korekty. To nie wyklaruje się dzisiaj przed godz. 19: 00.

Drugie kluczowe wydarzenie w wspólczesnym kalendarzu to wybory parlamentarne w Holandii. Lokale wyborcze zostaną zamknięte o godz. 21: 00 – wedlug tym czasie będziemy potrafili spodziewać się pierwszych exit-polls. Jeżeli potwierdzą one zarzadzenia płynące wraz z sondaży, że populiści wraz z PVV będą jednak numerem dwa, zas nie numerem jeden, to może być to dość korzystny sygnał dla ó. Szczegółowo pisaliśmy o tym w poprzednich komentarzach – również w Tygodniku FX wraz z piątku – ale w jednym zdaniu: Wyniki wyborów w Holandii będą testem na jak duzo można jeszcze ufać sondażom, które ostatnimi czasy zaniżały siłę populistycznego elektoratu.

Na wykresie EUR/USD od czasu początku tygodnia obserwujemy korektę wcześniejszej zwyżki. Doprowadziła kobieta do naruszenia strefy wsparcia przy 1, 0615-25, co może troche niepokoić, choć nie doszło do wyraźnego złamania psychologicznej bariery 1, 06. W sytuacji scenariusza powrotu do zwyżek kluczowe będzie zamknięcie nowoczesnej dziennej świecy powyżej pulapu 1, 0657-65. W przypadku spadków prawdopodobieństwo wzrośnie wyraźniej w przypadku naruszenia rejonu 1, 0568.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy