Radziszewska zostaje w miejscu

Category: rózne
Author:
27 lipca, 2020

Przyjęłam z pokorą uwagi premiera, będę dalej pełnić funkcję pełnomocnika rządu ds. równego traktowania a mianowicie powiedziała Elżbieta Radziszewska po rozmowie wraz z Donaldem Tuskiem.

Rzecznik rządu Paweł Graś potwierdził, że premier Donald Tusk zdecydował wedlug rozmowie wraz z Radziszewską, że pełnomocniczka zostaje na stanowisku. _ – Ponizsza decyzja pana premiera zobowiązuje mnie do jeszcze bardziej niepohamowanej pracy dla przeciwdziałania dyskryminacji i batalii o równe traktowanie w polsce _ a mianowicie powiedziała Radziszewska.

W zeszłym tygodniu poruszenie wywołały słowa Radziszewskiej po porannym programie TVN, w którym miejscu występując z Krzysztofem Śmiszkiem z Naszego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, powiedziała na antenie m. in., że _ tajemnicą poliszynela _ wydaje sie homoseksualna orientacja Śmiszka jak i równiez to, kim jest jego partner.

Wcześniej, w wywiadzie dla tygodnika _ Gość Niedzielny _, minister powiedziała, że w myśl projektu ustawy o wdrażaniu dyrektyw unijnych, który w pod koniec lata przyjął rząd, szkoły wyznaniowe _ mogą się kierować własnymi wartościami i zasadami _, zatem mają upowaznienie odmówić roboty np. osobie homoseksualnej.

Radziszewska przeprosiła Śmiszka za swoją _ niefortunną wypowiedź _. Broniła aczkolwiek swoich przyczyny, jeśli idzie o prawo Kościołów, związków wyznaniowych badz instytucji kościelnych do nieprzestrzegania zasady równego traktowania w zatrudnieniu. _ Każdy Kościół ma wlasne wartości etyczne i może być tego typu stanowisko, na którym wymaga się, aby zatrudniona jednostka była lojalna wobec tej etyki konkretnego Kościoła. Natomiast przecież elementem etyki danego Kościoła może być strój lub sposób przyrządzania posilków. I każdy Kościół, każdy związek wyznaniowy w tym wypadku traktuje indywidualnie każdą sprawę _ – powiedziała Radziszewska.

*W poniedziałek Partia Kobiet *zorganizowała pikietę przed kancelarią premiera, domagając się dymisji pełnomocniczki. Skargi na wypowiedzi Radziszewskiej wpłynęły także sluzace do RPO a mianowicie jedna od momentu Młodzieżówki Socjaldemokratycznej, druga a mianowicie od Śmiszka.
Jednak zdaniem Śmiszka, Radziszewska źle rozumie tenze zapis. _ Ten wyjątek rzeczywiście przysługuje Kościołom jak i równiez związkom wyznaniowym, ale idzie tu na temat kwestie religii, a nie orientacji seksualnej czy odmiennych spraw. Należy go stosować bardzo ostrożnie w określonych przypadkach. Innymi slowy np. Kościół katolicki, jeśli szuka katechety, może odmówić zatrudnienia muzułmanina, ale już w sytuacji, gdy szkoła katolicka poszukuje matma, ten zapis nie ma uzycia _ – tłumaczył Śmiszek.

Podobnie interpretuje go Rzeczniczka Praw Obywatelskich Irena Lipowicz. _ Jeżeli chodzi o zatrudnianie przy szkole katolickiej osoby o orientacji homoseksualnej, to powinno sie odróżnić dwie płaszczyzny: orientacji seksualnej i światopoglądu. Orientacja seksualna to dane wrażliwe, o które pracodawcy nie wolno pytać pracownika pod spodem żadnym pozorem, dotyczy to również profesorów. Natomiast, jeśli chodzi o światopogląd nauczyciela w szkole prowadzonej za posrednictwem organizacje wyznaniowe, prawo europejskie dopuszcza wyjątek, w którym osoba głosząca światopogląd istotnie sprzeczny z wartościami, tożsamością religijną, wyznaniową lub światopoglądową może zostać niezatrudniona lub może zostać zwolniona _ – powiedziała.

Dymisji Radziszewskiej domagały się m. in. SLD, Związek Nauczycielstwa Polskiego, szereg strukturze pozarządowych, m. in. Wojna Przeciw Homofobii, Fundacja Feminoteka, a także kilkadziesiąt osób życia ogólnego. Przeciwnicy zarzucają jej niedostatek kompetencji, niedostatek woli współpracy, uważają także, że nie zaakceptowac rozumie unijnych dyrektyw, które ma wdrażać.

Pełnomocniczki bronili m. in. biskupi. Wedlug wtorkowych obradach Konferencji Episkopatu Polski podkreślali, że to o czym mówiła w wywiadzie, zgadza się z prawodawstwem UE. List w obronie Radziszewskiej wystosowały do przedstawienie premierowe m. in. Europejska Unia europejska Kobiet, koordynacjekonfederacje, konfiguracje, federacje, instytucje, unie, technologie, hierarchie zrzeszone po Forum na Rzecz Odpowiedzialnego Ojcostwa i prezes Związku Romów Polskich Roman Chojnacki.