Republika francuska: Media: wigor ściśle strzeżonym sekretem prezydentów

Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

*Kłopoty lecznicze pozostawały przez ostatnie dziesieciolecia jednym z najściślej strzeżonych sekretów prezydentów Francji – piszą w poniedziałek dzienniki „Le Figaro” i „Le Parisien”, komentując przebywanie w placówce medycznej prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego. *

Gazety podkreśla, że Pałac Elizejski sam poinformował w komunikatach o niedzielnym zasłabnięciu Sarkozy’ego i swoim nagłym przewiezieniu do szpitala. W komentarzach zauważa się, że jest to próba złamania tabu, które okrywało dotąd zdrowie przywódców Francji.

Także obecny prezydent ukrywał wcześniej swoje dolegliwości. W październiku 2007 roku – pare miesięcy po objęciu urzędu – Sarkozy przeszedł operację gardła przy następstwie przeciwnosci po źle leczonej anginie. Pałac Elizejski nie podał tego wówczas do ogólnej wiadomości. Interwencję chirurgiczną ujawnili dopiero w styczniu 2004 roku w książce na temat byłej żonie Sarkozy’ego, Cecylii, dwaj dziennikarze: Denis Demonpion i Laurent Leger.

Podczas kampanii prezydenckiej w 2007 roku Sarkozy zobowiązał się do stałego informowania co najmniej dwa razy przy roku o swym dzieje zdrowia. Jednakze – jak przypominają srodowiska – obietnicy nie spełnił, gdyż w ubiegłym roku kalendarzowego nie opublikował wyników swoich badań lekarskich. Dopiero trzy tygodnie wstecz Pałac Elizejski podał, że rutynowe testowania, m. in. sercowo-naczyniowe i krwi, były w normie.

Poprzednicy biezacego szefa państwa trzymali w jeszcze większej tajemnicy wlasne problemy zdrowotne. Jacques Chirac trafił sluzace do szpitala po 2005 roku w związku z – jak informowano oficjalnie – nagłymi „zakłóceniami wzroku spowodowanymi zaburzeniami naczyniowymi”. Informację w ten sposób podano opinii publicznej dzień później jak i równiez bez wyjaśnienia okoliczności.

Przez lata konsultanta prezydenta Francois Mitterranda dementowali pogłoski w ten sposób, że cierpiał on na raka prostaty. Informację tę potwierdzono przed chwila w 1992 roku, innymi slowy po 12 latach od wykrycia dolegliwosci.

O ciężkiej chorobie Waldenstroema, z którą zmagał się przez duzo miesięcy zwiastun Mitteranda, Georges Pompidou, Francuzi dowiedzieli się już po jego śmierci. Za jego rządów srodowisko prezydenta mówiło dyplomatycznie na temat „złośliwej grypie”.

Szymon Łucyk (PAP)

szl/ awl/ ap/